KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
Wydział Nauki o Zdrowiu
WUM w Warszawie
Kierunek: Pielęgniarstwo
Rok studiów III
Grupa
Liczba studentów w grupie ( 10 osób)
Miejsce zajęć Klinika Neurologii
Temat: Problemy pielęgnacyjne chorego po udarze mózgu
Cele kształcenia
Cel ogólny Przygotowanie studentów do sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym
po udarze mózgu.
Cele szczegółowe:
Dziedzina poznawcza
Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:
omówić etiologię udaru mózgu
przedstawić zasady leczenia chorych po udarze mózgu
wymienić problemy pielęgnacyjne pacjenta unieruchomionego
Dziedzina psychoruchowa
Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:
wykorzystywać różne metody do zbierania danych o podopiecznym,
diagnozować problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu,
wykonać samodzielnie zabiegi pielęgnacyjne
wykonać samodzielnie zabiegi aseptyczne
wdrażać pacjenta do samoopieki/samopielęgnacji
uczestniczyć w procesie rehabilitacji pacjenta
edukować pacjenta/rodzinę w zakresie pielęgnacji
Dziedzina afektywna
Aktywnie współpracuje w zespole terapeutycznym
Wykazuje zaangażowanie w podejmowane działanie pielęgnacyjne
Przejawia poczucie odpowiedzialności za podejmowane działania.
Plan zajęć (czynności nauczania)
Wprowadzenie studentów w pracę oddziału (instruktaż wstępny)
Realizacja bieżących zadań pielęgniarskich wynikających ze specyfiki oddziału neurologicznego.
Ocena stanu, planowanie, realizacja i ewaluacja opieki nad chorym po udarze mózgu.
Seminarium
Instruktaż końcowy - podsumowanie pracy studentów w oddziale.
Zastosowane metody nauczania: zajęcia praktyczne, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.
Seminarium: opis przypadku, pogadanka
Ewaluacja (pytania do studenta związane ze zrealizowanym tematem)
Umiejętności wynikowe
Po zrealizowaniu tematu zajęć student potrafi:
zapobiegać powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia u pacjenta po udarze mózgu
Literatura:
Członkowska Anna „Leczenie w neurologii ” PZWL 2005
TOK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
INSTRUKTAŻ WSTĘPNY 730 - 745
kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie listy, sprawdzenie umundurowania)
odczytanie raportu pielęgniarskiego,
wstępna kontrola wiadomości studentów
przydział sal i obowiązków podczas dyżuru, wyznaczenie studenta pełniącego funkcję pielęgniarki zabiegowej oraz opatrunkowej
ukierunkowanie studentów na realizację zadań bieżących wynikających z specyfiki oddziału
wyznaczenie studenta do napisania raportu z dyżuru.
PRACA STUDENTÓW W ODDZIALE 745 - 1245
PRZERWA NA ŚNIADANIE 10-10.20 ( studenci wychodzą po dwie osoby, wyjście zgłaszają nauczycielowi.
SEMINARIUM: 12.00- 12.45.
temat: Problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu.
(plan zajęć seminaryjnych - zał. 1)
INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY podczas całego dyżuru kontrolowanie pracy studentów.
Czynności nauczyciela |
Czynności studenta
|
|
nacieranie oklepywanie klatki piersiowej, ocena miejsc narażonych na powstawanie odleżyn)
|
INSTRUKTAŻ KOŃCOWY 1245 - 1300
studenci przedstawiają plany opieki pielęgniarskiej podopiecznych objętych opieką,
podanie wykorzystanych podczas dyżuru zastosowanych teorii pielęgnowania (modeli) do opieki nad podopiecznym,
wyłonienie funkcji zawodowych pielęgniarki realizowanych podczas dyżuru:
zadania zawodowe realizowane w ramach funkcji opiekuńczej
zadania zawodowe z zakresu funkcji terapeutycznej
zadania pielęgniarki wynikające z realizacji funkcji rehabilitacyjnej
zadania pielęgniarki realizowane w ramach funkcji wychowawczej
podsumowanie pracy studentów w oddziale:
podkreślenie osiągnięć studentów (zaangażowanie w pracę, stopień samodzielności,
wyłonienie najczęściej popełnianych błędów podczas pracy,
pochwalenie osób wyróżniających się podczas wykonywania obowiązków zawodowych w oddziale,
zwrócenie uwagi na zachowanie studentów w oddziale (przestrzeganie regulaminu pracy, akceptowanie zasad współdziałania z zespołem terapeutycznym)
odczytanie raportu pielęgniarskiego
podanie tematu na następne spotkanie.
