Scenariusz nr 3
Temat: Z ortografią za pan brat, czyli ćwiczenia utrwalające zasady pisowni wyrazów z ó.u, rz/ż, ch/h.
Czas trwania zajęć: 90 min.
Cele ogólne:
usprawnienie percepcji wzrokowej,
ćwiczenia pamięci,
wzbogacanie słownictwa,
usprawnianie orientacji przestrzennej,
usprawnienie grafomotoryki,
stymulacja percepcji wzrokowo-ruchowej.
Cele szczegółowe: uczeń:
utrwala elementarne zasady pisowni wyrazów z ó/u, rz/ż, ch/h,
potrafi je zastosować w materiale ćwiczeniowym (tekst
z lukami),
wykonuje plakat, informujący o konkursie ortograficznym: tworzy ogłoszenie, wycina odpowiednie informacje
i symbole, kojarzone z ortografią, wycina duże litery
z nagłówka i koloruje je,
rozmieszcza na brystolu wszystkie niezbędne elementy, by utworzyły plakat informacyjny.
Metody:
działań praktycznych,
z elementami plastykoterapii.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
ćwiczenia z lukami - wybór,
3 brystole o różnych kolorach, flamastry, klej, nożyczki, szablony liter.
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z uczniami.
Wyjaśnienie im, co dzisiaj będą robić na lekcji.
Na materiale ćwiczeniowym uczniowie tworzą zasady pisowni wyrazów z ó/u, rz/ż, ch/h (zał. 7a i 7b). Wypełniają luki odpowiednimi literami, zgodnie
z zasadami pisowni. W razie wątpliwości mogą skorzystać ze słownika ortograficznego.
Uczniowie samodzielnie piszą ogłoszenie o konkursie ortograficznym, wybierając z rozsypanki najpotrzebniejsze informacje. Oto ona:
- godz. 14,
- przed południem,
- w budynku Resursy Obywatelskiej,
- suchy prowiant i woda niegazowana,
- przy ul. Korzennej 6,
- 17 kwietnia 2011 r.,
- plecak ze stelażem,
- MP3,
- cenne nagrody dla laureatów.
Nauczyciel sprawdza ogłoszenia wykonane przez uczniów.
5. Uczniowie przygotowują się do zrobienia plakatu: odrysowują literki z nagłówka, wycinają potrzebne symbole, charakterystyczne dla ortografii, komponują wszystkie elementy tak, by zapełnić całą przestrzeń brystolu.
48