Doskonalenie pracy ramion z oddychaniem w stylu klasycznym, Ćw techniki, koordynacja, konspekty, prezentacje, trnening


Numer hospitacji: 6 Data:20.03.07

Temat: Doskonalenie pracy ramion z oddychaniem w stylu klasycznym. Klasa: VIC

Cele główne lekcji: Płeć: chłopcy

1. Umiejętności: Uczeń potrafi wykonywać ruchy RR w połączeniu z oddychaniem Ilość uczniów:14

do stylu klasycznego. Miejsce: pływalnia kryta

2. Motoryka: kształtowanie koordynacji i wytrzymałości w wodzie. Czas: 45min

3. Wiadomości: Uczeń zna technikę nawrotu do stylu klasycznego. Przybory: deski

4. Akcenty wychowawcze: Uczeń poznaje zasady zdrowej rywalizacji.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie celów lekcji

Na lądzie:

1Rozkrok,opad T w przód- naprzemianstronne krążenia RR w przód, w tył.

2.Rozkrok,RR w górę-skłon T w przód z pogłębianiem na trzy.

3.Przysiad jednonóż, druga N wyprostowana, RR za kark spleć- przenoszenie ciężaru ciała z PN na LN i odwrotnie

4.Krążenia głowy- przód, tył i na boki.

5.Siad na ławeczce- ruchy NN do stylu klasycznego.

Przemarsz pod prysznic i wejście do wody.

W wodzie:

- 50m stylem dowolnym

- 50m stylem grzbietowym

- praca NN do stylu klasycznego z deską 50m

Pokaz nauczyciela prawidłowej pracy RR z imitacją oddychania do stylu klasycznego.

1.Opad T w przód, praca RR do stylu klasycznego z oddychaniem w miejscu.

2.Ruchy RR z oddechem ze współćwiczącym, który podtrzymuje kolegę za uda po 8 ruchach zmiana ćwiczącego.)

3.Pływanie z małą deską między nogami, RR z oddychaniem 50m

4.Pływanie 50m NN do stylu klasycznego z deską

5.Pływanie pełnym stylem bez desek z prawidłowym oddychaniem 50m

6.Skok startowy i płynięcie 50m całym stylem- przygotowanie do zawodów.

Wydechy do wody-15

1.Zbiórka

2.Omówienie błędów.

3.Wybór dzieci na zawody pływackie

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2.Pożegnanie z grupą

-dwuszereg

-odłożenie biżuterii

- w rozsypce, zmiana ćwiczeń na polecenie prowadzącego

-luźna rozsypka na płytkiej wodzie

-dobór w pary

-podział na tory

- nauczyciel przez całą lekcje jasno i klarownie objaśnia każde ćwiczenie oraz koryguje błędy

-pomiar czasu

-nie ćwiczący odkładają deski

Uwagi o lekcji: Grupa bardzo chętna do pracy, zdyscyplinowana, nie sprawiająca problemów. Liczne uczestnictwo i miła atmosfera na zajęciach.

Numer hospitacji: 7 Data:20.03.07

Temat: Doskonalenie pracy ramion z oddychaniem w stylu klasycznym. Klasa: VIC

Cele główne lekcji: Płeć: dziewczęta

1. Umiejętności: Uczeń potrafi wykonywać ruchy RR w połączeniu z oddychaniem Ilość uczniów:5

do stylu klasycznego. Miejsce: pływalnia kryta

2. Motoryka: kształtowanie koordynacji i wytrzymałości w wodzie. Czas: 45min

3. Wiadomości: Uczeń zna technikę nawrotu do stylu klasycznego. Przybory: deski

4. Akcenty wychowawcze: Uczeń poznaje zasady zdrowej rywalizacji.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie celów lekcji

Na lądzie:

1Rozkrok, naprzemianstronne krążenia RR w przód, w tył, wymachy i przemachy RR

2.Rozkrok,RR w górę-skłon T w przód z pogłębianiem na trzy.

3. 15 przysiadów

4.Krążenia głowy- przód, tył i na boki.

5.Siad na ławeczce- ruchy NN do stylu klasycznego.

