SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
Data:26.02.2010r.
Temat kompleksowy: Dbam o zdrowie i urod臋
Temat zaj臋膰: Dbam o swoje zdrowie.
Grupa: 3 i 4-latk贸w
Cele g艂贸wne:
- utrwalenie odpowiednich nawyk贸w i umiej臋tno艣ci dotycz膮cych higieny osobistej,
- u艣wiadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej.
- kszta艂towanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjaj膮ce rozwojowi mowy,
-rozwijanie umiej臋tno艣ci wsp贸lnej zabawy,
Cele szczeg贸艂owe-dziecko:
-potrafi poda膰 zasady higieny osobistej,
- wie, jak przestrzega膰 zdrowego stylu 偶ycia,
-rozumie, jak wa偶ny dla zdrowia jest w艂a艣ciwy dob贸r odzie偶y i obuwia,
-rozumie znaczenie higieny osobistej dla funkcjonowania organizmu.
- jest 艣wiadomy nieustannego kontaktu z drobnoustrojami oraz zagro偶e艅 z tego wynikaj膮cych,
- potrafi wyja艣ni膰, czym grozi niew艂a艣ciwe od偶ywianie i niehigieniczny tryb 偶ycia,
-potrafi stosowa膰 zasady higieny w codziennym 偶yciu.
- potrafi wypowiedzie膰 si臋 na okre艣lony temat,
-odczuwa rado艣膰 z ta艅ca, wsp贸lnej zabawy,
Metody : s艂owna, pokazowa, 膰wiczenia praktyczne,
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Przestrze艅 edukacyjna: wiersz S. Kossuth 鈥濩hory mi艣 鈥, zabawki do jego inscenizacji, sylweta ch艂opca wy颅ci臋ta z kartonu, pud艂o, zestaw odzie偶y letniej i zimowej, szaliki, muzyka o zr贸偶nicowanym nat臋偶eniu, rekwizyty zwi膮zane z zawodem lekarza, kartki z rysunkami postaci ubranych odpowiednio i nieodpowiednio, karteczki ze schematycznymi rysunkami, s艂omki, pi艂eczki ping颅pongowe.
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
Lp. | Moment edukacyjny | Czynno艣ci nauczyciela | Czynno艣ci dzieci | Osi膮gni臋cia dzieci |
---|---|---|---|---|
I. | ||||
1. | Zabawa orientacyjno -porz膮dkowa 鈥漌itamy si臋鈥 | Nauczyciel: obja艣nia zabaw臋 | Dzieci: swobodnie biegaj膮 po sali, na has艂o Witamy si臋-chodz膮 po sali i witaj膮 si臋 przez podanie r臋ki | Dzieci: -uczestnicz膮 w zabawie, |
2. | Zabawy tematyczne. | -obserwacja | - bawi膮 si臋 | - zgodnie bawi膮 si臋 |
3. | Zestaw zabaw ruchowych 鈥搉r XXI (ksero materia艂u) | - wydaje polecenia w jaki spos贸b dzieci maj膮 wykona膰 膰wiczenie | - bior膮 udzia艂 w zabawie ruchowej | - s膮 sprawne ruchowo |
II. | ||||
1. | Zabawa Czy mo偶na ochroni膰 si臋 przed chorobami? | Nauczyciel rozdaje kartki z rysunkami, na kt贸rych postacie poubierane s膮 odpo颅wiednio i nieodpowiednio do warunk贸w pogodowych i p贸r roku. Zach臋ca dzieci do wypowiedzi, czy dzieci na rysunkach post臋puj膮 dobrze i co nale偶y robi膰, aby nie zachorowa膰. | Zadaniem dzieci jest przekre艣lenie rysunk贸w, na kt贸rych dzieci 藕le post臋puj膮, a doko艅czenie kolorowania tych, na kt贸rych zachowuj膮 si臋 dobrze - zach臋canie do uzasadniania wyboru. | -ch臋tnie uczestnicz膮 w zabawie, |
2. | S艂uchanie wiersza S. Kossuth 鈥濩hory mi艣 鈥瀒nscenizowanego zabawkami. | -m贸wi wiesz: Chory jestem dzi艣, chory jest m贸j mi艣: poszli艣my do lasu, w g贸ry, wr贸cili艣my - zmok艂e kury! Przyszed艂 do nas kot, zwie si臋 M膮dry Prot. - O, J臋drusiu, tak nie mo偶na, to wyprawa nieostro偶na! Chorujemy dzi艣... To wam m贸wi kot! Cicho, Procie, sza! Mi艣 gor膮czk臋 ma. Zachorowa艂 ci臋偶ko mo偶e... Bardzo przezi臋bi艂 si臋 dzisiaj w borze! 艢pi misiulek 鈥 sza! |
-siedz膮 w kole, | - uwa偶nie s艂uchaj膮, obserwuj膮 |
3. | Rozmowa na temat zachowania bohater贸w wiersza. | 鈥 Zach臋canie do wypowiedzi o tym, jakie mog膮 by膰 oznaki choroby. 鈥 Podkre艣lenie znaczenia zachowania ciszy i spokoju w pobli偶u os贸b, kt贸re si臋 藕le czuja |
