SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE III a
DATA: 27.II.2003r.
PROWADZĄCA: Marzena Jaskulska
TEMAT KRĘGU: „Życzliwość na co dzień”
TEMAT DNIA: „Niezwykła podróż”
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń w zakresie 1000,
utrwalenie poznanych wcześniej lektur,
uzmysłowienie uczniom potrzeby pomocy innym,
rozbudzenie aktywnych postaw wobec potrzebujących pomocy,
rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,
kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy,
sprawne posługiwanie się słownikiem ortograficznym.
Zakres edukacji:
Edukacja polonistyczna:
utrwalenie znajomości alfabetu;
doskonalenie czytania głośnego i cichego ze zrozumieniem;
doskonalenie umiejętności dłuższych wypowiedzi na dany temat;
utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „rz”, „ż”, „ó”, „u”;
operatywne korzystanie ze słownika ortograficznego;
umiejętne korzystanie z zadań dodatkowych.
Edukacja matematyczna:
utrwalenie nazw liczb występujących w czterech podstawowych działaniach matematycznych;
doskonalenie rachunku pamięciowego w formie zabawowej;
przypomnienie zależności występujących między działaniami matematycznymi;
umiejętne korzystanie z dodatkowych zadań.
Edukacja społeczna:
zgodna współpraca w grupie;
uświadomienie niesienia pomocy dzieciom potrzebującym wsparcia;
uświadomienie konieczności uczęszczania do szkoły i aktywnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych dla swojego dobra.
Edukacja muzyczna:
doskonalenie umiejętności tworzenia melodii do tekstu.
Edukacja plastyczna:
utrwalenie poznanych technik plastycznych w pracy grupowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie potrzebę niesienia pomocy potrzebującym,
dostrzega problemy innych dzieci i próbuje znaleźć rozwiązanie,
na podstawie dyskusji wyciąga wnioski,
zna lektury z klasy trzeciej,
zna podstawowe zasady pisowni wyrazów z rz, ż, ó,
rozumie czytany tekst,
współdziała z kolegami podczas zabawy,
rozwiązuje zadanie tekstowe,
wykonuje działania w zakresie 1000.
Metody:
słowne - swobodne wypowiedzi uczniów, wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela, rozmowa z dziećmi;
oglądowe - pokaz, obserwacja;
praktyczne - ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
pudełko z kartonikami, w którym znajdują się graficzne obrazy koniczynki i podkowy;
pasek z kluczem do szyfru matematycznego;
pasek z napisem „MATEMATYKA”;
4 paski z nazwami krain matematycznych oraz 4 z nazwa „KRÓL”;
4 karty pracy do prezentacji imion członków królestw;
piłka ręczna;
koperty z listami - zadaniami dla grup;
słowniki ortograficzne;
zadania dodatkowe w Kąciku Mądrej Sowy;
plansza z tekstem rymowanki;
2 arkusze papieru oraz dowolne materiały plastyczno - techniczne do prezentacji ilustracji;
3 kartony z ilustracjami przedstawiającymi graficzne obrazy stanu pogody.
Formy pracy:
zespołowa;
grupowa jednolita
indywidualna zróżnicowana i jednolita.
TOK ZAJĘĆ
Zabawa integrująca:
Nauczyciel zaprasza do kręgu te osoby, które chcą się wspólnie świetnie bawić, lubią przenosić się w świat fantazji. Uczniowie wraz z nauczycielem otwierają czarodziejskie pudełko i oglądają znajdujące się w nim symbole szczęścia: koniczynki i podkowy. Dokonują wyboru i przyklejają na siebie. Na odwrocie znajdują się ukryte znaki matematyczne ( dodawania, odejmowania , mnożenia , dzielenia ).
Zaproszenie do zabawy:
Nauczyciel mówi do uczniów:
Chcę was teraz zaprosić w podróż po niezwykłej krainie. Najprawdopodobniej odwiedzimy tam królestwa. Na pewno przeżyjemy po drodze wiele ciekawych przygód. Będą na nas czekać niespodzianki i zadania. Czy wyruszamy?
Nauczyciel wyjaśnia pierwsze zadanie, którego rozwiązaniem będzie nazwa krainy do której się wybieramy. W kopercie znajduje się kartka, na której jest zaszyfrowana nazwa krainy, po której chcemy podróżować. Uczniowie samodzielnie próbują znaleźć klucz do szyfru.
17 |
1 |
26 |
7 |
17 |
1 |
26 |
29 |
14 |
1 |
UWAGA!
Jeśli dzieci mają trudności, nauczyciel naprowadza pytaniami:
Co mogą oznaczać te liczby?
Dlaczego występują w takiej kolejności?
Gdzie litery są ułożone według pewnego porządku?
