KONSPEKT: 1
PROWADZĄCY:
DATA: 5.12 2008
TEMAT: NAUKA PŁYWANIA STYLEM NA GRZBIECIE
KLASA/PŁEC: III GIM./ dziewczęta i chłopacy
ILOŚĆ UCZNIÓW: 13
MIEJSCE ĆICZEŃ: BASEN
CZAS: 45'
PRZYBORY: DESKA
CELE GŁÓWNE:
UMIEJĘTNOŚCI:
- UCZEŃ POTRAFI PRZEPŁYNĄĆ KILKANASCIE METRÓW STYLEM NA GRZBIECIE
MOTORYKA:
- SIŁA DYNAMICZNA
- KOORDYNACJA RUCHOWA
WIADOMOŚCI:
-ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA PŁYWALNI
AKCENTY WYCHOWAWCZE:
- dokładność w wykonywaniu ćwiczeń
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE |
UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE |
1. ZORGANIZOWANIE GRUPY I SPRAWDZENIE GOTOWOŚCI DO ZAJĘĆ
|
1. ZBIÓRKA 2. PRZYWITANIE SPORTOWE 3. SPRAWDZENIE OBECNOŚCI |
3' |
SZEREG, SPRAWDZENIE PRZEZ NAUCZYLIELA STROJU |
2. MOTYWACJA DO ZAJEĆ |
1. PODANIE TEMATU ZAJĘĆ I CELÓW GŁÓWNYCH LEKCJI
|
2'
|
|
3. ROZGRZEWKA NA BRZEGU
ĆW. KKG
ĆW. T
ĆW. KKD: |
1. P.W W ROZKROCZNA: - KRĄŻENIA KKG W PRZÓD - KRĄŻENIA KKG W TYŁ
2. P.W: J.W, KKG NA BIODRACH - KRĄŻENIE BIODER - SKŁONY T NA BOKI, - OPAD T W PRZÓD I SKRĘTOSKŁONY
3. P.W: ZASADNICZA STOJĄC: - KKG W PRZÓD, PRZYSIADY - WYPADY KKD NA BOKI - WYPADY PRZODEM
4. SIAD NA BRZEGU BASENU Z KKD W WODZIE, MOCNA PRACA KKD ,,WYKOPYWANIE WODY''
5. WEJŚCIE DO WODY
|
10' |
USTAWIENIE W ROZSYPCE
|
4. ĆWICZENIA ODDECHOWE I OGÓLNOKONDYCYJNE
NAUKA PŁYWANIA STYLEM NA GRZBIECIE
ĆWICZENIA ODDECHOWE |
1. P.W: ZASADNICZA STOJĄC, KKG CHWYT ZA BARIERKI RUCH: 1-WDECH I ZANUŻENIE GŁOWY (CZĘŚCIOW) DO WODY 2- WYDECH DO WODY
2. P.W: J.W RUCH: PROSTOWANIE KDL W ST. BIODROWY NASTĘPNIE ZMIANA, PROSTOWANIE KDP
3. P.W: J.W RUCH: 1-WDECH I CAŁKOWITE ZANUŻENIE GŁOWY DO WODY, 2- WYDECH DO WODY
4. P.W: LEŻENIE TYŁEM, KKD ZACHACZONE O BARIERKĘ RUCH: KRAŻENIA KKG W TYŁ
1. POŚLIZG NA WODZIE
LEŻENIE NA PLECACH NA POWIERZCHNI WODY, NASTĘPNIE ĆW. TO WYKONUJEMY ODBIJAJĄC SIĘ OD BRZEGU BASENU W TAKI SPOSÓB ABY WYKONAC POSLIZG NA GRZBIECIE
2. PRACA KKD
- SIADAMY NA KRAWĘDZI BASENU, KKG W WODZIE, POŚLADKI NA KRAWĘDZI; WYKONUJEMY NAPRZEMIENNE RUCHY KKD (TYLKO GÓRA-DÓŁ)
- CHWYT KKG ZA DRABINKI LUB KRAWĘDZ BASENU, STARAMY SIĘ POŁOŻYĆ NA PLECACH W POZYCJI WYPROSTOWANEJ; STARAMY SIĘ WYKONYWAĆ NAPRZEMIENNE RUCHY KKD
- ZABIERAMY DESKĘ( KKG WYPROSTOWANE, DESKA NAD BIODRAMI), POWOLI KŁADZIEMY SIĘ NA WODZIE; PO USTABILIZOWANIU POZYCJI WYKONUJEMY RUCHY KKD
