Przygotował:
Szymon Piotrowski
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z koszykówki
Temat: Nauczanie podań i chwytów.
Cele lekcji:
Umiejętności:
Uczeń potrafi podawać i chwytać piłkę z przed klatki piersiowej.
Uczeń potrafi podawać i chwytać piłkę po koźle.
Sprawność motoryczna:
Uczeń kształtuje swoją koordynację ruchową.
kształtowanie szybkości, wzmacnianie mięsni kończyn górnych i dolnych.
Wiadomości:
Uczeń zna technikę wykonania podania sprzed klatki piersiowej.
Uczeń zna technikę wykonania podania po koźle.
Postawy i motywacje:
Uczeń potrafi współpracować w grupie
Uczeń wykonuje polecenia nauczyciela
Środki dydaktyczne: Piłki do koszykówki.
Klasa: V
Miejsce: Sala gimnastyczna
Ilość ćwiczących: 22 osoby
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I Część wstępna (10'-15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
|
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu technicznego w grze.
Zabawa ożywiająca: - kozłując każdy stara się pilnować swojej piłki przed wybiciem jednocześnie wybijając ją innym
Ćwiczenia w biegu:
-krążenia piłki wokół pasa, -krążenie LR, PR kozłuje piłkę, -krążenie PR, LR kozłuje piłkę, -toczenie piłki po boisku na przemian LR i PR, -na znak N przysiad i wyskok -krok odstawno- dostawny, przerzuty piłki z LR do PR, do środka i na zewnątrz koła - krok skrzyżny do środka i na zewnątrz koła.
Ćwiczenia w miejscu: - podrzucanie piłki, obrót i chwyt, - podrzucanie piłki, siad, powstanie, chwyt, - trzymanie piłki oburącz i krążenie T, -w rozkroku-toczenie piłki po „ósemce” - siad równoważny- przechwyty piłki pomiędzy nogami, -leżenie przodem- wznoszenie oburącz piłki ponad głowę -leżenie tyłem, RR wyprostowane nad głową-podanie piłki nogami do RR
-10 podskoków przez piłkę, która znajduje się na podłożu. Podskoki wykonujemy obunóż z jednej strony na drugą.
|
W
|
|
II Część główna (25'-30') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej |
Wyścigi rzędów: a) Start z pozycji stojącej, bez cofania nogi, po usłyszeniu sygnału b) Start z leżenia przodem w kierunku biegu. c) Start z leżenia tyłem w kierunku przeciwnym do biegu.
Technika: I. Pokaz i objaśnienie podania i chwytu piłki sposobem sprzed klatki piersiowej.
1. Podania piłki do współćwiczącego sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej w pozycjach izolowanych ( w siadzie skrzyżnym, klęku na jedno kolano, na obu kolanach ). Zwrócenie uwagi na technikę i dokładność podania.
2. Podania piłki do współćwiczącego sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej w pozycji stojącej zwrócenie uwagi na technikę i dokładność podania.
3. Podania piłki do współćwiczącego sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej w marszu, a później już w biegu.
II. Pokaz i objaśnienie podania piłki sposobem po koźle.
1. Podania piłki do współćwiczącego po koźle w pozycjach izolowanych ( w siadzie rozkrocznym, klęku na jedno kolano, na obu kolanach ). Zwrócenie uwagi na technikę i dokładność podania
2. Podania piłki do współćwiczącego po koźle w pozycji stojącej zwrócenie uwagi na technikę i dokładność podania.
3. Podania piłki do współćwiczącego sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej w marszu, a później już w biegu.
.4. Uczniowie znajdujący się w kole podaje piłkę do osoby na obwodzie kole, po czym biegnie na jej miejsce i wykonuje skłon z leżenia do ugiętych nóg. Osoba która otrzymała piłkę biegnie do środka koła i podaje ją innej osobie.
5. Podania piłki w ruchu po obwodzie koła.
Taktyka: Pokaz i omówienie sposobów poruszania się w obranie. 1. Ustawienie ćwiczących jak na rysunku. Połowa uczniów podaje między sobą piłki sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej. Pozostali poruszają się krokiem odstawno - dostawnym zależnie od kierunku podań piłki.
2. Gra szkolna - gramy bez kozłowanie, poruszamy się po boisku podając piłkę
|
SM1,2 PiM 1,2
SM,W1,PiM
U1, SM, W1, PiM
SM, W2, PiM
SM1,2 W2
SM1,2, W2, PiM
PiM, U, W, Sm
PiM, U,W, Sm
|
Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach, wyścig w dwójkach.
Uczniowie w dwójkach naprzeciwko siebie w odległości 4m.
Zwiększamy odległość do około 6-8m.
Uczniowie w dwójkach naprzeciwko siebie w odległości 4m.
Zwiększamy odległość do około 6-8m.
Uczniowie podzieleni na 2 zespoły, każdy tworzy koło. Jeden ćwiczący znajduje się w kole.
U podzieleni na 2 zespoły, każdy tworzy koło. Na znak N zmiana kierunku biegu i kierunku podań.
|
III Część końcowa ( 3'-5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1.W leżeniu przewrotnym rozluźnienie nóg i luźne leżenie 2.Przy drabinkach - tyłem do drabinek chwyt na wysokości głowy i wykrok do przodu z wypchnięciem klatki piersiowej 3. Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu oraz innych środków dydaktycznych 4. Zbiórka 5. Omówienie lekcji
6. Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, na boiskach osiedlowych. Ewentualnie wskazanie utylitarnych zastosowań doskonalonych elementów.
|
PiM2
PiM2 |
|