Przemarsz pod prysznic i wejście do wody.

W wodzie:

- 50m dowolnym stylem

Pokaz nauczyciela prawidłowej pracy RR z imitacją oddychania do stylu klasycznego.

1.Opad T w przód, praca RR do stylu klasycznego z oddychaniem w miejscu.

2.Ruchy RR z oddechem ze współćwiczącym, który podtrzymuje kolegę za uda po 8 ruchach zmiana ćwiczącego.)

3.Pływanie z małą deską między nogami, RR z oddychaniem 50m

4.Pływanie 50m NN do stylu klasycznego z deską

5.Pływanie pełnym stylem bez desek z prawidłowym oddychaniem 50m

6.Skok startowy i płynięcie 50m całym stylem- przygotowanie do zawodów.

Koreczki z wydechem do wody

1.Zbiórka

2.Omówienie błędów.

3.Wybór dzieci na zawody pływackie

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2.Pożegnanie z grupą

-dwuszereg

-odłożenie biżuterii

- w rozsypce, zmiana ćwiczeń na polecenie prowadzącego

-luźna rozsypka na płytkiej wodzie

-dobór w pary

-podział na tory

- nauczyciel przez całą lekcje jasno i klarownie objaśnia każde ćwiczenie oraz koryguje błędy

-pomiar czasu

-nie ćwiczący odkładają deski

Uwagi o lekcji: Grupa nieliczna o niskim poziomie umiejętności związanym z małą częstotliwością uczestnictwa w zajęciach, spokojna, ogólnie nie sprawiająca większych problemów.

Numer hospitacji: 9 Data:20.03.07

Temat: Doskonalenie pracy ramion z oddychaniem w stylu klasycznym. Klasa: VIA

Cele główne lekcji: Płeć: chłopcy

1. Umiejętności: Uczeń potrafi wykonywać ruchy RR w połączeniu z oddychaniem Ilość uczniów:9

do stylu klasycznego. Miejsce: pływalnia kryta

2. Motoryka: kształtowanie koordynacji i wytrzymałości w wodzie. Czas: 45min

3. Wiadomości: Uczeń zna technikę nawrotu do stylu klasycznego. Przybory: deski

4. Akcenty wychowawcze: Uczeń poznaje zasady zdrowej rywalizacji.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie celów lekcji

Na lądzie:

1Rozkrok,opad T w przód- naprzemianstronne krążenia RR w przód, w tył.

2. Rozkrok, RR w górę -skrętoskłony naprzemianstronnie do NP i NL

3.Przysiad jednonóż, druga N wyprostowana, RR za kark spleć- przenoszenie ciężaru ciała z PN na LN i odwrotnie

4.Krążenia głowy- przód, tył i na boki.

5.Siad na ławeczce- ruchy NN do stylu klasycznego.

Przemarsz pod prysznic i wejście do wody.

W wodzie:

- 50m stylem dowolnym

- 50m stylem grzbietowym

Pokaz nauczyciela prawidłowej pracy RR z imitacją oddychania do stylu klasycznego.

1.Opad T w przód, praca RR do stylu klasycznego z oddychaniem w miejscu.

2.Ruchy RR z oddechem ze współćwiczącym, który podtrzymuje kolegę za uda po 8 ruchach zmiana ćwiczącego.)

3.Pływanie z małą deską między nogami, RR z oddychaniem 50m

4.Pływanie 50m NN do stylu klasycznego z deską

5.Pływanie pełnym stylem bez desek z prawidłowym oddychaniem 50m

6.Skok startowy i płynięcie 50m całym stylem- przygotowanie do zawodów.

Zabawa uspokajająca-„Skąd słuchać gwizdek”

1.Zbiórka

2.Omówienie błędów.

3.Wybór dzieci na zawody pływackie

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2.Pożegnanie z grupą

-dwuszereg

-odłożenie biżuterii

- w rozsypce, zmiana ćwiczeń na polecenie prowadzącego

-luźna rozsypka na płytkiej wodzie

-dobór w pary

-podział na tory

- nauczyciel przez całą lekcje jasno i klarownie objaśnia każde ćwiczenie oraz koryguje błędy

-pomiar czasu

-nie ćwiczący odkładają deski

Uwagi o lekcji: Grupa nadpobudliwa, niezorganizowana, nie wykonująca poleceń nauczyciela, niechętna do pracy.

