Konspekt Nauka podań i chwytów półgórnych z zakresu gry w piłę ręczną


Temat: Nauka podań i chwytów półgórnych - piła ręczna.

Cele:

Umiejętności: Uczeń potrafi wykonywać prawidłowo podania i chwyty.

Wiadomości: Uczeń zna prawidłowe zasady podań i chwytów.

Motoryczność: Koordynacja, zwinność, zręczność.

Cele wychowawcze: Współpraca w grupie.

lp.

Tok lekcji

Organizacja i przebieg zajęć

Dozowanie

Uwagi

1.

część wstępna:

- czynności organizacyjno- -porządkowe

Zbiórka, powitanie, podanie tematu i jego przybliżenie.

N

xxxxxxxxxxx

2'

-sprawdzam gotowość uczniów do zajęć

-podaję temat i zadania lekcji

2.

Rozgrzewka:

- zabawy ożywiające

- berek ratuje: berek nie może dotknąć osoby, która posiada piłkę; ćwiczący podają sobie piłkę aby uratować się przed berkiem

- berek czarodziej: osoba, która została złapana staje w rozkroku, aby ją uratować należy zrobić kozła pod nogami i złapać piłkę z drugiej strony.

4'

- podaję zasady zabawy

-wyznaczam berka

3.

- ćwiczenia sprawności ogólnej

Rozgrzewka z piłką

- krążenie PR w przód, na sygnał LR

- krążenie PR w tył na sygnał LW

- krok odstawno-dostawny twarzą do środka koła, na sygnał twarzą na zewnątrz, z jednoczesnymi rzutami RR w przód, piłka trzymana na wysokości klatki piersiowej

- przekładanka z piłką trzymaną oburącz przed sobą i mocnymi skrętami T na boki

- co trzeci krok skłon T w przód, piłka trzymana oburącz

- skip A, piłka w wyprostowanych RR

- skip C, piłka z tyłu na wysokości bioder

Rozsypka

- przerzucanie piłki z ręki do ręki nad głową

- podrzucanie piłki w górę, klaśnięcie jak najwięcej razy i złapanie piłki

- podrzucenie piłki w górę i wykonanie obrotu o 360 stopni

- przekładanie piłki z ręki do ręki wokół głowy, bioder i kolan

- podrzucenie piłki z tyłu przez plecy, chwyt z przodu

- lekki rozkrok, ramiona proste w górę z piłką, skłon do prawej i lewej nogi

- rozkrok, przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, ósemka piłką między nogami

8'

-ćwiczący wykonują ćwiczenia w biegu wokół sali

-każdy ćwiczący ma piłkę

-pokazuję i omawiam każde ćwiczenie

-sygnalizuję i koryguję błędy

-Utworzenie rozsypki: ćwiczący-ramiona w bok, wykonują wiatrak

-pokazuję i omawiam każde ćwiczenie

4.

-część główna:

- ćw. techniczne w formie ścisłej

- pokaz podania półgórnego i chwytu piłki

- w parach podania półgórne PR, na sygnał LR

- podania pod nogą, co trzeci krok - podania jednorącz i chwyty jednorącz stojąc około 5m od siebie

- podania krokiem odstawno-dostawnym z przed klatki piersiowej

Ćwiczący ustawiają się na całym boisku parami, naprzeciwko siebie (około 10m). Wykonują:

- podania półgórne (jedna osoba podaje górą, druga kozłem i zmiana roli)

- podanie z przeskokiem

- podania z obrotem o 360 stopni

4'

4'

- pokazuję i omawiam ćwiczenie

- sygnalizuję i koryguję błędy

5.

-„dziadek”: ćwiczący ustawiają się w kółku, jedna osoba stoi wewnątrz. Ma ona za zadanie podać do ćwiczącego stojącego na obwodzie koła i staje na jego miejsce. Osoba, która otrzymała piłkę idzie do środka.

0x01 graphic

2x

2'

-dzielę ćwiczących na 2 zespoły

-podaję zasady zabawy

6.

Grupy, które zostały podzielone w zabawie „dziadek” przechodzą na boisko podzielone na 2 części, w każdej części znajdują się 2 drużyny. Mają one za zadanie wykonać 5 podań między sobą i dotknąć piłką materaca. Gdy drużyna wykona takie zadanie otrzymuje punkt. Drużyna przeciwna stara się odebrać piłkę.

3'

- podaję zasady zabawy

- dzielę dwie grupy na cztery drużyny

- w zabawie nie wolno ćwiczącym: biegać z piłką, kozłować

7.

- gra z ograniczeniem

Gra w piłkę ręczną z ograniczeniem do 7 podań przed oddaniem rzutu na bramkę

15'

8.

Część końcowa:

- ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe

- w marszu wznos RR w górę i wdech, opust RR i wydech

- j/w, ale w marszu na palcach

- j/w, ale w marszu na piętach

2'

- pokazuję i omawiam każde ćwiczenie

- ćw. wykonywane z piłką

9.

-zabawa uspokajająca

Zabawa „minutka”: ćwiczący kładą się na boisku na plecach. Gdy prowadzący daje sygnał rozpoczynają oni odliczanie 1 minuty. Ćwiczący, który uważa, że minął odliczany czas - wstaje. Osoba, która „trafi” w czas otrzymuje brawa od ćwiczących.

1'

- podaję zasady zabawy


