Konspekt lekcji: 6
Data: 29.03.2007
Dyscyplina: Pływanie
Temat: Nauka koordynacji pracy ramion i nóg do kraula na grzbiecie.
Klasa/płeć: IVa/chłopcy
Ilość uczniów: 12
Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta.
Czas: 45min
Przybory: deski pływackie, obręcze.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: Nauczanie koordynacji pracy ramion i nóg do kraula na grzbiecie.
Motoryczność: Siła ramion i nóg, gibkość w stawach barkowych, koordynacja.
Wiadomości: Higiena i bezpieczne zachowanie się na pływalni.
Akcenty wychowawcze: Systematyczność i precyzja, wytrwałość.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow |
Uwagi organ. - metod. |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka
|
1. Zbiórka. 2. Sportowe powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
Na lądzie: 1.Pozycja rozkroczna: naprzemian-stronne krążenia ramion w przód i w tył 2.Pozycja j.w.: krążenia bioder w prawo i lewo 3.W opadzie tułowia - skrętoskłony 4.Pozycja rozkroczna: krążenie kolan 5.Siad prosty podparty: krążenia stopy (P i L) w prawo i lewo z krążeniem głowy w prawą i lewą stronę 6.Pozycja j.w.: nożyce pionowe 7.Pozycja rozkroczna: skłony tułowia w przód i w bok Przejście pod prysznic W wodzie: 1.Siad podparty na brzegu basenu, nogi zanurzone w wodzie - naprzemianstronne ruchy nóg
|
2min
3min
7min
|
-w rozsypce
-ręce na biodrach
-ręce na kolanach -siad na desce
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych. |
1.„Wiatraki”. Jeden z ćwiczących kładzie się na grzbiecie, nogi w rozkroku lub razem, drugi chwyta go za nogi. Leżący wykonuje naprzemianstronną pracę rąk do kraula na grzbiecie 2.„Kto mocniejszy”. Ćwiczący chwytają się za ramiona i kładą na pow. Wody. Na sygnał wykonują naprzemianstronne ruchy nóg tak, aby przepchnąć współćwiczącego 3.Pływanie na grzbiecie z deską nad biodrami - praca nóg oraz rąk („dokładanka”) 4.J.w., ale druga ręka rozpoczyna pracę zaraz po zakończeniu ruchu przez rękę pierwszą 5.Jak w pkt.3, ale deska za głową 6.Jak w pkt.4, ale deska za głową 7.Pływanie na grzbiecie (same nogi), jedno ramię za głową, drugie przy biodrach. Co kilka metrów zmiana położenia kończyn 8.Pływanie na grzbiecie, bark obok liny. Jedna ręka przechwytuje linę od dołu i podczas pracy podciąga się i odpycha od niej, druga ręka pracuje w wodzie
9.Pływanie na grzbiecie samymi nogami, ramiona za głową. Praca nóg oraz („dokładanka”) rąk 10.Pływanie kraulem na grzbiecie |
28min
|
-poprawna praca ramion -w dwójkach tyłem do siebie -pracuje jedno ramię, chwilę same nogi, i drugie ramię
-zarówno lewa i prawa ręka przechwytuje linę. -przez chwilę pracują same nogi -ramiona starają się pracować płynnie |
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1.”Korek”.Ćwiczący robią głęboki wdech i wykonują pod wodą przysiad skulony trzymając się za podudzia, a głowę dociągając do kolan. Starają się wytrzymać w tej pozycji, aż woda wypchnie ich na powierzchnię
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
2min
2min
1min |
|