Jak dobrze napisać opowiadanie

Dominika Kozikowska

Konspekt lekcji języka polskiego w I klasie gimnazjum

Temat: Jak dobrze napisać opowiadanie.

  1. Cele lekcji

  1. ogólne

- zapoznanie z formą pracy pisemnej jaką jest opowiadanie

- wzbogacanie słownictwa uczniów

- kształtowanie umiejętności pracy w grupie

  1. szczegółowe

- uczeń zna cechy opowiadania jako gatunku

- uczeń samodzielnie tworzy opowiadanie zgodne z tematem, z zastosowaniem wymaganej konwencji (humorystyczne, fantastyczne, groteskowe, itd.)

- uczeń w swojej pracy używa bogatego słownictwa, unika powtórzeń, stosuje jedność czasu

- uczeń prawidłowo wprowadza do opowiadania dialogi

  1. Metody pracy

- test sprawdzający wiedzę uczniów o opowiadaniu

- ćwiczenia dotyczące opowiadania

- pogadanka informacyjna przy udziale uczniów

- tworzenie tabeli

- dyskusja

  1. Formy pracy

- w grupie

- zbiorowa

- indywidualna

  1. Środki dydaktyczne

- kartki z testem sprawdzającym wiedzę uczniów o opowiadaniu

- ksero materiałów ze słownictwem przydatnym przy tworzeniu opowiadania

  1. Przebieg lekcji

- wstępne sprawdzenie wiedzy uczniów na temat opowiadania, praca w czteroosobowych zespołach

TEST

  1. Opowiadanie zalicza się do: a) liryki b) epiki c) dramatu

  2. Osobą mówiącą w opowiadaniu jest: a) podmiot liryczny b) aktor c) narrator

  3. Łacińskie „narro” znaczy: a) opowiadam b) śpiewam c) przedstawiam

  4. „Opowiadać koszałki-opałki” oznacza: a) mówić rozwlekle, nie na temat b) mówić rzeczy zmyślone, nieprawdziwe c) mówić o zawiłych, skomplikowanych wydarzeniach

  5. Czy w opowiadaniu mogą występować dialogi? a) tak b) nie c) tylko, jeśli wypowiada je jeden bohater

- Notatka tworzona z udziałem ucznia pod kierownictwem nauczyciela

Najważniejsze informacje o opowiadaniu:

- gatunek epicki pisany prozą, - podstawowa forma narracji (od łac. narro – opowiadam),
- ograniczone zwykle do jednego wątku fabularnego z luźnym układem akcji, często wzbogacanej epizodami, - jedna z najstarszych form komunikowania się ludzi

- „opowiadać koszałki-opałki” = mówić rzeczy zmyślone, nieprawdziwe

KOMPOZYCJA

- ma zaciekawiać czytelnika

Na opowiadanie składają się: wstęp, rozwinięcie, zakończenie.

STRUKTURA
  • Motywy statyczne (bohaterowie, przedmioty, elementy świata natury, zjawiska przyrody, itp.)

  • Motywy dynamiczne (zdarzenia): podróż, rozmowa, spotkanie, itp.

  • Czas

  • Przestrzeń

  • Narrator (1. lub 3-os.)

RODZAJE

- opowiadanie odtwórcze

- opowiadanie twórcze

- opowiadanie na podstawie własnych obserwacji i przeżyć

- opowiadanie na podstawie utworu

- opowiadanie z użyciem dialogu

- rozdanie materiałów ze słownictwem przydatnym do tworzenia opowiadania

- dyskusja o możliwościach wprowadzania dialogów do opowiadania

- praca indywidualna – ćwiczenie – Wymyśl krótkie opowiadanie, w którym każde słowo będzie się zaczynało na literę z lub w.

- ćwiczenia z podręcznika (ćw. 2, 3, 5, 6). Ćwiczenia, które nie zostaną zrealizowane na lekcji, zadane będą jako praca domowa.

