Konspekt
Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: METODYKA NAUCZANIA ATAKU SZYBKIEGO TRADYCYJNEGO
Klasa: VI/chłopcy
Ilość uczniów:20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45'
Przybory: Piłki ręczne 20szt
CELE GŁÓWNE LEKCJI
Umiejętności: uczeń potrafi wyprowadzić atak szybki
Motoryka: uczeń jest zdolny do przebiegnięcia sali podając piłkę ze współćwiczącym
Wiadomości: Uczeń poznaje przydatność szybkiego ataku w grze
Akcent wychowawczy: uczeń wie jak współpracować w grupie
Imię i nazwisko prowadzącego: WOJCIECH WINDYS
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORGAN.-METOD. |
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć |
|
2' |
-sprawdzenie strojów sportowych. |
2. Motywacja do zajęć w lekcji |
|
2' |
|
3. Rozgrzewka |
|
11' |
-„berek” kozłując piłkę musi dotknąć kolegę. -uczeń trzyma piłkę w jednej z rąk. - sygnałem jest jeden krótki gwizdek. - po trzech podaniach zmiana ręki kozłującej. -piłkę trzymamy oburącz przed sobą. - uczniowie wykorzystują całą powierzchnie sali. .- ustawienie plecami do siebie. - na sygnał zmiana. |
4. Część główna |
1.Cwiczący z piłkami ustawieni są z piłkami przy linii bramkowej po obu stronach sali gimnastycznej. Podrzucają piłkę w górę i w przód, startują i chwytają ją z powietrza poczym kozłują i wykonują rzut na bramkę z biegu.
2.Uczniowie ustawieni są w dwóch rzędach na jednej części sali gimnastycznej. Pierwsi zawodnicy z obu rzędów rozpoczynają szybki bieg do przodu podając między sobą piłkę. Gdy dobiegną do krawędzi sali zwiększają między sobą odległości i zmieniają kierunek biegu. Po dobiegnięciu do kolegów podają piłkę pierwszemu zawodnikowi, a sami ustawiają się na końcu kolejki.
3.Uczniowie ustawieni są w dwóch na jednej części sali. Pierwszy zawodnik z rzędu A posiada piłkę i podaje ją zawodnikowi z rzędu B wybiegającemu do przodu. Gdy ten znajduje się w połowie sali gimnastycznej otrzymuje piłkę. Zawodnik po otrzymaniu piłki biegnie kozłując ją do ściany sali gimnastycznej. Podający natomiast biegnie do ściany bez piłki. Na wysokości ściany następuje zmiana kierunku biegu i odwrotność czynności.
4.Ćwiczący ustawieni w czterech rzędach na przeciwko siebie. Pierwszy z rzędu A i C rozpoczyna bieg do przodu. Po przebiegnięciu połowy sali, otrzymuje podanie od drugiego zawodnika ze swojego rzędu. Po otrzymaniu podania przyspiesza biegnie z kozłowaniem do rzędu przed sobą i ustawia się na końcu rzędu. Piłkę podaje drugiemu zawodnikowi z rzędu przed sobą.
5.Gra w mini piłkę ręczną. |
27' |
- uczniowie podzieleni są na dwa zespoły po 10 os. - uczeń powinien rzucić piłkę na bramkę z taką siłą, aby mógł ją opanować po odbiciu się jej od ściany. Po złapaniu piłki idzie na koniec kolejki drugiego rzędu. - w ćw.biorą udział dwie piłki. 2. uczniowie ustawiają się w rzędach 10 osób. - w ćw.bierze udział jedna piłka. 3. w ćw.bierze udział jedna piłka.
4. to samo ćwiczenie wykonują uczniowie w rzędzie C i D. - w ćw.bierzą udział dwie pilki.
- dzielimy klasę na drużyny cztero osobowe. |
5. Uspokojenie organizmu |
1.Spokojny bieg dookoła sali 2.Ćwiczenia rozluźniające. |
1' |
|
6. Część organizacyjno- porządkowa |
|
2' |
- nie ćwiczący sprzątają sprzęt sportowy. |