SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4- 5 LETNICH
TEMAT
CO NAS SPOTKA W KRÓLESTWIE BAJEK
CEL GŁÓWNY
- stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela
- budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą
- doskonalenie umiejętności porównywania, identyfikowania, analizy i syntezy wzrokowo słuchowo- ruchowej- czynności niezbędnych do nauki czytania pisania i liczenia
CELE OPERACYJNE
- zna bohaterów najbardziej popularnych bajek
- odgadnie tytuły bajek na podstawie usłyszanych fragmentów, rekwizytów , fragmentów ilustracji
- ułoży w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową
- wykona działania matematyczne
- potrafi przeliczać, zna odpowiedniki graficzne cyfr
- zna , nazywa i wskazuje wymienione litery
- odczytuje globalnie wyrazy
- odszukuje swoją wizytówkę
- nazywa pierwsza głoskę, dzieli na sylaby
- kreśli koło bez odrywania ręki
METODY
- elementy metody I. Majchrzak
- elementy naturalnej nauki języka
- elementy MDS M. Bogdanowicz
- stawiania zadań i problemów otwartych
FORMY
- praca z całą grupą, w małych zespołach, zespołach podziałem na grupy wiekowe
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- wizytówki, litery, cyfry, karty z działaniami matematycznymi, ilustracje bohaterów bajek, ilustracje bajkowych rekwizytów, kolorowa kostka, puzzle, rebusy obrazkowo- literowe, karty pracy, zagadki tekstowe, historyjka obrazkowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.ZABAWA INTEGRACYJNA
- powitanie zabawą integracyjną w kole , w parach, utrwalenie kierunku; lewo- prawo
2.AKT INICJACJI- WIZYTÓWKI
- dzieci siedzą w kole i kolejno stają na środku, dzielą swoje imię na sylaby ale podają wizytówkę wybranemu koledze
3.PREZENTACJA IMIENIA
- dzieci układają swoje imię z przydzielonych literek
a] 4- latki według wzoru
b] 5- latki z pamięci
4.MAGICZNA WALIZKA
- dzieci rozwiązują kolejne działania matematyczne aby ustalić kod do zaszyfrowanej walizki z hasłem i tematem zajęć [ BAJKA]
5.BAJKOWE SKOJARZENIA
- dzieci odgadują tytuły baje na podstawie wypowiedzenia haseł charakterystycznych dla danej bajki np. kot, kapelusz - Kot w butach , itd.
6.KOSTKA BARW
- dziecko rzuca kostką a wyrzucony kolor nazywa i odkrywa na planszy starając się jak najszybciej odgadnąć treść ilustracji i podać tytuł bajki
7. OBRAZKOWO - LITEROWA PLĄTANINA
- dzieci rozwiązują przydzielone im zadania przy stolikach
a] 4- latki układają puzzle
b] 5- latki układają hasło rozwiązując obrazkowo- literową plątaninę
- rozwiązana treść ilustracji oraz hasła to ,,BOLEK I LOLEK''
8. WESOŁA PODRÓŻ Z BOLKIEM I LOLKIEM
- wywoływane są kolejno dzieci do wesołego pociągu według podanej pierwszej głoski imienia
9. HISTORYJKA OBRAZKOWA
- dzieci opowiadają treść ilustracji, układają we właściwej kolejności podpisując kolejnymi cyframi
10. KARTY PRACY
- dzieci siadają przy stolikach według grup wiekowych i uzupełniają zadanie
a] 4- latki dorysowują odpowiednią ilość kwiatków tak, aby każdy motyl miał swój
b] 5- latki rysują w koszyczku produkty według niżej podanej liczby
11. ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK
- dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela
12. EWALUACJA
- każdy, komu podobały się zabawy dotyka pudła , które krąży w kole .Ten kto dotknął otrzymuje niespodziankę- zakładkę do książki
OPRACOWAŁA
DANUTA SOSNOWSKA