[040126] mgr Maria Karzecka Scenariusz zajec Co sluz


Opracowała: mgr Maria Karzecka

Przedszkole Miejskie Nr 32 w Olsztynie

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych:

Wiek dzieci: 6-latki

Temat zajęć: Co służy zdrowiu, a co szkodzi?

Cele ogólne:

Zamierzone efekty:

Metody pracy:

  1. Problemowe - dyskusja.

  2. Podające - opowiadanie.

  3. Eksponujące - tworzenie prac plastycznych.

  4. Praktycznego działania - zadania do wykonania.

Formy pracy:

  1. zbiorowa;

  2. praca w małych zespołach;

  3. indywidualna.

Pomoce:

Napisy do odczytywania, koła hola-hop, karton, klej, papierowe koła w pięciu kolorach, elementy na wstążeczkach przedstawiające zdrową i niezdrową żywność, kolorowe kółeczka, nagranie piosenki „jarzynowa piosenka”.

Literatura:

Carper J.: Żywność - twój cudowny lek.

DeAGOSTINI: Sekrety ludzkiego ciała - odżywianie, zdrowe odżywianie.

Haingh R.: Zdrowa żywność, zdrowa kuchni

ETAPY ZAJĘCIA

OPIS PROJEKTOWANEJ SYTUACJI WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

RODZAJE I FORMY AKTYWNOŚCI DZIECI

UWAGI

ORGANIZACYJNE

I

ZAANGAŻOWANIE

  • Powitanie dzieci zabawą „Dzień dobry” wg zwyczaju grupy.

  • Wspólna zabawa integracyjne

II

BADANIE

  • Podpowiadamy Ptysiowi, jak się zdrowo odżywiać.

  • Rozmowa z dziećmi nt. odżywiania Ptysia. Czy możecie podpowiedzieć chłopcu - co jest zdrowe, a co szkodzi?

  • Jakie znacie produkty zdrowe?

  • Które produkty szkodzą zdrowiu?

  • Ptyś wybiera się do sklepu - chce kupić produkty na zdrowe posiłki. Pomóżcie mu, co ma kupić na poszczególne posiłki (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)

  • Zaproszenie dzieci do pracy w zespołach - ustalenie planu działania kodem

  • Dzieci słuchają wiersza „O Ptysiu”.

  • Dzieci odpowiadają na pytania. Wspólnie udzielają słownych rad Ptysiowi.

  • Podział dzieci na zespoły wg znaczków

  • Załącznik - wiersz „O Ptysiu”

  • Każdy zespół posiada emblemat

III

PRZEKSZTAŁCANIE

  • Dzieci wybierają z różnych napisów, obrazków zdrowe produkty.

  • Dzieci w zespołach przyporządkowują odpowiednie produkty do zdrowych posiłków dla Ptysia.

  • Podział grupy na 5 zespołów.

  • Dzieci zajmują odpowiednie miejsca przy oznaczonych stolikach

  • Dzieci wspólnie wybiorą lidera zespołu

  • Dokonują wyboru zdrowych produktów.

  • Dzieci komponują zdrowe posiłki dla Ptysia.

  • Napisy z nazwami, obrazki różnych produktów.

  • IV

PREZENTACJA

  • Powiedzcie, jakich produktów użyłyście do przygotowania posiłków dla Ptysia?

  • Jak podzieliłyście się pracą przy wyborze produktów?

  • Zaprezentujcie wasze prace.

  • Lider grupy dokonuje prezentacji wykonanego zadania

  • Dzieci opowiadają o wspólnej pracy

  • Zaproszenie do pokazania zaprojektowanych posiłków dla Ptysia.

V

REFLEKSJA

  • Czego się nauczyliście?

  • Jak wam się dzisiaj pracowało?

  • Czy miałyście jakieś problemy podczas pracy?

  • Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?

  • Dzieci opowiadają o swojej pracy w zespołach

Wiersz o Ptysiu

Przyszedł do nas smutny Ptyś

Tu się ciągle trzymać muszę,

Katar już od piątku trwa

I tu ból mam, a tu dwa.

Aspirynę może zażyj,

Może ziółek Ci zaparzyć

A po ziółkach będzie gorzej.

Muszę przyznać Wam się sam

Że w swej kuchni tylko mam

Czekoladę i cukierki,

Chipsy, colę i wafelki.

To codziennie zjadam sam

No i brzuszek spory mam!

Dziurkę w ząbku, albo dwie!

Co mam robić - któż to wie?

(autorki wiersza: mgr Bożena Hnatyk, mgr Maria Karzecka)


