SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.
Temat dnia: Co chciałbyś dostać od Mikołaja?
Zapis w dzienniku:
Rozmowa o tym, jak przekonać rodziców do własnych racji na podstawie wiersza Ewy Skarżyńskiej Kotek. Wprowadzenie liter k, K.
Prezent dla ulubionej osoby z okazji Mikołaja.
Rozwiązywanie zadań na dodawanie w zakresie 4.
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności czytania i pisania litery „k, K”
Cele operacyjne:
czyta wyrazy i zdania z poznanymi literami,
pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami,
rozróżnia samogłoski i spółgłoski,
umie wyciąć z papieru, zagiąć i uformować pracę plastyczną,
dodaje i odejmuje w zakresie 4,
wyraża siebie w zabawie dramowej.
Metody (wg Okonia):
Praca z książką, pogadanka, rozmowa, ćwiczebna, ekspresyjna.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, wycinanki, odtwarzacz CD, płyta 1, nakrywki, litery drukowane „k, K”, kostka z literami, monety, patyczki.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela: |
Czynności uczniów: |
Uwagi: |
1.Odczytanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.
2. Rozmowa na temat wiersza.
3. Zabawa dramowa „Przekonaj mnie”.
4. Wyodrębnianie głoski „k”.
5. Analiza i synteza słuchowa słowa „kotek”.
6. Odkrywanie, czy głoska „k” jest samogłoską, czy spółgłoską.
7. Budowanie modelu słowa kotek.
8. Pokaz drukowanych liter „k, K”.
9. Zastępowanie nakrywek literami.
10. Zabawa z kostka litrową „Tworzymy sylaby”.
11. Poznanie 2, 2, 1, 1 1 pisanych liter „k, K”. Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter k, K. Omawia kształt i kierunek kreślenia.
|
1. Słuchanie wiersza E. Skarżyńskiej „ Kotek”.
2. Rozmowa na temat wiersza.
3. Zabawa dramowa „Przekonaj mnie”. Dzieci dobierają się czwórkami. W każdej czwórce dzieci przyjmują role: mamy, taty, rodzeństwa. Zadaniem całej czwórki jest rozmowa na temat przygarnięcia lub kupienia zwierzątka, o które proszą dzieci. Dzieci podają argumenty za i przeciw, starają się nawzajem przekonać do swoich racji, dyskutują, potem wspólnie podejmują decyzję.
4. Wyodrębnianie głoski „k”.
5. Analiza i synteza słuchowa słowa „kotek”.
6. Odkrywanie, czy głoska „k” jest samogłoską, czy spółgłoską. - głoska „k” należy do spółgłosek.
7. Budowanie modelu słowa kotek.
8. Pokaz drukowanych liter „k, K”.
9. Zastępowanie nakrywek literami.
10. Zabawa z kostka litrową „Tworzymy sylaby”. Dzieci dostają kartoniki z literami „k”. Rzucają kostką z literami, odpowiednikami samogłosek i odczytują powstałe sylaby.
11. Poznanie, 1, 1 1 1 pisanych liter „k, K”. Dzieci kreślą litery w powietrzu na dywanie, kredą na tablicy.
|
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: ROZMOWA, EKSPRESYJNA |
12. Praca z podręcznikiem, s.10-11.
13. Wykonanie prezentu ( wycinanka 17, s.63.
14. Zabawy ruchowe.
|
12. Praca z podręcznikiem, s.10-11.
13. Wykonanie prezentu ( wycinanka 17, s.63.
14. Zabawy ruchowe.
|
EDUKACJA POLONISTYCZNA, TECHNICZNA ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ, EKSPRESYJNA |
15. Ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 4.
16. Rozwiązywanie zadań statycznych na dodawanie.
17. Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą syntetyczną.
18. Układanie zadań do podanych warunków.
19. Praca z podręcznikiem s. 12.
20. Zadanie domowe s. 21.
|
15. Ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 4.
16. Rozwiązywanie zadań statycznych na dodawanie.
17. Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą syntetyczną.
18. Układanie zadań do podanych warunków.
19. Praca z podręcznikiem s. 12.
20. Zadanie domowe s. 21.
|
EDUKACJA MATEMATYCZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, PRZY STOLIKU, METODY: ĆWICZEBNA |