Scenariusz zajęć zintegrowanych
ZAJĘCIA OTWARTE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,
Karolina Machowska
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku
KLASA : 2E
CZAS TRWANIA : 135 min
DATA : 20.05.2009r.
KRĄG TEMATYCZNY :
TEMAT DNIA W BLOKU : Poznajemy różne kwiaty.
TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat potrzeb i pielęgnacji kwiatów w ogrodzie i wazonie. Rodzaj rzeczowników i przymiotników w liczbie pojedynczej. Zapoznanie z pracą hodowcy kwiatów oraz rozwojem tulipana od cebulki do pełnego rozkwitu na podstawie wysłuchanego opowiadania H. Zdzitowieckiej „Tulipany i … tulipany”. Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami. Budowa kwiatu tulipana. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Porównywanie ilorazowe typu „kilka razy więcej”. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Improwizacje ruchowe przy muzyce. Zabawa ruchowa przy nagraniu „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego. Wykonanie pracy plastycznej- kolorowego kwiatka z bibuły i drutu.
ZAKRESY EDUKACJI:
edukacja środowiskowa
edukacja matematyczna
edukacja polonistyczna
edukacja plastyczna
edukacja muzyczna
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:
Uczeń wie, na czym polega praca hodowcy roślin.
Uczeń zna wybrane gatunki kwiatów ozdobnych i wie, jakie są etapy ich rozwoju, co jest im potrzebne do życia.
Uczeń zna budowę kwiatów i wskazuje ich części oraz opisuje ich wygląd.
EDUKACJA POLONISTYCZNA:
Uczeń uzupełnia zdania o rozwoju kwiatów na podstawie wysłuchanego opowiadania i własnych obserwacji.
Uczeń rozpoznaje rodzaje przymiotników w liczbie pojedynczej i stosuje je w praktyce.
Uczeń rozwiązuje zagadki przyrodnicze.
EDUKACJA MATEMATYCZNA:
Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe, w których występuje porównywanie ilorazowe.
Uczeń zapisuje formułę matematyczną do ilustracji.
Uczeń podaje liczbę kilka razy większą od zapisanej.
EDUKACJA PLASTYCZNA:
Uczeń potrafi wyrazić swoje marzenia w sposób plastyczny.
EDUKACJA MUZYCZNA:
Uczeń bawi się i tańczy, improwizuje przy muzyce klasycznej, jest wrażliwy na jej piękno.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy
grupowej.
METODY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
opis z wykorzystaniem okazów naturalnych
HEURYSTYCZNE:
problemowa
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
aktywność indywidualna jednolita
aktywność indywidualna zróżnicowana
aktywność grupowa jednolita
aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
KONWENCJONALNE:
TECHNICZNE:
ilustracje dotyczące rebusu
karty pracy
plansze z wyrazami
klej, nożyczki, taśma
drut lub słomki
zdjęcia, ilustracje, naturalne okazy różnych kwiatów
magnetofon
płyta CD z nagraniem „Odgłosów wiosny” op. 41 J. Straussa oraz „Walca kwiatów” P. Czajkowskiego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna
Czynności organizacyjno- porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.
Część główna
Wprowadzenie do tematu zajęć- rozwiązanie rebusu (hasło: „Kwiaty wokół nas”) (ZAŁĄCZNIK NR 1)
Rozdanie dzieciom ilustracji kwiatów z działaniami mnożenia bądź dzielenia na odwrocie. Umieszczenie na tablicy trzech wazonów z liczbą oznaczającą wynik. Przylepienie przez dzieci kwiatów do wazonu z odpowiednim wynikiem. Porównywanie ilorazowe ilości kwiatów w wazonach. Wykonanie zadania 5 i 6 str. 28 (Ćm).
Słuchanie ze zrozumieniem czytanego przez nauczyciela tekstu opowiadania H. Zdzitowieckiej „Tulipany i … tulipany”.
Ustne opisywanie tulipanów na podstawie okazów naturalnych i fragmentów tekstu.
Ustalenie, czy wszystkie tulipany są jednakowe, i wyjaśnienie przyczyny istnienia różnicy w ich wyglądzie.
Rozmowa na temat rozwoju tulipana.
„Od cebulki do kwiatu”- wspólne omawianie ilustracji przedstawiającej rozwój tulipana. Wyszukiwanie w tekście i głośne czytanie zdań opisujących rozwój tulipana od zasadzenia cebulki do pełnego rozkwitu.
Indywidualne uzupełnianie zdań w zeszycie ćwiczeń (Ćw. 4. str. 34).
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA:
Swobodna improwizacja ruchowa przy nagraniu „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego- udawanie tulipana w dzień słoneczny, burzę, wichurę, podczas kwitnienia itd.
Zapoznanie z pracą hodowcy kwiatów- praca w grupach. Rozdanie uczniom rozsypanki zdaniowej. Zadaniem uczniów jest ułożenie w odpowiedniej kolejności czynności wykonywanych przez hodowcę roślin. (ZAŁĄCZNIK NR 2)
Pogadanka na temat potrzeb i pielęgnacji kwiatów.
Ćwiczenia w rozpoznawaniu rodzajów przymiotników w liczbie pojedynczej. Umieszczenie na tablicy plansz z rysunkami przedstawiającymi m.in. żółte słońce, żółtego jaskra, żółtą różę. Uczniowie ustalają nazwy żółtych elementów ilustracji, umieszczając obok kartonik z odpowiednim rzeczownikiem. Ustalają liczbę i rodzaj wyłonionych rzeczowników. Do każdego rzeczownika nazywającego kwiat zadają pytanie o jego kolor. Obok rzeczowników umieszczają kartoniki z przymiotnikami: żółty, żółta, żółte, określając ich liczbę oraz rodzaj i uzasadniając swój wybór (ZAŁĄCZNIK NR 3). Określenie rodzaju rzeczowników i przymiotników- praca w zeszycie ćwiczeń (Ćw. 2. str. 33).
Wykonanie pracy plastycznej- kolorowego kwiatka z bibuły i drutu/słomki. Odtwarzanie w tle nagrania utworu muzycznego pt. „Odgłosy wiosny” op. 41 J. Straussa.
III. Część końcowa
Podsumowanie najważniejszych wiadomości. Zadawanie uczniom pytań:
Rozdanie dzieciom kart z pracą domową , wyjaśnienie poleceń.
Zakres podstawowy
przyklejanie z wyklejanki poszczególnych elementów budowy kwiatu tulipana (P. Ćw. 5. str. 35)
Ćm. 3. str. 27- porównywanie ilorazowe
Zakres dla chętnych
matematyczna kolorowanka (KARTA PRACY NR 1)
Ćw. 3. str. 34- rozwiązywanie zagadek
Podsumowanie zajęć
· Ze względu na aktywność dzieci
· Ze względu na zachowanie dzieci
Pożegnanie.