-siedz膮 w kr臋gu na dywanie | potrafi膮 opowiedzie膰 o swoich spostrze偶eniach odpowiadaj膮 na zadawane pytania, |
4. | Zabawa ruchowa rozwijaj膮ca spostrzegawczo艣膰 鈥濷dszukaj sw贸j szalik鈥. | - Nauczyciel prosi, aby dzieci przynios艂y z szatni swoje szaliki, dok艂adnie si臋 im przyjrza艂y i zapami臋ta艂y, jak wygl膮daj膮, a nast臋pnie po艂o偶y艂y w dowolnym miej颅scu na dywanie. | - Dzieci poruszaj膮 si臋 w rytmie granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze odszukuj膮 sw贸j szalik i podnosz膮 go nad g艂ow臋, prezentuj膮c po颅zosta艂ym dzieciom. | -potrafi膮 odszuka膰 sw贸j szalik |
5. | 膯wiczenia logopedyczne: Zabawy ze s艂omk膮. | -obja艣nia 膰wiczenia: 1. Poszukiwania. 2. Zabawy w parach. 3.膯wiczenia buzi. 4.Nak艂adanie obrazk贸w. 5.Piosenka. 6.Domek. |
1. Poszukiwania. Dzieci wchodz膮 do sali, a nauczyciel wr臋cza im karteczki ze schematycznymi rysunkami (ka偶dy inny). Dzieci maj膮 za zadanie odnale藕膰 miejsce, kt贸re b臋dzie oznaczone takim samym schematem, i usi膮艣膰 na nim. 2. Zabawy w parach. Schematy zosta艂y roz艂o偶one w taki spos贸b, by dzieci siedzia艂y parami naprzeciwko siebie. Dzieci dostaj膮 po s艂omce i jednej pi艂eczce pingpongowej na par臋. Maj膮 za zadanie przedmuchiwa膰 do siebie pi艂eczk臋 w parach za pomoc膮 s艂omek tak, by nie spad艂a na pod艂og臋 (trzeba wy膰wiczy膰 odpowiedni膮 si艂臋 i czas trwania wydechu). 3.膯wiczenia buzi. 呕eby rozrusza膰 troch臋 buzi臋 zm臋czon膮 膰wiczeniami, dzieci odk艂adaj膮 s艂omki i po颅wtarzaj膮 za nauczycielem nast臋puj膮ce 膰wiczenia: lu藕ne ruszanie z艂膮czonymi war颅gami we wszystkich kierunkach, parskanie (wibracyjne ruchy warg), kl膮skanie (j臋颅zykiem o podniebienie), przet艂aczanie powietrza z jednego policzka do drugiego, szybkie dotykanie czubkiem j臋zyka raz do jednego, a raz do drugiego k膮cika ust. 4.Nak艂adanie obrazk贸w. Dzieci zn贸w bior膮 s艂omki w d艂onie i wykonuj膮 nast臋puj膮ce 膰wiczenie: k艂ad膮 przed sob膮 na stoliku dwa identyczne schematy, kt贸re otrzyma艂y wcze艣niej, przyk艂adaj膮 s艂omk臋 do ust i staraj膮 si臋 przenie艣膰 jeden rysunek na drugi (na wdechu przykleja si臋 on do s艂omki, a na wydechu - odkleja). To 膰wiczenie mo偶e by膰 trudne dla niekt贸rych dzieci i trzeba im po艣wi臋ci膰 wi臋cej czasu. 5.Piosenka. Dzieci odk艂adaj膮 s艂omki i 艣piewaj膮 dowoln膮 piosenk臋 wybran膮 przez nauczyciela. 6.Domek. Dzieci przenosz膮 si臋 ze s艂omkami na pod艂og臋 i wsp贸lnymi si艂ami pr贸buj膮 u艂o偶y膰 ze wszystkich s艂omek kontury domu. (Jedno dziecko zaczyna, nast臋pne dochodz膮 i dok艂adaj膮 s艂omki. Mo偶na w trakcie zabawy zmienia膰 u艂o偶enie s艂omek tak, by dom mia艂 w艂a艣ciwe proporcje). Oczywi艣cie S艂omki nie nadaj膮 si臋 ju偶 do nast臋pne颅go u偶ycia. |
-prawid艂owo wykonuj膮 膰wiczenia, |
6. | Zabawa 鈥濩o si臋 zmieni艂o?鈥 | -uk艂ada na stoliku rekwizyty zwi膮zane z zawodem lekarza, | -ogl膮daj膮 je, nazywaj膮 i zapami臋tuj膮. Nast臋pnie zas艂aniaj膮 oczy, a nauczyciel chowa jeden rekwizyt. Dzieci otwieraj膮 oczy, patrz膮 i ogl膮daj膮, kt贸rego rekwizytu brakuj | -odczuwa rado艣膰 z zabawy |
III. | ||||
1. | Podsumowanie zaj臋膰. | -rozdaje naklejki za rzeteln膮 prac臋, | -wypowiadaj膮 si臋 na temat zaj臋膰 | -potrafi膮 wypowiedzie膰 si臋 na temat zaj臋膰 |
2. | Wyj艣cie na plac przedszkolny. | -uczestniczy w zabawach | -swobodne zabawy dzieci na 艣wie偶ym powietrzu, 艣niegu | -dotleniaj膮 organizm, uczestnicz膮c w zabawach na 艣niegu |
3. | Zabawy dowolne. | -obserwuje dzieci | - uk艂adaj膮 puzzle, rysuj膮 | -dbaj膮 o porz膮dek w sali, doskonal膮 czynno艣ci porz膮dkowo 鈥 gospodarcze |
4. | CA艁A POLSKA CZYTA DZIECIOM | -czyta bajk臋 wybran膮 przez dzieci | -s艂uchaj膮 | -przejawiaj膮 wra偶liwo艣膰 s艂uchow膮 |