KONSPEKT LEKCJI, inż. BHP, V semestr


KONSPEKT LEKCJI

  1. Przedmiot: Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

  2. Temat: Zagrożenie hałasem w środowisku pracy

3. Klasa: Pracownicy Zakładu „X”

4. Cel poznawczy: Zapoznanie pracowników z zagrożeniami hałasem w środowisku pracy oraz jego wpływ na organizm

5. Cel kształcący: Pracownik potrafi wybrać i prawidłowo zastosować metody ochrony przed hałasem

6. Cel wychowawczy: Pracownik rozumie cel ochrony przed hałasem

7. Cele operacyjne:

a) Pracownik wie co to jest hałas

b) Pracownik zna skutki oddziaływania hałasu na organizm ludzki

c) Pracownik zna podział źródła hałasu i źródła hałasu w środowisku pracy

d) Pracownik wie w jaki sposób rozprzestrzenia się hałas w różnych środowiskach

e) Pracownik zna dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy

f) Pracownik zna podstawowe metody ograniczania hałasu w środowisku pracy

g) Pracownik zna rodzaje ochronników słuchu

h)Pracownik wie jak wykonuje się pomiary hałasu

8. Treści:

a) Pojęcie hałasu

b) Działanie hałasu na organizm ludzki

c) Podział hałasu i źródeł hałasu

d) Propagacja hałasu w przestrzeni otwartej i w pomieszczeniach

e) Wartości dopuszczalne hałasu w środowisku pracy

f) Metody ograniczenia zagrożenia hałasem w środowisku pracy

g) Ochronniki słuchu

h) Pomiary hałasu

STRUKTURA KONSPEKTU

L.
p.

CZĘŚĆ MERYTORYCZNA

CZĘŚĆ METODYCZNA

Treść zajęć- ogniwa

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas realizacji

Metoda wiodąca

Realizowane zasady nauczania

Środki dydaktyczne

1.

Przywitanie i sprawdzenie listy obecności

Wpisanie się na listę obecności

3 minuty

-

-

-

2.

Zapoznanie z tematem i celem wykładu

Słucha

4 minuty

-

-

-

3.

3a.

3b.

3c.

3d.

3e.

3f.

3g.

3h.

Przekazywanie treści wykładu, zadawanie i odpowiadanie na pytania, pokaz slajdów
(wg. poniższych zagadnień).

Definicja hałasu- przekazywanie treści

Działanie hałasu na organizm ludzki- zadawanie pytania, przekazywanie treści, odpowiadanie na pytania

Podział hałasu i rodzaje źródeł hałasu- przekazywanie treści, pokazywanie slajdów

Propagacja hałasu w przestrzeni otwartej i w pomieszczeniach- przekazywanie treści, pokazywanie slajdów

Wartości dopuszczalne hałasu w środowisku pracy- przekazywanie treści, pokazywanie slajdów

Metody ograniczenia zagrożenia hałasem w środowisku pracy- przekazywanie treści, pokazywanie slajdów,zadawanie pytania,

Ochronniki słuchu - zadawanie pytania, przekazywanie treści, odpowiadanie na pytania

Pomiary hałasu

Słucha, notuje, ogląda slajdy, zadaje lub odpowiada na pytania

Słucha, notuje

Słucha, odpowiada na pytanie, zadaje pytania, notuje

Słucha, ogląda slajdy, notuje

Słucha, ogląda slajdy, notuje

Słucha, ogląda slajdy, notuje

Słucha, ogląda slajdy notuje,odpowiada na pytanie

Odpowiada na pytanie, słucha, notuje, zadaje pytania

Słucha, ogląda wskazania miernika

26 minut

2 min.

4 min.

3 min.

3 min.

2 min.

4 min.

4 min.

3 min.

Wykład podający, wykład konwersatoryjny, prezentacja multimedialna,

Wykład podający

Wykład podający ,wykład konwersatoryjny

Wykład podający,

pokaz slajdów

Wykład podający, pokaz slajdów

Wykład podający, pokaz slajdów

Wykład konwersatoryjny, ćwiczenie

Wykład konwersatoryjny,

Wykład podający, ćwiczenie

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Zasada poglądowości, zasada przystępności

Tablica, kreda, rzutnik multimedialny, miernik poziomu dźwięku

-

-

Rzutnik multimedialny

Rzutnik multimedialny

Tablica, kreda

Rzutnik multimedialny

Tablica, kreda

Rzutnik multimedialny

-

Miernik poziomu dźwięku

4.

Podsumowanie zajęć
zadawanie pytań, lub przeprowadzenie testu

Odpowiada na pytania lub rozwiązuje test

8 minut

Sprawdzająca, podsumowująca

Zasada trwałości wiedzy

Pytania zadawane ustnie lub test

5.

Przekazanie literatury rozszerzającej wiedzę

Słucha, notuje

4 minuty

-

-

-


