Konspekt zajęć
Grupa: 4- 5 latki.
Temat: Jemy zdrowo – sałatka warzywna.
Cele ogólne:
poznanie zasad racjonalnego odżywiania;
rozwijanie czynności samoobsługowych poprzez nabywanie umiejętności posługiwania się nożem;
poznanie sposobu wykonania sałatki warzywnej
Cele operacyjne – dziecko:
utrwala nazwy i wygląd warzyw;
łączy opis słowny z wyglądem warzyw;
prawidłowo rozpoznaje warzywa;
potrafi uważnie słuchać;
kształtuje wrażliwość dotykową;
przestrzega reguł zabawy;
prawidłowo reaguje na umówiony sygnał;
rozwija czynności samoobsługowe;
rozumie i przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem;
potrafi wykonać wspólnie z grupą sałatkę warzywną;
utrzymuje porządek w najbliższym otoczeniu;
Treści programowe:
Obszar aktywności zdrowotnej:
Chętnie spożywam warzywa.
Dbam o estetykę stołu podczas jedzenia.
Rozumiem potrzebę przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków.
Formy pracy:
zbiorowa;
indywidualna;
Metody pracy:
słowna: pogadanka, rozmowa kierowana;
wizualna: pokaz;
praktyczna: działanie;
Środki dydaktyczne: koszyk warzyw ( marchew, pietruszka , kukurydza, ziemniak, pomidor, ogórek), tekst zagadek o warzywach, chusta do zawiązania oczu, emblematy przedstawiające znane dzieciom warzywa, płyta CD z nagraniem muzyki tanecznej i odtwarzacz, deseczki do krojenia warzyw, nożyczki ( z trwałego, ale bezpiecznego dla dzieci plastiku), miska, łyżka, kosz na odpadki, warzywa na sałatkę, talerzyki, serwetki.
Przebieg zajęć:
Piosenka „Zdrowy przedszkolaczek” (autor nieznany, do melodii piosenki „My jesteśmy krasnoludki”). Piosenkę można zilustrować wymyślonymi wspólnie z dziećmi gestami i ruchami.
Jestem sobie przedszkolaczek – hopsasa, hopsasa,
nie grymaszę i nie płaczę – hopsa, hopsasa.
Dla mnie szczotka, kubek, pasta – hopsasa, hopsasa,
to przygoda jest i basta – hopsa, hopsasa.
Sport jest moim przyjacielem – hopsasa, hopsasa,
i witamin zjadam wiele – hopsa, hopsasa.
O swe zdrowie z panią dbamy – hopsasa, hopsasa,
wszyscy pięknie wyglądamy – hopsa, hopsasa.
Zagadki słowne i dotykowe „Czy wiesz, jakie to warzywo?” Dzieci próbują odgadnąć, o czym mówi nauczyciel. Nauczyciel opisuje warzywo, podając kolejne jego cechy bądź też zagadkę, np.:
Warzywo, o którym myślę jest podłużne, z wierzchu zielone, a w środku jasne, przed jedzeniem trzeba je obrać ze skórki (OGÓREK);
Jest okrągły, czerwony, miękki, ma cieniutką skórkę i dużo małych ziarenek, idealny na kanapki lub na zupę (POMIDOR);
To dużo żółtych kuleczek wczepionych w kolbę (KUKURYDZA);
Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa (MARCHEW);
W ziemi się rodzą , z jednego- wiele. Najsmaczniejsze są jesienią pieczone w popiele (ZIEMNIAKI);
Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę – ma bielutki korzeń i zieloną natkę (PIETRUSZKA).
Dziecko, które pierwsze prawidłowo poda nazwę, wyszukuje w koszyczku odgadnięte warzywo tylko za pomocą dotyku. Oczy ma zasłonięte chustką. Warto przygotować po kilka warzyw każdego gatunku, aby każde dziecko miało szansę wziąć udział w zabawie.
Zabawa rytmiczno-ruchowa „Tańczące warzywa”. Dzieci z przypiętymi emblematami przedstawiającymi znane im warzywa maszerują po sali w różnych kierunkach. W momencie, kiedy usłyszą dźwięk tamburyna – szybko dobierają się parami zgodnie z emblematami (marchewka –marchewka, cebula-cebula, ogórek-ogórek itd.) i tańczą w kółeczkach przy dźwiękach muzyki. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.
Pogadanka z dziećmi. Tematem pogadanki są zasady racjonalnego odżywiania się i konieczności jedzenia warzyw - produktów bogatych w witaminy i mikroelementy niezbędne człowiekowi do życia.
Omówienie kolejnych etapów przygotowania sałatki warzywnej. Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa w trakcie przygotowywania posiłków, przede wszystkim o zachowaniu ostrożności podczas używania noża. Nauczyciel demonstruje, w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie trzymać nóż, jak kroić warzywa, aby się nie skaleczyć.
Wykonanie sałatki warzywnej. Dzieci myją ręce i wkładają fartuszki, a następnie wspólnie przygotowują sałatkę.
Przepis na sałatkę warzywną:
3 ugotowane marchewki,
2 ugotowane pietruszki,
3 ugotowane ziemniaki,
5 ogórków kiszonych średniej wielkości.
Wszystko pokroić w kostkę i wymieszać z majonezem przygotowanym według przepisu zamieszczonego poniżej.
Przepis na majonez:
2 ugotowane ziemniaki,
⅓ – ½ szklanki oleju,
sok z cytryny,
sól, woda.
Wystudzone ziemniaki rozdrobnić widelcem, zalać gorącą wodą, zmiksować. Dodać olej, miksować. Na końcu doprawić solą i sokiem z cytryny.
Porządkowanie miejsca pracy i zakończenie zajęć – wspólne recytowanie hasła: Chcesz być zdrowy tak jak ryba? Jedz owoce i warzywa! Zjadaj szpinak i sałatę ,a przerośniesz nawet tatę!
Data: 16.03.2013r.
Czas: 45 minut
Miejsce: Wspia w Poznaniu