KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR 2 DATA 29.03.2011
TEMAT: Doskonalimy umiejętność wykonywania podań i chwytów piłki w koszykówce
CEL: kształtowanie podań i chwytów w koszykówce
(ZU)ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń angażuje się w czynności porządkowe- z współpartnerem sprawdza stan piłek do koszykówki przed i po przeprowadzonych zajęciach.
(M)MOTORYCZNOŚĆ: orientacja przestrzenna- uczeń wykonuje podania i chwyty piłki w ruchu podczas gry do pięciu podań
(U)UMIEJĘTNOŚCI: uczeń wykona serię podań z partnerem podczas gry do pięciu podań
(W)WIADOMOŚCI: uczeń omówi postawę gotowości do przyjęcia podania piłki w grze w koszykówkę
Klasa 3 Szkoły podstawowej Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20
Przybory i przyrządy: piłki do koszykówki, szarfy, woreczki
|
Tok zajęć / zadania lekcji |
METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO |
CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ |
UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE |
CEL ZADANIA |
TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO |
|
|
|
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA |
Nauczyciel demonstruje poprawna postawę i odbicie oburącz sposobem dolnym; wyjaśnia jakie znaczenie ma poprawne odbicie piłki podczas gry
|
|
3' |
Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport
N stoi twarzą do U; po pokazie każdy U demonstruje prawidłową postawę
|
Ćwiczenia związane z początkiem lekcji
Motywacja uczniów do aktywnego udziału w lekcji ZU
|
|
|
|
|
zabawa ożywiająca
M
ćwiczenia w truchcie rozgrzewanie mm. obręczy barkowej i ramion
Ćwiczenia kształtujące w marszu
Ćwiczenia w staniu rzutu i chwytu rozgrzewanie mm. obręczy barkowej
Ćwiczenia kształtujące w leżeniu na plecach
|
Berek koszykarski: Wszyscy poruszają się po boisku kozłując piłkę. Nauczyciel wyznacza jednego berka, który stara się złapać pozostałych. Przez dotknięcie któregoś z uczestników, przekazuje mu berka. Miejsce zabawy jest ograniczone liniami bocznymi i końcowymi boiska do koszykówki. Uczestnik, który przekroczył pole staje się berkiem. Zawodnik może uchronić się przed berkiem przyjmując postawę gotowości do gry ( ręce przed sobą zgięte w stawach łokciowych, kolana ugięte, lekkie pochylenie tułowia w przód) w postawie tej może pozostać jedynie prze 5s. później berek może już go złapać. Jeśli uciekający przyjmie nieprawidłową postawę wówczas berek koryguje ją i osoba będąca w błędnym ustawieniu staje się goniącym
Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana, w biegu, na linii bocznej boiska do siatkówki Przebieg ruchu: w biegu zataczaj ręką jak największe koła W biegu zataczaj rękami jak największe koła W biegu zataczaj piłką koła wokół własnego ciała Pozycja Końcowa: postawa stojąca na boisku do siatkówki Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana z piłką, w marszu, na linii bocznej boiska do siatkówki Przebieg ruchu: zakreślaj koła piłką dookoła kolana Tocz piłkę po podłożu Zakreślaj piłką ósemki pomiędzy kolanami Pozycja Końcowa: postawa stojąca na boisku do siatkówki Pozycja wyjściowa: postawa stojąca z woreczkiem w dłoni Przebieg ruchu: przerzucaj woreczek z ręki do ręki Podrzuć woreczek jak najwyżej Połóż woreczek jak najdalej Pozycja końcowa: postawa stojąca Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana Przebieg ruchu: przejdź przez szarfę Pozycja końcowa: postawa wyprostowana
Pozycja wyjściowa: leżenia na plecach Przebieg ruchu: zataczaj nogami jak największe koła połóż nogi i ręce jak najdalej podnieś nogi i ręce jak najwyżej Pozycja końcowa: leżenie na plecach
|
Metoda zabawowo- klasyczna
Metoda BCR
|
2'
1' 1'
1' 1'
1' 1'
1'
1' 1' 1' |
Zabawa przebiega na boisku do koszykówki, W przypadku dużej ilości uczestników zabawy, należy zwiększyć wielkość pola.. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo ćwiczących, poruszanie się w ograniczonym boisku.
