SCENARIUSZ
TEMAT ZAJĘCIA:
„Poznajemy różne pojazdy”. Zapoznanie dzieci z pojazdami poruszającymi się po drogach. Ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie odgłosów różnych pojazdów.
CELE OGÓLNE:
Zapoznanie dzieci z różnymi środkami lokomocji;
Swobodne wypowiedzi dzieci na określony temat;
CELE OPERACYJNE: (dziecko...)
Potrafi nazwać różne pojazdy;
Zna ich markę;
Potrafi określić ich wykorzystanie;
Naśladuje odgłosy różnych pojazdów i sposób ich poruszania;
Potrafi uważnie słuchać wiersza;
Wie jakie są kolory na sygnalizatorze i co oznaczają;
Właściwie reaguje na sygnał dźwiękowy i wzrokowy;
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIEŁANIA:
Sylwety różnych pojazdów, emblematy w trzech kolorach, pojemniki, koszyk z piłeczkami pingpongowymi.
PRZEBIEG:
„Jakie pojazdy jeżdżą po ulicach i drogach?” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka umieszcza sylwety różnych pojazdów na tablicy: np. samochód osobowy, ciężarowy, TIR, wywrotka, rower, motocykl, traktor. Dzieci prawidłowo nazywają pojazdy, wiedzą do jakich celów przeznaczony jest konkretny pojazd, gdzie, po jakich drogach jeżdżą te pojazdy, co jest potrzebne aby te pojazdy się poruszały, czy wszystkie pojazdy potrzebują tego samego aby się poruszały np. rower i samochód.
„Jaki to pojazd?”- zabawa pantomimiczna. Odtwarzanie ruchem, gestem oraz mimiką sposobu poruszania się różnych pojazdów.
„Światła na skrzyżowaniu” - słuchanie wiersza W.Feber
Rozmowa z dziećmi o sygnalizatorze świetlnym, o znaczeniu kolorów.
Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem.
Palą się światła... popatrzmy na nie!
Światło zielone jak młode listki
Na drugą stronę zaprasza wszystkich.
A światło żółte jak liść jesieni
Ostrzega: „spiesz się, bo ruch się zmieni”
A światło czerwone, jak mak, jak ogień
Wszystkim przechodniom zamyka drogę.
Rozmowa na temat wiersza :
Jaki znak stoi na skrzyżowaniu;
Jakie kolory świateł posiada sygnalizator świetlny
Co oznacza światło czerwone w sygnalizatorze i jak wtedy zachowują się piesi;
Co oznacza kolor żółty w sygnalizatorze i jak wtedy zachowują się piesi
Co oznacza kolor zielony i jak wtedy zachowują się piesi
Czy dzieci przedszkolne mogą same poruszać się po ulicach?, jak należy zachować się na ulicy aby nie ulec wypadkowi/
Jak należy zachować się gdy zdarzy się nam wypadek drogowy.
Jak należy zachować się gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego.
„ Dobieramy skojarzenia do kolorów”.
Nauczycielka dzieli dzieci na trzy zespoły. Każdy zespół otrzymuje emblematy w innym kolorze: czerwonym, żółtym, zielonym. Pod tablicą stoją trzy pojemniki(żółty, czerwony, zielony) i koszyk z piłeczkami pingpongowymi.
W rytm muzyki dzieci tańczą swobodnie po całej sali. Gdy muzyka umilknie, nauczycielka wywołuje jedną z grup i pokazuje dany kolor. Dzieci z wywołanej grupy podają jak najwięcej skojarzeń np.: czerwony jak - mak, malina, jabłko, pomidor; zielony jak - listek, trawa, żaba; żółty jak - cytryna, słońce, banan.
Za każdą dobrą odpowiedź dzieci z danej grupy wrzucają jedną piłeczkę pingpongową do odpowiedniego pojemnika. Zabawę powtarzamy 2-3 razy a na zakończenie przeliczamy zdobyte piłeczki - punkty
Każde dziecko wybiera dla siebie odkserowaną sylwetę pojazdu, który najbardziej mu się podoba i koloruje ją wg własnego uznania.
Zorganizowanie wystawki prac, chętne dzieci uzasadniają wybór wybranego przez siebie pojazdu.
Zabawa inscenizowana do piosenki „Przepisy drogowe”.
3
2