Ewentualnie instruktaże można rozpisać następująco:
Ogniwo |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności studenta |
Metody nauczania |
Środki dydaktyczne |
Metody oceny |
Instruktaż wstępny
|
7.15-7.35 |
- przywitanie studentów - sprawdzenie listy obecności - kontrola umundurowania - odczytanie raportu pielęgniarskiego - rozdzielenie studentów do poszczególnych sal - przydzielenie jednego studenta do asystowania pielęgniarce zabiegowej - przedstawienie bieżących zadań dla studentów - wytypowanie osoby do napisania raportu z dyżuru - określenie celów i zadań zajęć - przedstawienie tematu i celu oraz przebiegu zajęć - omówienie planu zajęć |
-przywitanie nauczyciela -zgłoszenie swojej obecności -stosowanie się do zaleceń nauczyciela
Studenci skupiają uwagę na nauczycielu
|
|
lista obecności
|
Ocena zainteresowania tematyką zajęć
|
Praca studentów w oddziale
- instruktaż bieżący
Przerwa śniadaniowa
Seminarium
|
7.35-12.15
20 min
30 min podczas dyżuru, ok. 10.00 |
- stworzenie warunków do prowadzenia zadań zawodowych - kontrola wykonywanych czynności pielęgnacyjnych i zabiegów aseptycznych - omawianie wątpliwości dotyczących wykonywanych czynności - kontrola wykonywanych zadań przez studentów - pomoc w planowaniu opieki pielęgniarskiej - kontrola postawionego planu opieki pielęgniarskiej Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na: -odpowiedni stosunek do pacjenta - komunikacje z pacjentem i jego rodziną - współpracę w grupie, - współpracę z personelem medycznym
Nauczyciel podaje nowy materiał:
|
- studenci wykonują czynności wyznaczone przez nauczyciela. - nawiązują kontakt z pacjentem, - wykonują czynności pielęgniarskie np. pomoc przy porannej toalecie, ścielenie łóżek, prowadzenie obserwacji stanu pacjenta(pomiar temperatury i ciśnienia), zakładanie wkłuć dożylnych, pobieranie materiałów do badań, zmiana opatrunków, - współpracują w grupie . -współpracują z personelem medycznym
Podczas dyżuru wszyscy studenci wychodzą na śniadanie, wyjście zgłaszają instruktorowi
- Studenci skupiają uwagę na nauczycielu - Studenci zapisują najważniejsze informacje |
wykład informacyjny |
Sprzęt medyczny
karta gorączkowa, formularz historii pielęgnowania, proces pielęgnowania
Pokaz slajdów ( zał. 1) |
Ocena aktywności studentów. |
Instruktaż końcowy
|
12.15-13.00 |
- podsumowanie pracy studentów na oddziale - podkreślenie osiągnięć studentów - zwrócenie uwagi na popełniane błędy - ocena zaangażowania - omówienie przedstawionych przez studentów problemów pielęgnacyjnych swoich pacjentów - odczytanie raportu pielęgniarskiego Podanie tematu na kolejne zajęcia „Nadciśnienie tętnicze”
|
-przedstawienie przez studentów problemów pielęgnacyjnych swoich podopiecznych - relacja z procesu zbierania wywiadu pielęgniarskiego
|
|
|
|