N obserwuje czy U zmienia rękę wymachową, sugeruje zmianę klaśnięciem
N czuwa nad bezpieczeństwem U U przynosi potrzebne przybory Ustawienie na linii końcowej boiska do koszykówki
N sprawdza ustawienie U czy mają wystarczająco dużo miejsca N daję sygnał rozpoczęcia kolejnego przejścia przez szarfę
Ustawienie na boisku do koszykówki
U przynosi potrzebne przybory |
2.CZĘŚĆ GŁÓWNA |
Pozycja wyjściowa: w parach naprzeciwko siebie w odległości 3 m od siebie ustawieni w dwóch rzędach, jeden z ćwiczących posiada piłkę Przebieg ruchu: - U w truchcie wykonują podania prawą ręką do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U w truchcie wykonują podania lewą ręką do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U w truchcie wykonują podania oburącz do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U w truchcie wykonują podania oburącz po koźle do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U w truchcie wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego po 2 krokach kozłowania ręką prawą przemieszczają się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U w truchcie wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego po 2 krokach kozłowania ręką lewą przemieszczają się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) -U poruszając się krokiem dostawnym wykonują podania oburącz po koźle do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową) Pozycja końcowa: powrót truchtem do swojego rzędu Pozycja wyjściowa: w trójkach w odległości 2 m od siebie ustawieni w trzech rzędach na linii końcowej boiska do koszykówki, środkowy ćwiczący jest w posiadaniu piłki Przebieg ruchu: U środkowy wykonuje podanie do U znajdującego się po jego lewej stronie, który po przyjęciu oddaje mu piłkę, kolejno środkowy przekazuje piłkę do prawego współćwiczącego, a ten oddaje mu piłkę i tak na zmianę. U poruszają się truchtem do liniii końcowej Pozycja końcowa: powrót truchtem do swojego rzędu, zamiana ćwiczących między sobą o jedno miejsce w prawo Ćwiczący podzieleni na zespoły 5-cio osobowe. Zadaniem zespołu jest wykonanie podań między wszystkimi zawodnikami ze swojej drużyny, gdy to nastąpi zdobywają punkt. Jeśli piłka zostanie odebrana przez zespół przeciwny zdobywa on szansę na uzyskanie punktu. Gdy piłka zostanie dotknięta przez przeciwnika liczenie zaczynamy od początku. |
Metoda zadaniowo-ścisła
Metoda zabawowo-klasyczna |
2x
3x
10' |
Ćwiczący ustawieni w parach na linii końcowej w dwóch rzędach
N dokładnie opisuje i przedstawia sposób wykonania zadania
Nauczyciel koryguje błedy podczas wykonywania ćwiczenia
Ćwiczenie wykonywane na sygnał N
Cwiczący ustawieni w trzech rzędach na linii końcowej, Nauczyciel czuwa nad wykonaniem ćwiczenia przez każdego zawodnika z trójki
Gra przebiega na połowie boiska do koszykówki, U głośno liczą podania i punkty Jeśli piłka dotknie podłoża, przekroczy boisko przyznawana jest drużynie przeciwnej, niż tej która miała jako ostatnia kontakt z piłką. |
Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności Doskonalenie podań jednorącz w truchcie M
Doskonalenie podań oburącz sprzed kaltki piersiowej w truchcie M Doskonalenie podań po koźle oburącz sprzed kaltki piersiowej M Doskonalenie podań oburącz sprzed kaltki piersiowej po wykonaniu kozłowania
M
Doskonalenie umiejętności wykonywania podań i chwytów oburącz sprzed klatki piersiowej w biegu
M
Gra do 5 podań Sprawdzenie umiejętności wykonywania podań i chwytów U |
|
|
|
|
3.CZĘŚĆ KOŃCOWA |
„Marionetki” U w parach, jedna z osób w pozycji leżącej, druga kieruje jej ruchami poprzez przywiązywanie do RR i NN niewidocznych nitek i pociągania za nie, partner wykonuje ruchy zgodnie z pociąganymi nitkami |
Metoda zabawowo-klasyczna |
2' |
N kontroluje przebieg zabawy |
Uspokojenie -różnicowanie |
|
|
|
|
Ćwiczenia związane z zakończeniem lekcji ZU Nastawienie do aktywności pozaszkolnych |
Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno porządkowe ( porząkowanie szarf, piłek, woreczków), zachęcenie do podejmowania aktywności związanej z umiejętnościami doskonalonymi na zajęciach poza szkoła, obejrzenia meczu koszykówki, opsanie sposobu wykonywania podań sprzed klatki piersiowej przez ucznia. |
|
3'-4' |
Pochwała dla zwycięzkiej drużyny, wyłonienie osób najbardzoej aktywnych. Zachęta to aktywności fizycznej poza szkołą |