- PODOBNIE J.W Z CHWYTEM DESKI NAD GŁOWĄ
- ĆW. BEZ DESKI, STARAMY SIĘ WYKONAC POSLIZG NA GRZBIECIE Z JEDNOCZESNA PRACA KKD
- SPOSOBEM J.W STARAMY SIĘ PRZEPŁYNĄĆ 10-15M
3. PRACA KKG
- STOIMY W WODZIE, WYKONUJEMY NAPRZEMIENNE KRĄŻENIA KKG W TYŁ
- KŁADZIEMY SIĘ NA WODZIE ( NA PLECACH), DESKE TRZYMAMY NAD KOLANAMI, PRACUJEMY KKD, NASTĘPNIE DOŁĄCZAMY KKG; UNOSIMY KGP I POCIAGAMY JĄ ZA GŁOWĘ NASTEPNIE KGL (KRAZENIA KKG W TYŁ)
- POZYCJA PODOBNIE JAK WYŻEJ ALE STARAMY SIĘ PRACOWAC NOGAMI, DESKA NAD KOLANA, WYKONUJEMY RUCHY KG NIE ZATRZYMUJĄC JEJ ZA GŁOWĄ, ŁAPIEMY DESKĘ
- ĆW. J.W, ŁAPIEMY DESKĘ NAD GŁOWĄ WYPROSTOWANYMI KKG, KŁADZIEMY SIĘ NA WODZIE I PRACUJEMY KKD NASTEPNIE DOŁĄCZAMY KKG
- WYKONUJEMY POSLIZG NA GRZBIECIE, PRACUJEMY KKD I KKG
P.W: ZASADNICZA STOJAC, KKG CHWYT ZA BARIERKI RUCH: 1-WDECH I CAŁKOWITE ZANUŻENIE GŁOWY DO WODY, 2- WYDECH DO WODY
WYJŚCIE Z WODY
|
25'
X 5
X 6
X 5 |
STOIMY TYŁEM DO BARIEREK
STOIMY PRZODEM DO BARIEREK
W RAZIE PROBLEMÓW NALEŻY ZABRAĆ DESKĘ ( DESKE NALEŻY CHWYCIĆ WYPROSTOWANYMI KKG, BRODĘ SKIEROWAĆ BLIŻEJ KLATKI PIERSIOWEJ); NALEŻY PRZYJAĆ JAK NAJBARDZIEJ OPŁYWOWĄ POZYCJE CIAŁA
W ĆW. TYM ANGAŻUJEMY WSZYSTKIE ST. ( BIODROWY, KOLANOWY I SKOKOWY), KD PONIŻEJ ST. KOLANOWEGO NIE POWINNA WYCHODZIC Z WODY; KKD NIE MOGĄ SIĘ ZABARDZO UGINAĆ ANI TEŻ BYĆ CAŁOKWICIE WYPROSTOWANE PODCZAS RUCHU
CIAŁO POWINNO BYĆ WYPROSTOWANE, A ŻADNA CZEŚĆ KD NIE MOŻE WYCHODZIĆ PONAD POWIERZCHNIE WODY
KOLANO NIE MOŻE WYCHODZIC Z WODY, A PODCZAS WYPROSTU KD POWINNA BYĆ RÓWNOLEGŁA DO POWIERZCHNI WODY
NA POCZATKU KKG POWINNY BYĆ WZDŁUŻ T, NASTEPNIE Z UTRUDNIENIEM KKG WYPROSTOWANE I ZŁĄCZONE ZA GŁOWĄ
POWINNIŚMY W TYM ĆW. WYCHLAPYWAĆ WODĘ W PRZÓD PRZY BIODRACH, KKG WYPROSTOWANE
KKG MUSZĄ BYĆ WYPROSTOWANE
STARAMY SIĘ WYKONYWAC RUCHY PŁYNNE I PRZEPŁYNĄĆ JAK NAJDALEJ
STARAMY SIĘ PRZEPŁYNĄĆ JAK NAJDALEJ
WYDECH POWINIEN BYĆ 2 RAZY DŁUŻSZY |
5. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE I WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE |
1. PODSUMOWANIE ZAJĘC 2. ZBIÓRKA |
3' |
SZEREG |
6. NASTAWIENIE DO SAMODZIELNEJ PRACY |
4. ZACHĘCENIE DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH - AEROBIK W WODZIE 5. POŻEGNANIE SPORTOWE |
2' |
|
UWAGI O LEKCJI |
|
|
|