publikacja kosz


Konspekt lekcji

Klasa: Vb

Prowadzący: mgr Aleksandra Bukowska

Temat: Doskonalimy poznane elementy minikoszykówki

Cel główny: Rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej i tężyzny fizycznej

Zadania szczegółowe (cele operacyjne):

Umiejętności

Uczeń:

- umie prawidłowo kozłować LR i PR

- umie zatrzymać się na 1 tempo

- umie wykonać rzut do kosza od tablicy

-umie wykonać dwutakt

- potrafi wykonać minięcie przeciwnika

Motoryka

Uczeń:

-rozwinie zręczność i koordynację

-zwiększy siłę RR, NN i T

Wiadomości

-zna przepisy gry w koszykówkę

-dostrzega błędy kroków, podwójnego kozłowania

Usamodzielnienia:

-wdraża się do bezpiecznego udziału w zajęciach:

przestrzega reguł obowiązujących podczas ćwiczeń z przyborami

-samodzielnie wybiera ćwiczenia indywidualne z piłką

Metody - zabawowa, bezpośredniej celowości ruchu, przekaz słowny bezpośredni

Forma prowadzenia zajęć - frontalna, w parach, indywidualna

Środki - piłki do mini - koszykówki, słupki

Liczba ćwiczących -

Czas zajęć - 45 minut.

Miejsce zajęć: zastępcza salka gimnastyczna.

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Metody

1

2

3

4

Część wstępna

Czynności organizacyjno-porządkowe

Rozgrzewka

Część główna A

Ćwiczenia kształtujące w parach

Doskonalenie podań i chwytów

Doskonalenie zatrzymań i obrotów

Częśc główna B

Doskonalenie kozłowania slalomem oraz rzutu do kosza od tablicy po zatrzymaniu na 1 tempo i dwutakcie.

Część końcowa

Rozluźnienie i uspokojenie organizmu.

Podsumowanie lekcji

Zbiórka w szeregu

Słucha informacji nauczyciela

Bierze udział w zabawie „mistrz orientacji”, gdzie wszyscy uczniowie biegają dookoła sali i wykonują określone ćwiczenia na określone sygnały

Gwizdek-zmiana kierunku biegu

Klaśnięcie-pad w przód

Komenda skręt-skręt o 360 stopni

Komenda siad-siad skrzyżny

Komenda tik-3 krotny pajacyk

Komenda hop-przysiad i wyskok

Uczeń, który się pomyli otrzymuje punkt karny, zwycięża ten który nie pomylił.

Ustawienie tyłem do siebie na odległość 1 kroku-przekazywanie piłki-jeden nad głową, drugi między nogami

Ustawienie w siadzie prostym -jeden uczeń wykonuje leżenie tyłem z wymachem piłki za głowę-wracając do siadu prostego-podanie piłki partnerowi, który wykonuje to samo

Ustawienie przodem do siebie-podania piłki w przysiadzie cały - skacząc

Ustawienie w parach naprzeciw siebie, uczniowie wykonują

-podania sprzed klatki piersiowej

-podania kozłem

-podania lobem

-podania ze skrętem o 360 stopni

Ustawienie w parach naprzeciw siebie

Po podaniu uczeń biegnie bez piłki stając przed partnerem w pozycji obrońcy, uczeń z piłką wykonuje minięcie przeciwnika kozłem w bok, następnie wykonuje zatrzymanie na 1 tempo, 3 obroty i podaje partnerowi

Każdy uczeń wykonuje poszczególne elementy koszykówki na torze ćwiczebnym: kozłuje mijając słupki, zatrzymuje się w odpowiednim miejscu na 1 tempo i wykonuje rzut do kosza od tablicy. Po wykonaniu ćwiczeń na torze uczeń wykonuje przy każdej kolejce rożne ćwiczenia indywidualne z piłką: kozłowania poruszając się krokiem odstawno-dostawnym, wyrzut piłki i złapanie, toczenie piłki między nogami

Po trzykrotnym wykonaniu ćwiczenia, uczniowie wykonują kozłowanie slalomem oraz wykonują rzut do kosza po dwutakcie, następnie wykonują ćwiczenia indywidualne wg własnej inwencji

Uczniowie wykonują po obwodzie sali wznos rąk z piłką wraz ze wspięciem na palce-wdech nosem i opust rąk ze skłonem wydech buzią.

Zbiórka. Słucha informacji nauczyciela

Podaje temat lekcji

Sprawdza obecność i gotowość uczniów do zajęć

Zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas zajęć

Przypomina zasady zabawy.

Zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń (utrzymanie właściwych odstępów).

Przypomina technikę wykonania bezpiecznego padu w przód.

Sprawdza poprawność wykonania ćwiczeń

Poleca dobrać się w pary, rozdaje piłki,

przypomina ćwiczenia

Kontroluje poprawność wykonywania ćwiczeń

Zwraca uwagę na prawidłową pracę rąk i nóg podczas wykonywania ćwiczeń zgodnie z przepisami minikoszykówki

Przypomina ćwiczenie

Poleca ustawić pachołki.

Przypomina ćwiczenie, proponuje wykonanie ćwiczeń indywidualnych z piłką po wykonaniu toru i w czasie czekania na swoja kolej.

Po trzykrotnym wykonania ćwiczenia (po trzech kolejkach) nauczyciel przestawia stojaki w torze, tworzy stanowisko do dwutaktów.

Sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia

Przypomina cele lekcji i ocenia stopień ich realizacji. Ocenia aktywność i osiągnięcia uczniów. Zachęca do wykorzystywania umiejętności zdobytych na lekcjach w czasie wolnym. Zwraca uwagę na fakt znaczenia ruchu dla właściwego rozwoju psychofizycznego uczniów. Przypomina o higienie osobistej po wysiłku fizycznym.

Przekaz słowny bezpośredni

Zabawowa

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu


