zajęcia zintegrowane doroty dziamskiej Q4PJIRERS4OA4ZBA5VGWQH7S6IOJ3LRKPSZXYTI


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL.I
Z WYKORZYSTANIEM
METODY KINEZJOLOGICZNEGO SYSTEMU KSZTAŁCENIA I TERAPII „EDUKACJA PRZEZ RUCH” DOROTY DZIAMSKIEJ

AUTORKI: Barbara Papierz SP 189, Mariola Kowalczyk SP 38

TEMAT DNIA: Dla mamy.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

METODY PRACY (wg Więckowskiego):

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE I MATERIAŁY:

Podręcznik „Moja szkoła” cz. 9, zdjęcia mamuś, sylwety serca dla każdego dziecka, zdania
z rozsypanki wyrazowej dla każdej grupy, karteczki z wyrazami (rzeczowniki, czasowniki), magnetofon, kaseta z nagraniem muzyki „Ciasto” (opracowanie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA) i kaseta „Muzyka kl.I” Maria Tomaszewska wydawnictwo M. Mrożek Gdańsk z nagraniem i piosenki „Kwiatek dla mamy”, instrumenty perkusyjne, karty pracy (tekst z lukami, tekst do pisania po śladzie przygotowany przez nauczyciela), koła z kolorowego papieru (różna wielkość), klej, nożyczki, pastele, taśma klejąca papierowa do przyklejenia kartonu do ławki, płyta CD do programu „Zbieram, poszukuję, badam”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe:

    1. powitanie

    2. uzupełnianie różnokolorowych plakietek w kształcie serduszek imionami mam
      i przypinanie ich do ubrań - podział na grupy

  2. Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania Miry Jaworczakowej „Tajemnicza mama” (patrz ZAŁĄCZNIK 1)

    1. analiza treści przeczytanego tekstu

    2. formułowanie odpowiedzi na pytania umieszczone pod tekstem

    3. uzupełnianie zdań na podstawie przeczytanego tekstu

  3. Zabawa „To moja mama”
    * Uczniowie opowiadają o swoich mamach (jak mają na imię, jak wyglądają,
    czym się zajmują zawodowo). Podczas wypowiedzi uczniowie tworzą wystawkę ze zdjęć swoich mam, wykonanych w różnych sytuacjach.

  4. Zabawa przy muzyce „Ciasto” - słuchanie muzyki i improwizowanie ruchem przygotowywania ciasta do pieczenia (wbijanie jajek, mieszanie, zagniatanie wałkowanie, itp.).

  5. Układanie hasła: „26 MAJA DZIEŃ MATKI” wg kodu liczbowego
    *W widocznym miejscu na sznurku zawieszone są sylwety tulipanów za pomocą spinaczy do bielizny. Na jednej stronie każdej sylwety jest liczba - wynik jednego z działań, które podaje ustnie nauczyciel. Na drugiej stronie sylwety widnieje jedna z liter szukanego hasła. Dziecko, które poprawnie poda wynik działania podchodzi do sznurka i przewiesza odpowiedniego tulipana na drugą stronę. Po rozwiązaniu wszystkich działań uczniowie odczytują powstałe hasło.
    Nauczyciel powinien podawać działania do rozwiązania w przypadkowej kolejności, podczas gdy sylwety są pozawieszane w kolejności zgodnej z występowaniem liter
    w haśle.

  6. Rozmowa z dziećmi nt.: „Jak możemy uczcić święto swojej mamy?”
    * Rozmowa ma doprowadzić do wniosku, że najlepszym prezentem jest pomoc mamie
    w obowiązkach domowych i to nie tylko od święta, ale i na co dzień.

  7. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej i zapisanie ich w zeszycie - praca w grupach:
    gr. I Kasia sama sprząta swój pokój.
    gr. II Ela często ściera kurze.
    gr. III Krzyś idzie do sklepu po drobne zakupy.
    gr. I V Ola wychodzi z psem na spacer.
    gr. V Marta pilnuje młodszego braciszka.

  8. Odczytanie ułożonych zdań przez przedstawicieli grup i wskazanie w nich czasownika.

  9. Ćwiczenie przy muzyce na równoważenie lateralne.
    * Dzieci siedzą w kręgu. W środku koła leżą dwie plansze: jedna z napisem „rzeczowniki”, druga z napisem „czasowniki”. Dzieci w rytm muzyki podają sobie z rąk do rąk pudełko, najpierw w prawo. Na przerwę w muzyce, dziecko trzymające pudełko wyjmuje z niego karteczkę z wyrazem, głośno go odczytuje i kładzie na odpowiednią planszę. Zabawa toczy się dalej - teraz dzieci podają pudełko w lewą stronę.
    Czas trwania zabawy określa nauczyciel.
    Wyrazy mogą być tak dobrane, aby wiązały się z tematem lekcji.

  10. Śpiewanie piosenki „Kwiatek dla mamy” z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych.