Numer hospitacji: 10 Data:20.03.07

Temat: Doskonalenie pracy ramion z oddychaniem w stylu klasycznym. Klasa: VIA

Cele główne lekcji: Płeć: dziewczęta

1. Umiejętności: Uczeń potrafi wykonywać ruchy RR w połączeniu z oddychaniem Ilość uczniów:12

do stylu klasycznego. Miejsce: pływalnia kryta

2. Motoryka: kształtowanie koordynacji i wytrzymałości w wodzie. Czas: 45min

3. Wiadomości: Uczeń zna technikę nawrotu do stylu klasycznego. Przybory: deski

4. Akcenty wychowawcze: Uczeń poznaje zasady zdrowej rywalizacji.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie celów lekcji

Na lądzie:

1Rozkrok, naprzemianstronne krążenia RR w przód, w tył, wymachy i przemachy RR

2.Rozkrok,RR w górę-skłon T w przód z pogłębianiem na trzy.

3. 15 przysiadów i 5 luźnych podskoków

4.Krążenia głowy- przód, tył i na boki.

5.Siad na ławeczce- ruchy NN do stylu klasycznego.

Przemarsz pod prysznic i wejście do wody.

W wodzie:

- 50m stylem dowolnym

-50m stylem grzbietowym

Pokaz nauczyciela prawidłowej pracy RR z imitacją oddychania do stylu klasycznego.

1.Opad T w przód, praca RR do stylu klasycznego z oddychaniem w miejscu.

2.Ruchy RR z oddechem ze współćwiczącym, który podtrzymuje kolegę za uda po 8 ruchach zmiana ćwiczącego.)

3.Pływanie z małą deską między nogami, RR z oddychaniem 50m

4.Pływanie 50m NN do stylu klasycznego z deską

5.Pływanie pełnym stylem bez desek z prawidłowym oddychaniem 50m

6.Skok startowy i płynięcie 50m całym stylem- przygotowanie do zawodów.

15 wydechów do wody, zabawa „Czytanie gazety”

1.Zbiórka

2.Omówienie błędów.

3.Wybór dzieci na zawody pływackie

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2.Pożegnanie z grupą

-dwuszereg

-odłożenie biżuterii

- w rozsypce, zmiana ćwiczeń na polecenie prowadzącego

-luźna rozsypka na płytkiej wodzie

-dobór w pary

-podział na tory

- nauczyciel przez całą lekcje jasno i klarownie objaśnia każde ćwiczenie oraz koryguje błędy

-pomiar czasu

-nie ćwiczący odkładają deski

Uwagi o lekcji: Uczennice zdyscyplinowane, bardzo spokojne z uwagą i starannością wykonują polecenia nauczyciela. Dzieci zdolne i pojętne.(Trzy dziewczynki trenujące pływanie i uczestniczące w zajęciach SKS)

Numer hospitacji: 12,13,14,15 Data:23.03.07

Temat: Zawody pływackie

Płeć: dziewczęta

Ilość uczniów:13

Miejsce: pływalnia kryta SP 34

Czas: 3x 45min

1.Godzina 10:00 zbiórka uczennic pod salą gimnastyczną-sprawdzenie listy obecności osób startujących w zawodach.

2.Godzina 10:10 wyjście spod szkoły i przejście pieszo do Szkoły Podstawowej numer 34 na osiedlu Łęknice.

3.Godzina 10:30 dojście na miejsce, przekazanie organizatorom zawodów kart startowych uczestników.

4. Godzina 10:45 wpuszczenie dzieci do szatni.

5.Godzina 11:00 rozgrzewka dzieci w wodzie.

6.Godzina 11:15 oficjalne rozpoczęcie zawodów otwarcie przez Dyrektora SP 34.

7. 50m stylem dowolnym klasy III- 4 serie.

