Nauka podań i chwytów piłki w dwójkach, konspekty


Nauka podań i chwytów piłki w dwójkach

Klasa: IV a - chłopcy
Data: 04.12.2000.
Zadanie główne (temat lekcji): Nauka podań i chwytów piłki w dwójkach
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: piłki koszowe, stoper
Cele lekcji: Nauka chwytów i podań piłki oburącz sprzed klatki piersiowej
Doskonalenie kozłowania piłki prawą i lewą ręką
Doskonalenie podania piłki jednorącz w miejscu prawą i lewą ręką

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Metody formy

Docelowe

Zadania

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe


Znają zdania lekcji.
Znają ćwiczenia i ich przebieg.








Pobudza organizm do wysiłku

Wykonują zbiórkę
Kapitan składa meldunek
Witają się z nauczycielem


Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Wyznaczeni uczniowie pomagają nauczycielowi w pokazie.
Poznają obowiązujące zasady w zabawie.
Zabawa ożywiająca(1) "Rozbitkowie" *
Zabawa ożywiająca(2) "Wybijanie piłki kozłującemu-Uczniowie z piłkami stoją na końcu sali gimnastycznej.
Na środku sali stoi uczeń bez piłki.
Uczniowie z piłkami starają się przeprowadzić piłkę kozłowaniem na drugą stronę sali, a uczeń bez piłki usiłuje im wybić piłkę. Uczeń, który straci piłkę dołączy do ucznia bez piłki.

Przyjęcie meldunku
Powitanie klasy
Sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji
Podanie celów lekcji. Nauka podań piłki oburącz sprzed piersi..
Doskonalenie kozłowania prawą i lewa ręką.
Chwyt piłki oburącz.
Uzyskanie kosza i jego wartość.
Przepis pięciu przewinień.
Przepis o krokach.
Zasady kozłowania.
Sposób wykonywania podań.

Pogadanka.








Metoda * kreatywno-twórcza (problemowa)



Forma ścisła
Metoda syntetyczna
Forma zabawowa.

CZĘŚĆ GŁÓWNA A

Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku

W marszu dookoła sali dołączyć do dwójek.
W dwójkach ustawiamy się na początku sali w dwóch rzędach.
Ćwiczenia wykonujemy w truchcie środkiem sali.
Po dojściu do końca wracamy bokiem nie wykonując ćwiczeń.
Trucht na palcach z jednoczesnym krążeniem w przód.
Jak wyżej, krążenia ramion w tył.
W truchcie "zbieranie kamieni".
W marszu co trzeci krok skłon tułowia w przód.
Marsz z wypadami nóg w przód.
Krok dostawny, co cztery zmiana nogi prowadzącej.
Przeplatanka, co cztery zmiana nogi prowadzącej.
Wysokie unoszenie kolan.
Wyrzuty prostych nóg w przód.
Uderzenia piętami w pośladki.
Wieloskoki w przód.

Poleca prowadzić klasę dookoła sali.
Poleca utworzyć dwójki w marszu.
Ustawia uczniów w dwuszereg.



Poleca wykonać zaplanowane przez siebie ćwiczenia.
Zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów podczas ćwiczeń.
Nadzoruje właściwe i dokładne wykonanie ćwiczeń.
Nakazuje utrzymać właściwe odległości między ćwiczącymi.

Metoda naśladowcza. Forma ścisła.

CZĘŚĆ GŁÓWNA B

Nauka podań piłki oburącz sprzed piersi.
Doskonalenie kozłowania ręką prawa i lewą.
Podania piłki jednorącz ręką prawa i lewą.
Podania piłki oburącz.
Podania piłki oburącz kozłem.

Sztafeta wahadłowa- podanie piłki oburącz sprzed klatki piersiowej i przebiegnięcie na koniec przeciwnego rzędu.
Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką.
Podanie jednorącz piłki raz ręka lewą, raz ręka prawą.
Bieg w jedna stronę w dwójkach z podaniem piłki oburącz sprzed klatki piersiowej.
Bieg w jedna stronę w dwójkach z podaniem piłki oburącz sprzed klatki piersiowej kozłem.
Gra szkolna wykorzystująca poznane elementy lekcji.

Podział uczniów na rzędy.

Nadzoruje organizację ćwiczeń.

Nadzoruje przebieg ćwiczeń.

Nadzoruje czas trwania ćwiczeń.


Organizuje fragment gry.
Sędziuje grę szkolną.

Metoda syntetyczna








Forma fragmentu gry

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Uspokojenie organizmu. Korygowanie postawy. Omówienie lekcji.

Wykonują ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela.
Siad rozkroczny tyłem do drabinek, nogi lekko ugięte i rozluźnione, wyciąganie nogi w górę.
Siad nogi ugięte, dotykanie łopatkami drabinek.
Siad nogi ugięte, wznos ramion przodem w górę- wdech, opad ramion bokiem-wydech.
Siad skrzyżny, na słowo start, uczeń odlicza w myśli czas 1 minuty (60 sekund), w chwili upłynięcia zadanego czasu wstaje.

Nadzoruje prawidłowość wykonania ćwiczeń.






Omówienie lekcji.


Ocena zaangażowania uczniów.

Forma ścisła.

Metoda syntetyczna.






Pogadanka.



UWAGI

W przypadku braku koncepcji rozwiązania zadania problemowego "zabawa ożywiająca (1)*" może być przerwana przez nauczyciela : [ uczniowie podzieleni są na grupy, każda grupa znajduje się na podwójnych materacach leżących na końcu sali. Zadaniem każdej grupy jest przemieszczenie się na koniec przeciwległego końca sali w całości. Uczeniom nie wolno dotknąć żadną częścią ciała podłogi. Uczeń, który dotknie do podłogi odpada z gry osłabiając możliwości wykonania zdania przez grupę. Wygrywa grupa, która pierwsza dotrze w pełnym składzie do przeciwległej ściany sali gimnastycznej]. Celem tej zabawy jest rozwinięcie twórczego myślenia uczniów (grupy muszą wymyślić sposób szybkiego i bezpiecznego przemieszczenia się całej grupy i pomysł ten zrealizować. Strata każdego członka grupy (dotknięcie podłogi) utrudnia wykonanie zadania.


