Scenariusz zajęć
Temat: Higiena na co dzień
Rodzaj zajęć: zajęcia praktyczne higieniczno - porządkowe
Grupa: VI
Czas trwania: 65 minut
Cele:
zrozumienie konieczności przestrzegania higieny osobistej jako elementu dbania o własne zdrowie;
wdrażanie do systematycznego mycia zębów;
kształtowanie umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów;
wyrobienie nawyku codziennego czesania włosów jako elementu higieny osobistej i dbałości o estetykę wyglądu;
kształtowanie umiejętności określania pogody i dobrania do niej adekwatnej odzieży;
usprawnianie samodzielnego ubierania się;
uwrażliwianie na estetykę ubioru - jego czystość i schludność;
nauka samodzielnego ścielenia łóżka;
wdrażanie do dbałości o porządek w najbliższym otoczeniu;
Metody pracy: zadań praktycznych, pokaz, instrukcja słowna, obserwacja
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: przybory toaletowe (mydło, szczotka i pasta do zębów, ręcznik, szczotka/grzebień do włosów), ubrania, pościel, gąbka i mleczko do czyszczenia zlewu, worek na śmieci
Przebieg zajęć:
Zadanie
|
Opis zadania |
Czas
|
Uwagi |
Pobudka |
Wychowawca wchodzi do sypialni, budzi wychowanki słowami powitania. Pyta, jak minęła noc i daje dziewczętom chwilę na poranne przeciągnięcie się. Grupa wstaje.
|
5 min |
|
Ścielenie łóżek |
Wychowawca pokazuje, jak złożyć kołdrę i prześcieradło w kostkę, po czym podopieczne odwzorowują tę czynność pod kontrolą opiekuna, który wspomaga je instrukcją słowną. Następnie dziewczęta starannie umieszczają pościel w schowku pod łóżkiem. Wychowawca zwraca uwagę na estetykę wykonania czynności. |
10 min |
|
Dobieranie odzieży |
Grupa wraz z opiekunem podchodzi do okna i obserwuje zjawiska pogodowe (czy pada deszcz, świeci słońce, wieje wiatr, itp.) . Wychowawca podaje temperaturę na zewnątrz i pyta, czy to ciepło czy zimno i jak w związku z tym należy się ubrać. Następnie podopieczne wyjmują z szafy odpowiednie części garderoby, pamiętając o zmianie bielizny i czystości ubrania. Dziewczęta pozostawiają porządek na półkach z odzieżą. Wychowawca kontroluje adekwatność do pogody i schludność ubioru. |
10 min |
|
Ubieranie się |
Wychowanki samodzielnie ubierają poszczególne części garderoby. Wychowawca zwraca uwagę na prawidłowe wykonanie czynności- czy ubranie nie jest założone na lewą stronę lub tył na przód. Następnie dziewczęta składają piżamy i układają je starannie na półkach. |
10 min |
|
Czesanie włosów |
Wychowanki dokładnie czeszą włosy. Po zakończeniu czynności usuwają do kosza na śmieci włosy ze szczotek/grzebieni i chowają przybory do czesania do szafek lub kosmetyczek. |
5 min |
|
Mycie zębów |
Wychowawca przypomina o konieczności mycia zębów w celu zapobiegania chorobom zębów i dziąseł, po czym przy pomocy własnej szczoteczki pokazuje, jak prawidłowo szczotkować zęby i płukać jamę ustną. Następnie dziewczęta nakładają pastę na szczoteczki i myją dokładnie zęby i płuczą buzie, osuszają twarz ręcznikiem. Na koniec odkładają przybory toaletowe na półki i odwieszają ręczniki na haczyki. |
15 min |
|
Czynności porządkowe |
Po dokonaniu porannej toalety przez całą grupę, wyznaczona według grafiku dyżurna myje umywalkę mleczkiem do czyszczenia, wynosi śmieci i wkłada do kosza nowy worek. Na koniec myje ręce. |
10 min |
|