Konspekt zajęć praktycznych
Prowadzący - Barbara Głos
Data: 10.01.2008
Klasa: 4 ct
Ilość osób: 11
Ilość godzin: 5
Przedmiot - zajęcia praktyczne
Dział - indywidualne wykonanie odzieży różnej
Temat: Krojenie i przygotowanie odzieży damskiej do I miary.
Cele dydaktyczne:
zapoznanie z krojeniem i przygotowaniem do I miary kostiumu damskiego;
kształcenia umiejętności wykorzystania ściegów ręcznych w etapie przygotowania odzieży do I miary;
ukazanie korelacji wiadomości zdobytych w komórkach warsztatowych (krojowni laboratorium, P.U.) i na teoretycznych przedmiotach zawodowych.
Cele operacyjne:
A.
wyrazić własnymi słowami podstawowe zasady krojenia wyrobów odzieżowych;
wymienić główne etapy szycia odzieży metodą miarową;
wymienić ściegi ręczne stosowane w etapie przygotowania odzieży do I miary;
sformułować zasady BHP związane z posługiwaniem się nożycami krawieckimi;
B.
opisać proces przygotowania odzieży do I miary;
rozróżnić formy i szablony odzieżowe;
określić odpowiednie szerokości dodatków na szwy i podwinięcia przy krojeniu odzieży miarowej;
sprawdzić jakoś tkaniny przeznaczonej do rozkroju i jakość wykrojów;
C.
stosować zasady rozkroju i przygotowania sztuki młodzieży do I miary;
wykonać zaplanowane operacje technologiczne;
zastosować ściegi ręczne (pętelkowy, fastrygowy);
D.
samodzielnie zaplanować i wykonać operacje technologiczne o różnym stopniu trudności (wfastrygowanie rękawów, wykończenie szwów, wszywanie paska);
ocenić jakoś wykonanej operacji;
wykryć nieprawidłowość w wykonanych operacjach i zaproponować sposoby ich usunięcia.
Cel wychowawczy:
wdrażenie do samodzielnego myślenia i odpowiedzialności za wykonaną pracę;
wyrabianie nawyków racjonalnej organizacji i porządku wokół i na stanowisku pracy.
Metody: pogadanka
pokaz z objaśnieniem
metoda zajęć praktycznych
Formy pracy: praca indywidualna ucznia
Praca w grupach dwuosobowych
Środki dydaktyczne:
Z. Parafianowicz, M. Piskorska „Konstrukcja i modelowanie odzieży damskiej”
Z. Parafianowicz „Szkolny słownik odzieży”
BN - 71/7600 - 02 „Wyroby odzieżowe. Technologia. Podstawowe terminy i określenia”
formy odzieżowe
narzędzia i przybory krawieckie
maszyny szwalnicze
manekiny
Struktura zajęć
Czynności organizacyjno - porządkowe.
Uświadomienie celów.
Instruktaż wstępny:
Określanie tematu lekcji.
Umiejscowienie tematu w procesie szycia odzieży miarowej.
Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z zasadami krojenia.
Przypomnienie podstawowych wiadomości z przygotowaniem odzieży do I miary.
Określenie hasła BHP.
Organizacja racy.
Instruktaż bieżący.
Podsumowanie i zakończenie zajęć:
Powtórzenie pojęć związanych z tematem.
Sprawdzenie wykonanej pracy - omówienie trudności i nieprawidłowości oraz ich przyczyn.
Ocena pracy - wyróżnienie najlepiej wykonanych prac.
Czynności porządkowe.
Tok zajęć
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWE
Sprawdzenie listy obecności.
Sprawdzenie narzędzi, przyborów i stanu technicznego maszyn.
Sprawdzenie gotowości do zajęć (strój uczniowski, ogólne przygotowanie sali).
UŚWIADOMIENIE CELÓW
Dzisiejsze zajęcia są kontynuacją procesu wytwarzania odzieży metodą usługowo - miarową. Prawidłowe wykrojenie poszczególnych elementów odzieży oraz ich tymczasowe połączenie wymaga dużej precyzji i staranności. Jest to ważny etap w wykonaniu odzieży. Dlatego zwróćmy dziś uwagę na zasady krojenia i przygotowania do I miary. W tym celu wykorzystamy wiadomości zdobyte w komórkach warsztatowych oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych.
INSTRUKTAŻ WSTĘPNY
Określenie tematu lekcji.
N: Dzisiejszy temat brzmi następująco:
Temat: Krojenie i przygotowanie odzieży damskiej do I miary.
Umiejscowienie temat w procesie szycia odzieży miarowej.
