Scenariusz uroczystości dla dzieci z okazji „Powitania Wiosny”
Cele:
- integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,
- rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody,
- rozwijanie u dzieci wrażliwości ekologicznej,
- angażowanie przedszkolaków do aktywnego udziału w uroczystościach przedszkolnych.
Przebieg:
Do sali wchodzą roześmiane Zapominajka i Kropelka. Niosą w ręku kolorowe koszyki.
Pytają dzieci, czy pamiętają ich wizytę w zeszłym roku. Dzieci dzielą się swoimi
wrażeniami z zeszłorocznej uroczystości z okazji „Dnia Ziemi”.
Nagle Ekoludki zauważają Marzannę. Stają zdziwione.
Zapominajka: Co to za straszydło?
Kropelka: No jak to, nie wiesz?
Zapominajka: Kto by tam wiedział, jak To się nazywa.( wskazuje ręką na Marzannę).
Przecież to …..o, jejku zapomniałam……………
Kropelka: Dzieci pomóżcie nam!
Dzieci prawidłowo nazywają kukłę Marzanną.
Zapominajka: No dobrze, Marzanna, ale co to w ogóle jest?
Dzieci opisują symbolikę Marzannę.
Ekoludki proponują zabawę „Raz, dwa, trzy - Zapominajka patrzy”.
Zapominajka: To już teraz, od dzisiaj będzie ciepło i nareszcie nie będę musiała się tak grubo ubierać?
Kropelka: No, może nie od razu, ale jest nadzieja, że dni będą coraz przyjemniejsze.
Zapominajka: Wiesz co, droga Kropelko, myślę, że trzeba nauczyć dzieci wesołej zabawy na powitanie wiosny.
Ekoludki uczą dzieci zabawy do piosenki „Wiosenny blues”
„Śpiewajmy wszyscy dla wiosenki blues,
śpiewajmy wszyscy dla wiosenki blues,
bo wiosna jest wśród nas,
wiosenny przyszedł czas,
śpiewajmy wszyscy razem klaszcząc w ręce,
i niech nas będzie więcej
i choćby sto tysięcy,
śpiewajmy, śpiewajmy blues.
( Dzieci wykonują ruchy zgodnie ze słowami).
Zagadki i pytania.
W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima
Przychodzi z wiatru ciepłym powiewem,
Pękiem kwiatów i ptaków śpiewem (WIOSNA)
Służy do mycia
Służy do picia (WODA)
Bez niej na ziemi
Nie byłoby życia.
Tyle drzew!
Ptaków śpiew! (LAS)
Gdy masz czas,
Odwiedź
Widzisz je we dnie,
nie ma go w nocy, (SŁOŃCE)
zimą grzeje słabo,
Latem z całej mocy.
-Jakie pierwsze kwiaty zakwitają wiosną?
-Jak nazywają się wiosenne kotki?
-Jakie ptaki przylatują do nas wiosną?
………………………………………………………….?
Zapominajka: Myślę, że dzieci pięknie rozwiązały wszystkie zagadki i odpowiedziały na nasze pytania. Teraz proponuję nową zabawę
Zabawa: „Zimno-ciepło”.
Przypomnienie wiosennego bluesa. Dzieci śpiewają.
Zapominajka: Tak mi się na duszy zrobiło wesoło. Ale patrzę na tę biedną
Marzannę i trochę mi jej żal. Myślę, ze jest smutna, że musi się pożegnać.
Kropelka: Dlaczego?
Zapominajka: Bo przecież dzieci też lubią zimę, prawda?
Dzieci przytakują.
Kropelka: Ależ, Zapominajko, ja doskonale wiem o tym. My chcemy tylko, żeby zostawiła nas na kilka miesięcy, bo chcemy kwiatów, ptaków, słońca, ciepła. A z zimą też ładnie, ale tylko biało, nie tak kolorowo, jak wiosną.
Mam propozycję. Skoro chcemy pożegnać Panią Zimę, musimy wiedzieć, jak
wygląda „Pani Wiosna”.
Ozdabianie postaci „Pani Wiosny”. Na tablicach przyczepione są arkusze papieru, na których narysowana jest postać wiosny. Każda grupa otrzymuje kopertę , w której znajdują się kwiatki i listki. Trzeba nakleić je na całą postać. Po zakończonej zabawie dzieci dzielą się wrażeniami, która „Pani Wiosna” jest najbardziej kolorowa.
Zabawa „Słonko po deszczu” - dzieci naśladują ruchy Kropelki zgodnie z wierszykiem mówionym przez Zapominajkę.
Kropelka: Och, siostrzyczko, wesoło jest w tym przedszkolu, prawda?
Zapominajka: Oj wesoło! Nawet zapomniałam o tym, że ja ciągle zapominam. No właśnie, ale po co my tutaj przyszłyśmy?
Kropelka: Och, Zapominajko, przecież dzisiaj żegnamy zimę, a witamy wiosnę. Myślę, że dzieci tak pięknie pracowały, że należy im się nagroda. Mamy dla was cukierki, kupione w naszym leśny sklepiku oraz wiosenne kolorowanki. Dzisiaj będzie
wam słodko i kolorowo.
Zapominajka: Tak, to był cudowny dzień. Idźcie teraz dzieci na dwór z Marzanną i
pożegnajcie się z nią. Do zobaczenia!
Ekoludki żegnają się z dziećmi i wychodzą.