Scenariusz zajęć
Temat: Moje miejsce na Ziemi.
Cele:
Ogólne:
Poznanie położenia miejsca zamieszkania.
Kształtowanie umiejętności.
Wskazywanie swego miejsca zamieszkania na planecie, mapie i globusie.
Kształtowanie wyobraźni przestrzennej.
Kształtowanie poczucia przynależności do określonego miejsca na Ziemi - emocjonalnej więzi z tym miejscem.
Szczegółowe:
Umie wskazać swoje miejsce zamieszkania: na globusie, mapie świata, Europy, Polski.
Umie wskazać swoje miejsce zamieszkania na mapie administracyjnej Polski.
Potrafi nazwać województwo, powiat, gminę w której mieszka.
Potrafi odszukać na planie miasta osiedle, ulice i swój dom.
Potrafi scharakteryzować warunki życia mieszkańców swojego osiedla i miasta.
Umie określić i nazwać z czego jest dumy i co mu się podoba w jego regionie, a także co by zmienił.
Metody:
Praca w grupach.
Pogadanka.
Drama.
Środki dydaktyczne:
Globus.
Mapa fizyczna świata, Europy, Polski.
Laptop i rzutnik.
Przebieg zajęć:
Wstęp:
Zadanie pytania uczniom: „Gdzie mieszkacie?”
Spodziewana odpowiedź: „W Kościanie”, „W Polsce”, „W Europie”.
Podanie tematu lekcji: „Moje miejsce na Ziemi”.
Rozwinięcie:
Praca w grupach.
Podział na dwie grupy i nadanie każdej osobie z grupy numerka.
Zadanie grupy: - wskazanie miejsca zamieszkania na globusie, mapie świata, Europy, Polski, województwa, powiatu, gminy.
Przedstawienie wyników pracy w grupach.
Film pod tytułem: „Kościan - nasza mała ojczyzna”.
Kontynuacja pracy w grupach.
Polecenie dla grup: „Jesteście dziennikarzami lokalnej gazety. Chcecie przeprowadzić wywiad z mieszkańcem Kościana. Musicie zadać mu trzy pytania dotyczące zalet i wad Kościana. Ułóżcie je”.
Układanie wywiadu
Przeprowadzenie wywiadu z osobą z przeciwnej grupy (Praca w dwuosobowych zespołach).
Karta pracy.
Zakończenie: Ankieta dotycząca ewaluacji celów.