8. 50m stylem grzbietowym klasy III- 3 serie

9. 50m stylem klasycznym klasy III- 3 serie

10. 50m stylem dowolnym klasy IV- 5 serii

11. 50m stylem grzbietowym klasy IV- 5 serii

12. 50m stylem klasycznym klasy IV- 4 serie

13. 50m stylem dowolnym klasy V- 3 serie

14. 50m stylem grzbietowym klasy V- 3 serie

15. 50m stylem klasycznym klasy V- 4 serie

16. 50m stylem motylkowym klasy V-1 seria

17. 50m stylem dowolnym klasy VI- 4 serie

18. 50m stylem grzbietowym klasy VI-2 serie

19. 50m stylem klasycznym klasy VI-5 serii

20. 50m stylem motylkowym klasy VI- 1 seria

21.8x50m sztafeta dowolna (po dwie osoby z każdej klasy od I-VI)

22. Godzina 13:05 zakończenie zawodów- rozdanie pucharów i dyplomów w konkurencjach grupowych i indywidualnych.

23. Godzina 13:25 wyjście z SP 34

24. Godzina 13:45 doprowadzenie uczennic pod szkołę.

UWAGI: Podczas zawodów wszystkich praktykantów poproszono o mierzenie czasów zarówno konkurencji indywidualnych jak i grupowych, wypisywanie dyplomów, wpisywanie uzyskanych czasów na kartach startowych zawodników. Na zawodach stawiło się 5 szkół z Dąbrowy Górniczej.

Numer hospitacji: 18 Data:22.03.07

Temat: Nauczanie strzału na bramkę prostym podbiciem. SKS-45min

Cele główne SKSu: 23 chłopców

1. Umiejętności: uczeń potrafi podawać i przyjmować piłkę wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy.

2. Motoryka: siła- uczeń potrafi wykonać 10 brzuszków przy drabince, koordynacja- uczeń potrafi prowadzić piłkę i swobodnie poruszać się z nią po boisku w różnym tempie i w różnych kierunkach.

3. Wiadomości: uczeń wie, jakie znaczenie w grze ma dobre opanowanie strzału na bramkę.

4. Akcenty wychowawcze: Dyscyplina.

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

1. Podanie tematu zajęć

1.Zabawa ożywiająca „berek z prowadzeniem piłki”

2.Tucht dookoła sali z prowadzeniem piłki

3.j.w z krążeniem RR w przód, w tył, skłony głowy w przód, na boki, rozgrzewamy nadgarstki

4.Trucht dookoła sali z prowadzeniem piłki na sygnał wykonujemy obrót o 360o , na dwa sygnały zmiana kierunku biegu

5.W parach naprzeciwko siebie ćwiczący podają piłkę między sobą, a w międzyczasie wykonują: krążenia T, skłony T w przód i tył, wypad w przód z pogłębieniem, przysiad i wyskok w górę

6.Leżenie przodem- podania piłki zza głowy przez skłon T w tył

7.Leżenie tyłem- podania piłki przez skłon T w przód

1.W dwójkach naprzeciwko siebie wykonujemy podania i przyjęcia wew. cz. Stopy, zew. cz. Stopy, prostym podbiciem (P i L N).

2.W tym samym ustawieniu prowadzenie piłki obiegnięcie partnera i podanie do niego

3.Wyrzuty piłki z autu do partnera

4.Uderzenie piłki do partnera z miejsca tak, aby piłka oderwała się od podłoża

5.J.w. ale stajemy 2-3 kroki od piłki, podbiegamy i dokładnie uderzamy do partnera

6.J.w ale uderzamy pikę toczącą się

7.Po slalomie podanie do kapitana, on zatrzymuje piłkę. Uderzenie piłki prostym podbiciem na bramkę, zmiana bramkarza który idzie na koniec rzędu

8.J.w ale kapitan lekko podaje otrzymaną piłkę

9.J.w ale zamiast podania piłki do kapitana- odbicie piłki od ławeczki.

10.Omówienie i poćwiczenie nowej taktyki-el. gry.

Zabawa uspokajająca- „Minutka”.

