KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI
Data i miejsce ćwiczeń: SALA GIMNASTYCZNA
Prowadzący:
Przyrządy i przybory: Plansza ćwiczeń wolnych, skakanki
Środki audiowizualne: brak
Temat zajęć: Ćwiczenia kształtujące ze skakankami
Cele: Poznawczy: poznanie techniki wykonywania wybranych elementów gimnastyki sportowej
Kształcący: kształtowanie siły, gibkości i równowagi
Wychowawczy: pomoc i ochrona przy wykonywaniu ćwiczeń
Tok lekcji |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Czas |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
Ćwiczenia organizacyjno porządkowe |
Zbiórka. Zdanie raportu. Sprawdzenie obecności. Następnie ustawienie grupy na planszy ćwiczeń wolnych. |
2 min. |
|
Zbiórka w dwuszeregu, sprawdzenie obecności. Niećwiczący siadają. |
Ćwiczenia w biegu |
Dookoła sali w pierwszym kierunku biegiem marsz. Bieg odstawno - dostawny. Bieg z wysokim unoszeniem kolan. Bieg z dotykaniem pięt o pośladki. Bieg skrzyżny. |
4 min. |
|
Zwrócenie uwagi na rytmiczność wykonywanego ćwiczenia, czyli dostosowanie ich do tępa muzyki. Niezbędne jest zachowanie odstępów między ćwiczącymi.
|
Zabawa ożywiająca skoczna |
Uczestnicy zabawy dobierają się w pary. Pary ustawiają się na linii środkowej pola zabawy tworząc dwa szeregi zwrócone do siebie plecami. Jeden szereg otrzymuje nazwę "dzień", drugi "noc" z czego nazwy te to komendy wzywające jeden szereg do ucieczki przed drugim. Np. na hasło "noc" szereg o tej nazwie ucieka w stronę w która jest zwrócony, szereg "dzień" goni ich. Jeżeli jednemu zawodnikowi z pary uda się złapać drugiego to otrzymuje punkt, kto zdobędzie ich najwięcej zostaje wyróżniony przez prowadzącego. Próba złapania kończy się w chwili, kiedy uczestnicy staną na linii końcowej pola boiska. |
8 min. |
|
Zwrócić należy uwagę na bezpieczeństwo uczestniczących w zabawie. Zabawa ma na celu rozgrzanie ćwiczących. |
Korowody ozdobne |
Całość w pierwszym kierunku marsz (pobierając skakanki). Od czoła przez środek planszy do ćwiczeń wolnych marsz. Całość stój! |
8 min. |
|
Zwrócenie uwagi na poprawność wykonywanych ćwiczeń - sylwetka wyprostowana, cecha gimnastyczna uśmiech. |
Ustawienie kolumny ćwiczebnej trójkowej |
Do trzech odlicz. Jedynki w miejscu, dwójki dwa kroki w lewo krokiem odstawno-dostawnym, trójki dwa kroki w prawo krokiem odstawno-dostawnym. Całość w prawo zwrot. |
2 min. |
|
W fazie formowania kolumny zwracamy uwagę na poprawność wykonywania komend i ustawienie ćwiczących w odpowiednich odległościach od siebie. |
Ćwiczenia kształtujące |
|
1 min. |
8x |
Zwracamy uwagę na poprawność wykonywania ćwiczenia. |
|
2. P.w. postawa rozkroczna;RR ze skakanką w górze.
|
1 min. |
8x |
Należy zwrócić uwagę na prawidłową pracę obu ramion i poruszanie się głowy za skakanką. |
|
3. P.w. postawa rozkroczna, RR ze skakanką w dół
|
1 min. |
16x |
Zwracamy uwagę na wyprostowaną sylwetkę. |
|
4.P.w. postawa rozkroczna,RR ze skakanką nad głową
|
1 min. |
8x |
|
|
5.P.w.postawa, RR ze skakanką przed klatką piersiową
|
1 min. |
8x |
Zwrócenie uwagi na poprawność wykonywania ćwiczenia. |
|
6.P.w. klęk rozkroczny PN, RR ze skakanką nad głową
|
1 min. |
4x |
|
|
7.P.w. klęk rozkroczny, RR ze skakanką w górze
|
1 min. |
8x |
Zwracamy uwagę na wyprostowaną nogą, którą wykonujemy przemach. |
|
8.P.w. siad klęczny, RR ze skakanką na kolanach
|
1 min. |
8x |
|
|
9.P.w. siad prosty rozkroczny, RR ze skakanką w górze nad głową
|
1 min. |
8x |
|
|
10.P.w. siad prosty,RR ze skakanką w górze nad głową
|
1 min. |
8x |
|
|
11.P.w. leżenie tyłem, RR ze skakanką nad głową
|
1 min. |
4x |
Zwrócenie uwagi na poprawność wykonywanego ćwiczenia. |
|
12.P.w. leżenie przodem,RR ze skakanką w górze nad głową
|
1 min. |
8x |
|