N: Proszę wymienić etapy poprzedzające krojenie odzieży miarowej.
U: Modelowanie konstrukcyjne wg. rysunku modelowego;
Przygotowanie form odzieżowych.
N: Proszę przedstawić kolejne etapy po skrojeniu odzieży miarowej.
U: przygotowanie do I miary;
pierwsza miara i nanoszenie poprawek;
przygotowanie do II miary;
druga miara i nanoszenie poprawek;
szycie wykańczanie i prasowanie odzieży;
kontrola jakości wyrobu gotowego.
Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z zasadami krojenia.
U: Zachowanie kierunku włosa w tkaninie tj. welur, flausz, aksamit;
zachowanie kierunku wzoru w tkaninach wzorzystych;
zachowanie nitki osnowy (oznaczenia na każdym elemencie formy);
zachowanie zasad ekonomiczności rozkroju;
zachowanie zasad rozmieszczania elementów na tkaninie (od największych do najmniejszych);
stosowanie dodatków na szwy i powinięcia do form odzieżowych:
pokrój pachy i szyi - 1,5 cm
cięcia pionowe, boki, barki - 2,5 + 3,5 cm
linia dołu - 5 + 6 cm
N: W Normie Branżowej spotkamy się z takimi określeniami jak:
Kroić - dzielić na części tkaninę lub inne tworzywo, przy pomocy nożyc lub krajarki.
Wyciąć - wydzielić nożycami elementy odzieży wg. oznaczonych konturów.
Układ szablonów - płaszczyzna o określonych wymiarach, na której rozmieszczone są szablony wszystkich elementów danego wyrobu.
Przypomnienie podstawowych wiadomości związanych z przygotowaniem odzieży do I miary.
N: Przygotowanie do I miary obejmuje łącznie cięć modelowych wg. odpowiedniej kolejności. Na tym etapie ważną role odgrywają linie i punkty na dolna część ciała np.: spodniach
U: linia środka przedniej części nogawki;
Linia kolana przedniej i tylnej części nogawki.
N: Proszę wymienić chronologię przygotowania do I miary odzieży na dolną część ciała.
U: Sfastrygowanie przednie i tylne części wyrobu na liniach cięć i boków, wfastrygowanać zamek i pasek;
Zafastrygować linię dołu.
N: Także w odzieży na górną część ciała możemy wskazać linie i punkty montażowe ważne przy łączeniu elementów. Proszę wymienić te linie i punkty montażowe.
U: linia środku tył;
linia środka przodu;
linia talii;
w rękawie: linia łokcia
N: Jakie kolejne czynności trzeba wykonać przygotowując do I miary odzież na górną część ciała?
U: Sfastrygować zaszewki, ciecia, na liniach barków i boków, sfastrygować prawy rękaw, przygotować z tkaniny właściwej lub zastępczej drobne elementy tj. kołnierz, klapki, kieszenie nakładane.
Określenie hasła BHP
N: W związku z tematem zajęć proponuję hasło BHP:
BHP - PAMIETAJ O ZASADACH POSŁUGIWANIA SIĘ NOŻYCAMI !`
Proszę uzupełnić hasło szczegółowymi zasadami.
U: Nie kładź nożyc na tkaninie
podając nożyce trzymaj za ostrze;
kładź nożyce ostrzem skierowane do środka stołu;
pamiętaj o zamknięciu nożyc.
Organizacja pracy
N: Uczennice, które zakończyły przydzielone zamówienia zajmują się krojeniem nowych asortymentów. Pozostałe uczennice wykonują kolejne operacje technologiczne;
proszę o zaplanowanie pracy.
U: Przedstawiają plan pracy.
N: Proszę zapisać zaplanowane czynności i operacje technologiczne do zeszytu.
INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY
Działanie nauczyciela
|
Działanie ucznia (uwagi) |
|
|
PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
Powtórzenie pojęć związanych z tematem.
N: Proszę powiedzieć czym różni się krojenie od wycięcia.
U: udziela odpowiedzi
N: Proszę przypisać określoną czynność do podanego pojęcia:
N: U:
Sfastrygować - np.: na linii boków, barków
Sfastrygować - np.: pasek, zamek, rękaw, kołnierz
Zafastrygować - np.: linie dołu
Sprawdzenie wykonanej pracy - omówienie trudności i nieprawidłowości oraz ich przyczyn.
Ocena pracy - wyróżnienie najlepiej wykonanych prac.
CZYNNOŚCI PORZADKOWE
Założenie asortymentów na wieszaki.
Założenie przyborów i uporządkowania stanowisk pracy.
Zapisanie stanu maszyn.