Konspekt z przedmiotu Programowanie strukturalne
Temat: Polecenie WRITE i WRITELN.
Prowadzący: inż. Marek Pudełko
Klasa I SP, specjalność technik Informatyk
Lekcja odbyła się
Czas zajęć: 2 x 45 minut.
Cele dydaktyczne:
Zapoznanie z podstawami programowania w Pascalu.
Doskonalenie znajomości edytora i poleceń WRITE i WRITELN.
Nabranie odpowiednich nawyków programowania.
Cele operacyjne:
Po zajęciach słuchacze powinni:
Umieć przepisać samodzielnie kod programu.
Znać składnię i opcje poleceń WRITE i WRITELN.
Zmodyfikować gotowy kod programu.
Środki dydaktyczne: komputer z edytorem Turbo Pascal 7.0, tablica, karteczki z programem.
Metody: wykład, praca z komputerem, praca z tablicą, praca samodzielna.
Formy: praca z zespołem klasowym, praca indywidualna słuchacza
Przebieg lekcji:
1) Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
2) Lekcja właściwa:
Przypomnienie wiadomości. Jak był zbudowany i jak działał pierwszy program w Pascalu? jakie są kolejne kroki tworzenia programów?
Ćwiczenie. Nauczyciel rozdaje karteczki ze wzorem tekstu do utworzenia - wizytówka. Na podstawie znajomości poprzedniego programu, uczniowie tworzą odpowiedni program. Szczególną uwagę zwracają na poprawne formatowanie tekstu.
***********************
* *
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Ćwiczenie. Nauczyciel rozdaje karteczki ze wzorem tekstu do utworzenia - kształty geometryczne. Na podstawie znajomości poprzedniego programu, uczniowie tworzą odpowiedni program. Figury mogą być puste lub pełne.
Trójkąt
*
**
***
****
*****
******
*******
********
*********
Dwa trójkąty
* *
** **
*** ***
**** ****
***** *****
****** ******
******* *******
******** ********
********* *********
Kwadrat
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
* * * * * * * * * *
Romb
*
* *
* *
* *
* *
* *
* *
* *
* *
* *
*
Informacja. ASCII - ART. To sposób tworzenia bardzo prostych rysunków układanych za pomocą zwykłych symboli ASCII (tzn. z liter, cyfr, znaków typograficznych), stawianych na obszarze o stałej szerokości kolumn (stałej ilości znaków w każdym wierszu) oraz o stałej wysokości znaków (tym samym stopniu pisma). Tego typu sposób tworzenia grafiki, a raczej jej symbolizowania, nosi nazwę semigrafiki.
Przykładowy rysunek krowy, kozy i człowieka w słuchawkach
(__)
(oo)
/-------\/ )/
/ | || Y\_/
* ||----|| /~\ =d(~_~)b=
~~ ~~
Ćwiczenie. Uczniowie na podstawie otrzymanego rysunku próbują napisać program tworzący obrazek ASCII ART.
@ @
.---ooO-(_)-Ooo---------------------.
| |
| Imię i nazwisko |
| .ooO Ooo. |
`---( )---( )---------------------'
(_) (_)
\_/
muu! ( _ ) -(_)-
~O o~__ / \
(._.)_|\
________|_|_|_____
Efektem ćwiczenia są kolejne obrazki.
Rysunek 1 - Rysunek ASCII ART
3) Zajęcia końcowe:
powtórzenie materiału z lekcji:
budowa programu w Pascalu
Co oznaczają poszczególne polecenia Pascala?
Jak wygląda poprawianie błędów programu?
ocena pracy słuchaczy.
Zadanie domowe: Narysuj schemat flagi Bhutanu.
*
**
***
****
*****
******
*******
********
*
**
***
****
*****
******
*******
********
\|/
@ @
.---ooO-(_)-Ooo---------------------.
| |
| Imię i nazwisko |
| .ooO Ooo. |
"---( )---( )---------------------"
(_) (_)
\_/
muu! ( _ ) -(_)-
~O o~__ / \
(._.)_|\
________|_|_|_____
)
(__
_ )_
(_)_(_)
(o o)
==\o/==
(\____/)
/ @__@ \
( (oo) )
`'-.~~.-`'
@/ \_
(/ / \ \)
WW------WW
.--.--.
: ` :
.-'':_______:''-.
"-.._________..-"
( (_) )
) ___ (
\_____/
_____
__/__|__\___
[" _\ | |_ "D
"-(_)----(_)-"
&%%.
,' %%%%=---._
"-"\%% _( |\
|/-" )/ *
-----""----""----
| | |
)_) )_) )_)
)___))___))___)\
)____)____)_____)\\
_____|____|____|____\\\__
--------\ /---------
^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
Utwórz taką prostą wizytówkę:
***********************
* Imię i Nazwisko *
* Miejscowość *
* Zawód *
* *
***********************
5
6