1.Uporządkowanie sali

2.Zbiórka i podsumowanie zajęć, zwrócenie uwagi na błędy

1.Pożegnanie grupy

-dwuszereg

- jeden za drugim

-dobór w pary

-dobór w pary

Numer hospitacji: 19 Data:29.03.07

Temat: Nauka prowadzenia piłki prostym podbiciem, zewnętrzną SKS-45min

i wewnętrzną częścią stopy. 20 chłopców

Cele główne SKSu:

1. Umiejętności: Uczeń potrafi prowadzić piłkę w sposób określony przez nauczyciela

2. Motoryka: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła

3. Wiadomości: Jak zdobywamy siłę, w jaki sposób i przez jakie ćwiczenia?

4. Akcenty wychowawcze: współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP, dyscyplina

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Uwagi organ-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2 Motywacja do zajęć

3 Rozgrzewka

4 Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

5 Uspokojenie organizmu

6 Czynności

organizacyjno- porządkowe

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1. Zbiórka

2. Powitanie uczniów

1. Podanie tematu zajęć

2. Omówienie celów ćwiczeń

1.Zabawa ożywiająca „Berek w parach”

2.Gra w łapki w podporze przodem.

3.Walka kogutów w przysiadzie.

4.U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za RR i wykonują skłony T z pogłębieniem.

5.U. stoją twarzą do siebie trzymając N partnera i R, wzajemnie wykonują przysiad na jednej nodze.

6.Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon T w przód naprzemiennie.

7.U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce.

8.J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

9.Zwis na drabinkach, osoby trzymają piłki między kostkami i ruchem bioder i NN podaje piłkę do partnera, zmiana.

10.Przeskoki przez partnera, który jest w siadzie klęcznym.

11.Zabawa „Kałuża” - w 6-cio osobowych zespołach u. stoją na obwodzie koła ograniczonego szarfami, próbują nawzajem wepchnąć się do środka, trzymając się za ręce. Wygrywa os, która najmniejszą ilość razy wpadła do kałuży.

1. Żonglerka piłki w dowolny sposób: udem, stopą, głową.

2.I stacja. Bieg slalomem z piłką lekarską w RR, prowadząc przed sobą piłkę prostym podbiciem, zewnętrzną częścią stopy i wewnętrzną częścią stopy.

3.II stacja. U stoją na obwodzie kwadratu, podają lub prowadzą do siebie piłkę lekarską (1kg). Osoba dodatkowa próbuje przechwycić piłkę.

4.III stacja. W odległości 5 m. ustawiony jest pachołek. Zadaniem U. jest poprzez kopnięcie zewnętrzną lub wewnętrzną częścią stopy przewrócenie pachołka. Zespoły liczą ile razy przewróciły pachołek.

5.IV stacja. Ustawiona ławeczka pod kątem do drabinek, u. trzymają piłkę między kostkami i podciągają się na ławeczkach.

6.V stacja. U. stoją na linii, skąd zaczynają prowadzenie prostym podbiciem --dookoła pachołka, omijając jeszcze dwa ósemką i podanie do partnera, bieg na koniec rzędu.

7.Zabawa drużynowa. Rzucamy z trzech pozycji: lewego, prawego skrzydła i z linii rzutów wolnych. Z każdej pozycji drużyna ma wykonać 5 rzutów celnych. Wygrywa drużyna, która pierwsza skończy zadanie.

Zabawa uspokajająca-„Kto zmienił miejsce”.

1.Omówienie błędów

2.Zbieranie sprzętu

1.Pożegnanie grupy, wybranie głównego składu do meczu towarzyskiego.

-dwuszereg

-siad skrzyżny

-dobór w pary

-zmiana ćwiczących

-podział na zespoły

-ciągła korekcja błędów

-każda grupa ćwiczy na swoim stanowisku, na sygnał zmiana stacji.

-5 drużyn

Uwagi o lekcji: Uczniowie z wielkim zapałem biorą udział w SKSach. Z chęcią i uwagą wykonują polecenia trenera. Starają się poprawiać swoje błędy i pomagać kolegom z zespołu.


