Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w I klasie gimnazjum
Temat: Jak dobrze napisać opowiadanie.
Cele lekcji
ogólne
- zapoznanie z formą pracy pisemnej jaką jest opowiadanie
- wzbogacanie słownictwa uczniów
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie
szczegółowe
- uczeń zna cechy opowiadania jako gatunku
- uczeń samodzielnie tworzy opowiadanie zgodne z tematem, z zastosowaniem wymaganej konwencji (humorystyczne, fantastyczne, groteskowe, itd.)
- uczeń w swojej pracy używa bogatego słownictwa, unika powtórzeń, stosuje jedność czasu
- uczeń prawidłowo wprowadza do opowiadania dialogi
Metody pracy
- test sprawdzający wiedzę uczniów o opowiadaniu
- ćwiczenia dotyczące opowiadania
- pogadanka informacyjna przy udziale uczniów
- tworzenie tabeli
- dyskusja
Formy pracy
- w grupie
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne
- kartki z testem sprawdzającym wiedzę uczniów o opowiadaniu
- ksero materiałów ze słownictwem przydatnym przy tworzeniu opowiadania
Przebieg lekcji
- wstępne sprawdzenie wiedzy uczniów na temat opowiadania, praca w czteroosobowych zespołach
TEST
Opowiadanie zalicza się do: a) liryki b) epiki c) dramatu
Osobą mówiącą w opowiadaniu jest: a) podmiot liryczny b) aktor c) narrator
Łacińskie „narro” znaczy: a) opowiadam b) śpiewam c) przedstawiam
„Opowiadać koszałki-opałki” oznacza: a) mówić rozwlekle, nie na temat b) mówić rzeczy zmyślone, nieprawdziwe c) mówić o zawiłych, skomplikowanych wydarzeniach
Czy w opowiadaniu mogą występować dialogi? a) tak b) nie c) tylko, jeśli wypowiada je jeden bohater
- Notatka tworzona z udziałem ucznia pod kierownictwem nauczyciela
Najważniejsze informacje o opowiadaniu:
- gatunek epicki pisany prozą, - podstawowa forma narracji (od łac. narro – opowiadam),
- ograniczone zwykle do jednego wątku fabularnego z luźnym układem akcji, często wzbogacanej epizodami, - jedna z najstarszych form komunikowania się ludzi- „opowiadać koszałki-opałki” = mówić rzeczy zmyślone, nieprawdziwe
KOMPOZYCJA | - ma zaciekawiać czytelnika Na opowiadanie składają się: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. |
---|---|
STRUKTURA |
|
RODZAJE | - opowiadanie odtwórcze - opowiadanie twórcze - opowiadanie na podstawie własnych obserwacji i przeżyć - opowiadanie na podstawie utworu - opowiadanie z użyciem dialogu |
- rozdanie materiałów ze słownictwem przydatnym do tworzenia opowiadania
- dyskusja o możliwościach wprowadzania dialogów do opowiadania
- praca indywidualna – ćwiczenie – Wymyśl krótkie opowiadanie, w którym każde słowo będzie się zaczynało na literę z lub w.
- ćwiczenia z podręcznika (ćw. 2, 3, 5, 6). Ćwiczenia, które nie zostaną zrealizowane na lekcji, zadane będą jako praca domowa.