Opracowały:
Mariola Szulc
Agata Lewandowska
Festiwal Ziemniaka
Scenariusz imprezy dla wszystkich grup przedszkolnych
Data realizacji: 24.09.2013
Cele:
- promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach sportowych,
- stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych,
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- poszerzanie wiedzy dzieci na temat ziemniaków.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zdobędzie wiadomości o ziemniakach, ich cechach i przeznaczeniu,
- posłuży się w czasie pracy prostymi narzędziami,
- wykaże się pomysłowością oraz twórczym działaniem,
- zintegruje się z kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę,
- weźmie udział w konkurencjach i konkursach sportowych,
wykaże koleżeńską postawę, zapanuje nad emocjami.
Metody:
- słowna - rozmowa kierowana, opowiadania.
- oglądowa – pokaz, obserwacja
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Dzień 1
Pomoce do zabaw ruchowych: chusta animacyjna, ziemniaki, talerz dla każdego dziecka, dwa pachołki, dwa kosze.
Pomoce do zajęć dydaktycznych: nazwy witamin i mikroelementów, długie wykałaczki, kilka misek z ziemniakami, tekst Legendy o ziemniaku – załącznik 1, kolorowanki – załącznik 2 i 3, szary papier – jeden na pięcioro dzieci, farby, kredki.
Przebieg zajęć:
Powitanie:
Nauczyciel mówi: Witam wszystkich, którzy przybyli , aby się wspólnie pobawić. Pozdrawiam tych, którzy mają dobry humor…, lubią konkursy i zabawy…, lubią pieczone ziemniaki. Dzieci, które identyfikują się z daną cechą machają do pozostałych.
Bohaterem dzisiejszego dnia będzie ziemniak bo jest jednym z najpopularniejszych jesiennych warzyw. Nauczyciel wyjmuje kosz z ziemniakami.
Grupy II-IV | Dzieci określają cechy ziemniaka. |
---|---|
Grupy V-VI | Ziemniaczane skojarzenia - zabawa dydaktyczna. Ziemniak wędruje z rąk do rąk przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w muzyce, dziecko które trzyma ziemniaka mówi z czym mu się kojarzy ziemniak. Zabawa kończy się kiedy wyczerpią się pomysły. |
Nauczyciel czyta Legendę o ziemniaku – załącznik 1
Starsze dzieci (w ramach realizacji programu Zdrowie na talerzu) poznają ciekawostki dotyczące ziemniaka.
Czy wiecie że ziemniak nie zawsze mieszkał w Polsce? Ziemniaki uprawiali Indianie i nazywali je patata. Kiedy Europejczycy odwiedzili Indian dowiedzieli się, że ziemniaki występują w dwóch odmianach. Jedna z nich była dziko rosnąca, zakwitała na czerwono i można ją było spotkać na skalistych zboczach. Posiadała małe bulwy wielkości orzecha włoskiego, a ich smak był gorzki i nie nadawały się do jedzenia. Druga odmiana kwitła na biało, jej bulwy zaś można było spożywać po ugotowaniu lub upieczeniu. Ziemniak przypłynął statkiem do Europy, jednak ludzie woleli sadzić go w ogrodach, niż przyrządzać na obiad. Ludziom nie odpowiadał smak ziemniaka, a nierzadko mówiono, że jest to roślina trująca. Na szczęście dziś jest warzywem docenianym i często gości na naszych talerzach i dobrze, bo zawiera mnóstwo witamin A, B1, B2, B3, B6, D, E i K, PP (za każdym razem kiedy nauczyciel odczytuje nazwę witaminy i mikroelementów wbija wykałaczkę z jej nazwą w ziemniaka) oraz potas, magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk, miedź, mangan, błonnik oraz skrobię. Ziemniaki mają bardzo dużo witaminy C, dzięki której:
nie przeziębimy się tak łatwo, bo ta witamina podnosi odporność organizmu,
chroni nas przed bakteriami,
ułatwia gojenie się ran,
hamuje tworzenie się sińców.