Rozwiązanie: MATEMATYKA
Co oznaczały te liczby? (kolejność liter w alfabecie).
Czy pamiętacie z ilu znaków składa się polski alfabet? (32)
Kto chciałby przypomnieć cały alfabet.
Królewskie rodziny:
Nauczyciel informuje, że podróżując po krainie MATYMETYKA odwiedzimy po drodze cztery królestwa. Wcześniej jednak proponuje wybrać królewskie rodziny. Nauczyciel prosi o odwrócenie karteczek zawieszonych na odzieży. Znajdują się tam znaki matematyczne symbolizujące cztery królestwa: mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania.
Uczniowie, z poszczególnych grup, wybierają paski z nazwą swojego królestwa:
I MNOŻENIE
II DZIELENIE
III DODAWANIE
IV ODEJMOWANIE
W każdej grupie znajduje się kartka z napisem KRÓL.
Nauczyciel prosi, aby mieszkańcy każdego królestwa stanęli obok siebie i wspólnie wybrali swojego króla. Wybrany przykleja kartkę z napisem KRÓL.
Prezentacje królestw:
Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie w formie graficznej swojego królestwa. Uczniowie otrzymują karty pracy, na których przedstawiają imiona członków królestwa, czyli liczby w określonych działaniach:
255+350=605 |
Składnik |
Dodawanie |
10 · 25 = 250 |
Czynnik |
Mnożenie |
1000 - 370 = 630 |
Odjemna |
Odejmowanie |
810 : 2 = 405 |
Dzielna |
Dzielenie |
Po wykonaniu prac nauczyciel przypina je w widocznym dla wszystkich miejscu i pyta, jak nazywają się poszczególne królestwa i ich mieszkańcy.
UWAGA!
Uczniowie w grupach wspólnie naradzają się, a swoją odpowiedź zapisują na przygotowanych czterech kartonikach. Ostateczną odpowiedź podaje Król podnosząc kartonik do góry.
Ćwiczenia dramowe - jaka jesteś liczbą?:
Uczniowie ustawiają się w kręgu. Nauczyciel bierze do ręki piłkę i przedstawia się jako pewna liczba trzycyfrowa (np. 150). Następnie rzuca piłkę do wybranej osoby przekazując jej informację, że jest ona liczbą np. o 20 większą. Osoba, która ją złapie, musi powiedzieć, jaką jest liczbą (170) i rzuca do następnej osoby mówiąc: Jestem liczbą 170, a ty jesteś ode mnie 2 razy mniejszą (czyli 85) itd. (ile razy większa, mniejsza lub o ile większa, mniejsza).
Tajemnicze listy:
Nauczyciel informuje, że ma dla uczniów zadanie specjalne, z którym nikt do tej pory nie mógł sobie poradzić. Dostał je w liście, który wyglądał bardzo tajemniczo (pokaz koperty). Wewnątrz są dwie koperty - zadania dla królestw. Jeżeli koperty są dwie to pewne królestwa muszą się połączyć - ale jakie i dlaczego?
Uczniowie dochodzą do wniosku, że królestwo dodawania połączy się z królestwem odejmowania, a królestwo mnożenia z królestwem dzielenia, bo są to działania odwrotne.
Królowie połączonych królestw otwierają koperty z zadaniami.
Nauczyciel informuje uczniów, że zadania musimy wykonać szybko i sprawnie, bo ktoś czeka na naszą pomoc.
Praca w grupach:
Po wylosowaniu kopert, królowie połączonych królestw, odczytują głośno listy - zdania dla swojego królestwa.
Listy - zadania dla połączonych królestw:
List pierwszy:
Kochany Przyjacielu! Powinieneś mnie pamiętać, bo jesteś uczniem trzeciej klasy. Spotkałeś się ze mną prawdopodobnie zimą. Jestem mniej więcej w Twoim wieku, ale moje dzieciństwo jest zupełnie inne niż Twoje i Twoich rówieśników. Nie mogę się bawić, bo nie mam na to czasu. Nie mam też żadnych zabawek. Nie mam nawet ciepłego ubrania. Czasem zaglądam przez okna do domów, by zobaczyć, jak wygląda pokój, jak mieszkają normalni ludzie. Całe dnie spędzam na ulicy i sprzedaję zapałki, by zarobić choć trochę pieniędzy, ale marny to zarobek, więc często jestem głodna, a teraz mam jeszcze dodatkowy problem, bo rozsypały mi się zapałki, które miałam powiązane w pęczkach. Nigdy nie chodziłam do szkoły, więc nie potrafię ich policzyć. Wiem tylko, że kiedy rano wychodziłam z domu, miałam 4 pęczki po 125 sztuk i sprzedałam 2 całe pęczki i 50 zapałek, więc ile powinnam mieć ich teraz? Pomóż mi policzyć. Mam jeszcze jedną prośbę: może porozmawiasz ze swoimi koleżankami i kolegami i zastanowicie się, jak pomóc dzieciom, które nie mają ładnych ubrań i zabawek. A może tam, gdzie mieszkacie. nie ma takiego problemu i wszyscy są szczęśliwi? Czy wiecie, kim jestem ? Kto napisał o moim smutnym losie? |
Nauczyciel pyta uczniów, czy potrafią powiedzieć, kim jest autorka listu i kto napisał baśń, której jest ona bohaterką? („Dziewczynka z zapałkami” z baśni Hansa Christiana Andersena.)
Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy pomogą rozwiązać problem dziewczynki?
Dzieci obliczają i podają odpowiedź:
4 · 125 - 2 · 125 - 50 = 500 - 250 - 50 = 250 - 50 = 200
List drugi:
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Czy pamiętacie, że czytaliście książkę, której stałem się tytułowym bohaterem? Nie chodzę do szkoły tak, jak Wy i bardzo tego żałuję! Moja osada znajduje się bardzo daleko od najbliższej szkoły, nie mogę do niej dojechać nawet autobusem. Wszystkiego dowiaduję się od moich rodziców, którzy poświęcają mi sporo czasu na naukę. Potrafię już liczyć tak, jak Wy, ale w dalszym ciągu mam kłopoty z ortografią. Pomóżcie mi jak pisze się te wyrazy: brzoza czy bżoza, wrzesień czy wżesień, ksiąrzka czy książka, lekarz czy lekaż, krzewy czy kżewy, wstąrzka czy wstążka, pieniąrzek czy pieniążek, dół czy duł, ósmy czy usmy, 5 kroków czy 5 krokuw. Wyjaśnijcie mi jeszcze, czy można jakoś wytłumaczyć ich pisownię, abym mógł poznać zasady ortografii, bo chcę rozpocząć korespondencję z dziećmi z Polski. Ps. Czy wiecie już, jak mam na imię, jak brzmi tytuł książki o mnie i kto jest jej autorem? |
Nauczyciel prosi, by dzieci podały, kto do nich tym razem napisał i kto jest autorem tej książki. ( „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - Czesław Centkiewicz ).
Uczniowie zamalowują błędnie napisane wyrazy - pracują ze słownikiem ortograficznym. Na dodatkowej karcie zapisują zasady pisowni poszczególnych wyrazów z listu Anaruka.
Po zakończonej pracy królowie połączonych królestw wspólnie prezentują sposób pomocy nadawcom poszczególnych listów.
Zadanie dodatkowe:
Grupa, która skończy pracę szybciej korzysta z Kącika Mądrej Sowy, gdzie zgromadzone są zadania dodatkowe.
Zadanie rozluźniające:
Na tablicy wisi plansza z tekstem rymowanki o wężu. Każdy król losuje kartkę informującą o sposobie przedstawia rymowanki: smutno, wesoło, śpiewająco, groźnie. Grupy przygotowują się do prezentacji swojego zadania.
Idzie wąż wąską dróżką |
Uczniowie kolejno prezentują na forum klasy swoje propozycje. Zostają nagradzani oklaskami.
Zadanie plastyczne:
Uczniowie otrzymują duże arkusze papieru, na których wspólnie tworzą ilustracje do książki, od bohatera której otrzymali list. Prace wykonują przy pomocy dowolnych technik ( colage, wyklejanka, kredka, itp. ) Po zakończonej pracy rysunki umieszczone są w widocznym miejscu sali.
Podsumowanie :
Nauczyciel mówi:
Nasza wyprawa po niezwykłej krainie dobiegła końca. Odwiedziliśmy królestwa, wykazaliście się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Wiem, że o wielu rzeczach, o których mówiliśmy dzisiaj, będziecie zawsze pamiętać, bo są one nam potrzebne w życiu. Przyszłą pora na podsumowanie. Napracowaliście się, zdobyliście konkretną wiedzę. Jednak najważniejsze jest to, że mieliście chęci i robiliście wszystko tak, jak potraficie najlepiej. I z tego warto być zadowolonym.
Co ciekawego dowiedzieliście się z dzisiejszych zajęć, jakie wiadomości utrwaliliście?
Ewaluacja:
Na kartonach narysowane są różne stany pogody:
piękne słońce,
deszcz,
błyskawice.
Rysunki umieszczone są w różnych punktach sali. Nauczyciel prosi, żeby każdy stanął obok tego rysunku, który wyraża jego aktualny nastrój. Dzięki tej metodzie dowiem się ile jest dzieci radosnych, ile zdenerwowanych, a ile smutnych.
Pożegnanie się z dziećmi piosenką pożegnalną.
Opracowała i przeprowadziła:
Marzena Jaskulska