Kaletka Michał

Gr 8a

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA - PIERWSZY ETAP

TEMAT: Nauczanie otwierania oczu pod wodą.

CELE GŁÓWNE:

1.Umiejętności: nauczanie otwierania oczu pod wodą

2.Wiadomości: orientacja pod wodą

3.Akcent wychowawczy: zabawa jako forma nauczania

Miejsce zajęć: pływalnia kryta

Czas trwania: 30min.

Liczba uczestników: 15

Wiek: 7 lat

Przybory: deski pływackie, obręcze, krążki hokejowe, piłki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizac.- metodyczne

1.Część organizacyjna.

1.Zbiórka w szeregu.

2. Powitanie.

3..Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

1.Niećwiczący siadają na ławce.

2.Stroje kąpielowe i czepki.

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

1.Podanie tematu i zmotywowanie uczniów do aktywnego udziału w zajęciach.

1 min.

1.Podanie tematu lekcji, oraz motywacja do udziału w lekcji.

„Uczymy się otwierania oczu pod wodą co zapewni wam orientacje pod wodą i korektę błędów technicznych.”

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.

ROZGRZEWKA NA LĄDZIE

1.Naprzemianstronne krążenia ramion ( w przód i w tył).

2. Pozycja rozkroczna - skłony tułowia w przód .

3. Poz. Wyjściowa j.w - krążenia bioder.

4. 10 przysiadów.

5. 5 „pajacyków”

Przejście pod natrysk

ROZGRZEWKA W WODZIE

1.Zabawa ożywiająca „marsz w wodzie”

2.Zabawa ożywiająca „Motorówki i żaglówki”.

8 min.

ROZGRZEWKA NA LĄDZIE

  • ustawienie w rozsypce

  • ćwiczenie i przerwanie ćwiczenia na znak prowadzącego

ROZGRZEWKA W WODZIE

  • głębokość wody do pasa

  • ćwiczenie i przerwanie zabawy na znak prowadzącego

4.Ksztaltowanie umiejętności

1.Telewizor- na sygnał prowadzącego ćwiczący zanurzają głowy i obserwują jaki przedmiot zostanie zanurzony przez prowadzącego.

2.Kalkulator- Na sygnał nauczyciela „dodawanie” lub „odejmowanie” jeden z ćwiczących zanurza się pod wodę i patrzy na dłonie partnera. Liczy ilość palców po czym ją sumuje lub odejmuje ( od większej liczby palców odejmujemy mniejszą).Ćwiczący ćwiczą na zmianę.

3.Poławiacze pereł-Nauczyciel wrzuca do wody krążki, które uczniowie starają się wyłowić. Wygra ten uczeń ,który wyłowi więcej „pereł”. Należy zwracać uwagę na to aby uczniowie nie pomagali sobie nogami- przesuwali krążek do siebie i bez otwierania oczu wyciągali go z wody.

4.Polawiacze skarbów- Na sygnał prowadzącego np.: szukamy diamentów uczniowie wyławiają niebieskie przedmioty, złota - przedmioty żółte itp.

5.Liczenie palców- Jeden z uczniów zanurza się i otwiera oczy . Jego partner pokazuje na palcach zanurzonej ręki dowolną liczbę, którą należy odczytać

12 min.

-ćwiczenia na tyle intensywne aby nie doprowadzić do zmarznięcia ćwiczących

-ustawienie w półkolu w stronę

prowadzącego

- wszystkie ćwiczenia wykonywane

są na wodzie płytkiej i ze zmianą

partnerów

-objaśnienia krótkie i zwięzłe

-ćwiczący stają w parach twarzami

do siebie

-ustawienie w rozsypce na całej

szerokości basenu

-ustawienie j.w.

-ćwiczący stają w parach twarzami

do siebie

5.Uspokojenie organizmu.

Leżenie na wodzie.

„Czaty w wodzie”- w momencie kiedy nauczyciel odwróci się w stronę ćwiczących, muszą stać bez ruchu.

4 min.

6.Część organizacyjno-porządkowa

  1. Zbiórka w szeregu

  2. Wyznaczeni uczniowie zbierają przybory.

  3. Omówienie lekcji i ocena grupy.

2 min.

-pochwała najlepszych

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Zachęcanie uczniów do pójścia na pływalnie z rodzicami.

1 min.