Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B
Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków
Data: 16.03.2010
Czas trwania zajęć: 45 min
Prowadząca: Anna Fornal
Temat bloku: W pracowni artysty.
Temat dnia: Barwy instrumentów, barwy dźwięków.
Cele ogólne
Kształtowanie pojęcia barwy w wymiarze muzycznym.
Rozwijanie pamięci muzycznej
Cele operacyjne: Uczeń:
rozpoznaje głos kolegi/koleżanki,
rozpoznaje dźwięki instrumentów.
Metody i techniki pracy: prezentacja, gra dydaktyczna
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z dźwiękami instrumentów, odtwarzacz CD
Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.
Przebieg zajęć:
Rozwiązywanie zadań w ćwiczeniach, str. 54.
Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania. Wybrany uczeń prezentuje rozwiązanie na forum klasy.
Uzupełnienie informacji o barwach.
Nauczyciel pisze na tablicy hasło „barwy”. Zadaniem uczniów jest podanie innego rodzaju barw niż kolory (barwy instrumentów, barwy głosu).
Udział w zabawie „Kto to mówi”.
Wybrany uczeń staje tyłem do klasy i zamyka oczy. Inny, wskazany przez nauczyciela uczeń ma za zadanie coś powiedzieć lub wydać dźwięk zmienionym głosem. Uczeń stojący przy tablicy ma zgadnąć, kim była osoba mówiąca.
Uzupełnianie ćwiczeń na str. 58 – 59.
Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadanie, nauczyciel monitoruje postępy i ewentualnie pomaga.
Udział w quizie muzycznym „Jaki to instrument”.
Nauczyciel prezentuje uczniom nagranie 6 instrumentów, wspólnie je nazywają. Następnie nauczyciel odtwarza każdej grupie po 3 instrumenty, grupa musi wymienić nazwy usłyszanych instrumentów w poprawnej kolejności.