Konspekt lekcji WF
Chłopcy liczba 20
Temat- zadania główne: Piłka nożna -nauka gry ciałem.
Cele operacyjne w zakresie:
-umiejętności: kształcenie umiejętności gry ciałem
-wiadomości: poznanie przepisów gry ciałem
-motoryczność: kształcenie gibkości, zwinności, wytrzymałości i siły
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna Czas trwania: 45 min.
Pomoce dodatkowe: piłki do gry w piłkę nożną.
Część lekcji Czas |
Układ działań (tok lekcji) |
Treść zadań |
dozowanie |
Uwagi o realizacji-formy, metod, środki
|
Część wstępna ok. 10 min.
|
1. Zorganizowanie grupy.
2. Przygotowanie i nastawienie grupy do aktywnego udziału w zajęciach.
3. Rozgrzewka ogólnorozwojowa i rozciągająca.
|
1. Wprowadzenie grupy na salę. 2. Zbiórka. 3. Powitanie sportowe 4. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego pod kątem higieny.
1. Zapoznanie grupy z programem zajęć: -zapoznanie się z techniką gry ciałem, -rozwijanie zwinności, gibkości, wytrzymałości i siły. 2. Zapoznanie grupy z przepisami gry w piłkę nożną i sytuacje, w których można wykorzystać grę ciałem.
1. Trucht dookoła sali. 2. W czasie truchtu krążenia: a) oburącz w przód, b) oburącz w tył, c) na przemian w przód, d) na przemian w tył, e) skipping A, B, C. 3. Krok dostawny w biegu (prawo, lewo). 4. Przekładanka w biegu (prawo, lewo). 5. W czasie truchtu wzdłuż jednej długości sali przyśpieszamy, a wzdłuż drugiej biegniemy tyłem. 6. Wyskok w górę, lewa ręka w górze, prawe kolano podciągnięte do tułowia (na przemian). 7. Zataczanie łuku nogą ugiętą w kolanie (prawa, lewa) w biegu. 8. Ćwiczenia rozciągające: - krążenia głowy, tułowia, bioder, kolan, stawu skokowego, -w staniu rozkrocznym (możliwie największym) siadamy na jedną nogę, a drugą (wyprostowaną) dociskamy do ziemi. Ćwiczenie to powtarzamy na drugiej nodze. To samo ćwiczenie robimy do przodu, -opieramy się o ścianę, jedną nogą robimy zakrok i staramy naciągnąć mięśnie ud, -w siadzie prostym rozkrocznym rękami dotykamy na zmianę za plecy (jak najdalej), skłon do wyprostowanej nogi (na przemian), -łączymy się w pary, obracamy się do siebie plecami, splatamy łokcie i bierzemy partnera na plecy (powtarzamy to ćwiczenie na zmianę), -w siadzie rozkrocznym razem z partnerem łapiemy się za ręce i przeciągamy na zmianę do tyłu.
|
1,5 min
1 min 1 min 1 min
1min
1 min
1,5 min
|
Ustawienie grupy w dwuszeregu. Kontrola i samokontrola
W grupie bieg jeden za drugim.
Grupa staje w rozsypce
|
Część główna 20-25 min. |
1. Kształtowanie umiejętności gry ciałem. |
1. Ćwiczenia wolne przygotowujące do gry ciałem: -walka kogutów, walka osłów, -odpychanie przeciwnika w momencie kroku nogą zewnętrzną parami (w marszu), -to samo w biegu, -w trójkach jeden, obok drugiego- atakowanie barkami środkowego, w marszu i w biegu, -w dwójkach: wyskok z atakowaniem barkiem przeciwnika w powietrzu (zmiana kierunku, zmiana barku), 2. Ćwiczenia z piłkami: -w dwójkach podanie piłki między dwóch ćwiczących, start do piłki, walka ciałem, -to samo- podanie piłki górą, wyskok do piłki, atakowanie przeciwnika w powietrzu, -jeden z ćwiczących prowadzi piłkę, drugi atakuje ciałem, -ćwiczenie w trójkach: środkowy prowadzi piłkę, w momencie, gdy atakuje go przeciwnik z lewej strony- prowadzi piłkę prawą nogą i odpiera atak lewym barkiem i na odwrót (co pewien czas zmiana środkowego), -atakowanie ciałem w wyskoku przy piłce podwieszonej, -stosowanie gry ciałem w małej grze (1x1).
|
Ok. 3 min
10 x
10 x
2min
7 min
3 min
5 min
|
Nauczyciel podaje prawidłowe wskazówki
Część jest utrzymana w szybkim tempie
Ćwiczenia w parach i w trójkach |
Część końcowa 7-10 min. |
1. Uspokojenie organizmu.
2.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.
3. Nastawienie do samodzielnego wykonywania zadań ruchowych
|
1. Siad skrzyżny. Wkręcanie żarówki (lewa, prawa ręka) 2. Leżenie tyłem z ugiętymi nogami i rozluźnienie mięśni.
1. Siad skrzyżny w kole przed nauczycielem: -omówienie poprawnej gry ciałem, -omówienie ćwiczeń i pracy mięśni, -pochwały wyróżnienia najlepszych.
1. Zachęcenie dzieci do pracy nad sobą. 2. Zasugerowanie aby samodzielnie wykonywały ćwiczenia na podwórku w wolnym czasie.
|
|
|