Zbyt mało witaminy C sprawia, że:
rany i siniaki goją się wolniej,
jesteśmy zmęczeni,
a nasze kości są podatne na złamanie.
Wiemy o ziemniaku naprawdę dużo, dlatego Ziemniak zaprasza nas do zabaw sportowych. (można podzielić dzieci na drużyny):
Poszukiwanie ziemniaków – dzieci szukają wcześniej ukrytych na sali ziemniaków i zbierają je do koszyka. Wygrywa drużyna, która odnalazła najwięcej ziemniaków. Przeliczanie zebranych ziemniaków, nagrodzenie uczestników zabawy brawami.
Pomoce: dwa kosze, ziemniaki
Leć ziemniaczku – wrzucanie ziemniaków do koszyka z wyznaczonego miejsca. Każde dziecko bierze z kosza jeden ziemniak, staje w wyznaczonym miejscu i próbuje trafić do kosza.
Pomoce: dwa kosze, ziemniaki
Spacer z ziemniakiem – dziecko staje w wyznaczonym miejscu z ziemniakiem na talerzu (starsze dzieci mogą spacerować z większą ilością ziemniaków) okrąża pachołek i wraca na miejsce startu. Osoba która nie utrzyma ziemniaka na talerzu zaczyna spacer jeszcze raz.
Pomoce: ziemniaki, talerz dla każdego dziecka, dwa pachołki
Ziemniaczany slalom – uczestnicy zabawy turlają przed sobą ziemniaki omijając cztery pachołki, następnie wracają na linię startu.
Pomoce: ziemniaki, dwa pachołki
Sadzenie ziemniaków – zadanie polega na szybkim ułożeniu przez pierwszego zawodnika na wyznaczonym torze (można wykorzystać pięć talerzy) pięciu ziemniaków, a następnie pozbieraniu ich do koszyka przez drugiego zawodnika. Konkurencja jest zakończona, gdy wszystkie dzieci posadziły lub zebrały ziemniaki.
Pomoce: ziemniaki, pięć talerzy, dwa kosze
Wędrówki ziemniaków – dzieci ustawiają się w szeregu, a nauczyciel ustawia dwa kosze – jeden na początku drugi na końcu szeregu. Pierwsza osoba wybiera ziemniaka z kosza i podaję osobie obok. Ziemniak przechodzi z rąk do rąk, a ostatnia osoba wrzuca warzywo do kosza.
Pomoce: ziemniaki, dwa kosze
Do koszyka - zabawa z chustą animacyjną. Nauczyciel wrzuca na chustę trzy małe ziemniaki, a pod otworem chusty ustawia koszyk. Dzieci poruszają chustą tak, żeby wpadły do otworu na jej środku.
Pomoce: chusta animacyjna, ziemniaki, kosz
Zajęcia popołudniowe:
Grupa I | Ziemniak – kolorowanie kolorowanki kredkami świecowymi – załącznik 2 Pomoce: kolorowanki, kredki |
---|---|
Grupy II-IV | Warzywne kolorowanki – każde dziecko koloruje kolorowankę kredkami świecowymi zachowując rzeczywisty kolor warzyw – załącznik 3 Pomoce: kolorowanki, kredki |
Grupy V-VI | Stemplowane malowanki – praca w grupach. Dzieci są podzielone na pięcioosobowe zespoły. Każda grupa losuje jedną kopertę i postępuje zgodnie z instrukcją umieszczoną w środku: za pomocą pieczątek z ziemniaków ma za zadanie stworzyć obraz przedstawiający określony w kopercie owoc lub warzywo (jabłko, gruszka, marchewka, banan), grupa może wcześniej narysować kontur, który następnie wypełnia kolorowymi pieczątkami. Pomoce: ziemniaki, szary papier – jeden arkusz na pięcioro dzieci, farby. |