  11. Redagowanie życzeń dla mamy - praca indywidualna w poziomach

  • Laurka dla mamy - rysowanie przy muzyce, origami płaskie z koła.
    * Chodząc dookoła ławek w rytm muzyki nr 6 z płyty „Zbieram, poszukuję, badam”
    i trzymając kredki pastele w obydwu rękach, dzieci rysują na kartonach kwiatek (wiązka do punktu) na przemian prawą i lewą ręką. Po zakończeniu rysunku komponują
    na narysowanym kwiatku motyle z kółek (zasada jednego zgięcia), inspirując się modelem wykonanym przez nauczyciela. Dzieci najpierw układają swój wzór, dopiero później przyklejają go na tzw. zakładkę.

  • Wycinanie w rytm muzyki nr 11 (płyta CD do programu „Zbieram, poszukuję, badam”)powstałej laurki, nadając jej kształt nieregularny (chmurka).
    * Wielkość laurki musi być taka, aby po jej drugiej stronie można było nalepić napisane wcześniej życzenia dla mamy.

  • Naklejanie życzeń na laurkę.

  • Podsumowanie i ocena pracy uczniów

    1. ekspozycja laurek w klasowej galerii - prace tworzą dekorację na Dzień Matki
      * Następnego dnia lekcje można rozpocząć od przeliczania motyli, układania zadań tekstowych o motylach lub ćwiczeń redakcyjnych polegających na układaniu zdań.

    2. zabawa rozwijająca twórcze myślenie „Dokończ zdanie” - Gdy mówię słowo mama to myślę o …

  • Zakończenie zajęć i samoocena uczniów - tarcza strzelecka
    * Samoocenie będą podlegały następujące kategorie: atrakcyjność lekcji, moja aktywność, współpraca z kolegami, zadowolenie z wykonanej pracy.

  • ZAŁĄCZNIK 1

    Tajemnicza mama

    Mama Michała jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć przy budowie nowego domu. Mama Wojtka i Basi pracuje w pralni, mama Magdy leczy chore dzieci, a mama Eli…
    No, właśnie, nie można wcale dogadać się z Elą, kim jest jej mama.

    - W zeszłym tygodniu była pilotem w samolocie - powiedziała Ela.
    - I latała? - krzyknęli chłopcy.
    - Nie - pokręciła głową Ela - wcale nie latała.

    Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata.

    - A może w tym tygodniu poleci? - zapytali jeszcze.

    - W tym tygodniu? Skąd? Teraz mama jest nauczycielką.

    Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Eli już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu.

    - Ojej! - nie mogli tego pojąć w klasie. - Twoja mama, Elu, strasznie często zmienia pracę.

    Ela roześmiała się:

    - Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim.

    - Nieprawda - orzekli chłopcy. - Zmyślasz i tyle.

    - Pewnie, że zmyśla - dodały dziewczynki.

    Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym - królowa
    z bajki w zielonej sukni, w koronie na głowie…

    - O! - zawołała Ela. - Moja mama ma też taką!

    Teraz już wszyscy popukali się w czoło, patrząc na Elę. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy, cała klasa, pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Eli.

    Przedstawienie w teatrze - coś naprawdę pięknego! A najwięcej podobała się wszystkim królowa…

    - Taka śliczna, taka dobra - zachwycały się dziewczynki.

    Ela uśmiechała się bardzo zadowolona.

    - Zawsze jest bardzo dobra - powiedziała nagle.

    - Zawsze? Skąd wiesz? Znasz aktorkę, która grała królową?

    - To moja mama - wyjaśniła po prostu Ela.

    Mira Jaworczakowa

    Pytania do tekstu

    Zdania do uzupełnienia

    Mama Michała jest ………………… . Mama Wojtka i Basi pracuje w ……………….. . Mama Magdy jest ………………… . Mama Eli jest ………………… .

    ZAŁĄCZNIK 2 - Życzenia dla mamy

    Rozsypanka - wersja dla dziewcząt:

    Kochana Mamusiu!

    Z okazji Twojego Święta życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia, długiego życia i samych słonecznych dni.

    Twoja kochająca córka.

    Rozsypanka - wersja dla chłopców:

    Kochana Mamusiu!

    Z okazji Twojego Święta życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia, długiego życia i samych słonecznych dni.

    Twój kochający synek.

    ZAŁĄCZNIK 3

    Tekst z lukami - wersja dla dziewcząt:

    Uzupełnij tekst odpowiednimi wyrazami z ramki.

    ………… Mamusiu!

    Z okazji Twojego ………… życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia,
    długiego ……….. i samych ……………. dni.

    Twoja kochająca ……….. .

    córka, Święta, słonecznych, Kochana, życia

    Tekst z lukami - wersja dla chłopców:

    Uzupełnij tekst odpowiednimi wyrazami z ramki.

    ………… Mamusiu!

    Z okazji Twojego ………… życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia,
    długiego ……….. i samych ……………. dni.

    Twój kochający ……….. .

    synek, Święta, słonecznych, Kochana, życia

    1


    0x01 graphic


