KONSPEKT LEKCJI: 27
DATA: 05.10.2007r.
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Nauczanie podań i chwytów w dwójkach i trójkach.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IIF / M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, szarfy
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać podania i chwyty w piłce ręcznej
2.Wiadomości. : z zakresu techniki wykonania podań i chwytów w piłce ręcznej
3.Sprawność motoryczna. : zwinność, szybkość reakcji, koordynacja ruchowa, ruchomość w stawach barkowych.
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie,
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
„Berek naśladowca”- ćwiczący dobierają się w pary. Każdy z ćwiczących posiada piłkę. Pierwszy z pary na sygnał prowadzącego zaczyna wykonywać różne ćwiczenia z piłką(kozłowanie, zatrzymanie, obroty itp.), natomiast drugi z pary ma go naśladować. 1.Przeskoki przez piłkę obunóż . 2.Krążenia piłki wokół kolan, bioder ,kostek. 3.W siadzie prostym, nogi w rozkroku, toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych w stawach kolanowych nóg i tułowia. 4.Siad równoważny RR w bok, piłka między stopami, wytrzymać 10 sekund. 5.Uczniowie wykonują podpór leżąc przodem pod jedną ręką trzymając piłkę i wykonują pompki. 6.Podrzut piłki- obrót wokół własnej osi, w prawą i lewą stronę. 7.Piłka trzymana w rękach na wysokości bioder- wyrzut piłki w górę i przysiad. 8.Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, przejść do kozłowania poprzez przysiad do postawy stojącej i powrót do leżenia tyłem. 9.Pozycja rozkroczna stojąca: toczenie piłki między nogami tzw. ósemka. 10.W siadzie prostym unoszenie obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami. 11.W leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową. 12.Piłka trzymana przed sobą. Podrzut pionowo w górę, chwyt za plecami. 13.Przechwyty z naprzemianstronnym trzymaniem piłki. Stojąc w rozkroku nogi ugięte w stawach kolanowych. Piłka trzymana na wysokości kolan w taki sposób, że jedna ręka obejmuje ją z przodu, druga ułożona jest z przeciwnej strony nogi. Puszczamy piłkę, zmieniamy układ rąk, chwytamy. |
2min.
10x 1 min. 1 min. 10 sekund x2
2 x 5 1 min.
10x
1 min. 1 min. 5x 2 x 5
1 min.
|
- w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
- każdy ćwiczący ma piłkę - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
- w rozsypce na sali
- duża intensywność ćwiczenia - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce |
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Nauczyciel dokładnie opisuje i pokazuje technikę podań i chwytów w piłce ręcznej. 1.Ćwiczący ustawieni w dwójkach(naprzeciw siebie w odległości około 2 -3m) i wykonują następujące ćwiczenie: a) w siadzie skrzyżnym podanie jednorącz(prawą ręką) do partnera, natomiast lewa ręka trzyma za prawe kolano. Osoba do której będzie adresowana piłka stara się wykonać prawidłowy chwyt piłki i dalej wykonujemy to samo b) ustawienie j.w. z tym , że ćwiczący wykonujemy klęk jednonóż na lewej nodze(prawa noga z przodu) i lewa ręka trzyma za prawe kolano, natomiast prawa ręką wykonujemy podanie jednorącz do partnera. Osoba do której będzie adresowana piłka stara się wykonać prawidłowy chwyt piłki i dalej wykonujemy to samo c) ustawienie j.w. z tym, że ćwiczący znajdują się w pozycji stojącej i wykonują w miejscu do siebie podania jednorącz i chwyt piłki na przemian d) ustawienie j.w. w pozycji stojącej, z tym, że ćwiczący wykonują do siebie podania jednorącz i chwyt piłki w marszu. Osoba, która posiada piłkę porusza się do przodu, natomiast partner porusza się do tyłu. W momencie podania następuje zmiana kierunku e) to samo tylko w truchcie 2. Ćwiczący ustawieni w trójkach: a) dwóch ćwiczących znajduje się w odległości około 4m (jeden z jednej strony, drugi z drugiej) od trzeciego, który znajduje się w środku. Jeden z ćwiczących, który znajduje się na zewnątrz posiada piłkę i wykonuje podanie jednorącz do środkowego ten natomiast wykonuje chwyt piłki i obrót i wykonuje podanie do drugiego ćwiczącego, który znajduje się na zewnątrz. b) ćwiczący 2 i 3 ustawieni na jednej linii bocznej boiska natomiast 1 ustawiony jest po przeciwnej stronie na linii bocznej boiska. Piłka znajduje się przy 2 i 3. Na sygnał 2 wykonuje kozłowanie piłki do określonej linii i podanie w stronę 1 , następnie biegnie na miejsce 1. 1 natomiast wykonuje to samo co 2 tylko w stronę 3. c) ćwiczący ustawieni na linii bocznej boiska w odległości około 4 m od siebie. 1 i 3 znajduje się na zewnątrz, natomiast 2 znajduje się w środku. Na sygnał prowadzącego ćwiczący wykonują poruszanie się w trójkach, z tym, że piłkę posiada środkowy czyli 2. Środkowy wykonuje podanie piłki do 1, natomiast 1 chwyta piłkę i wykonuje podanie do 2, który wykonuje chwyt piłki i następnie wykonuje podanie do 3, który chwyta piłkę i podaje ponownie do 2. 3. Gra w piłkę ręczną z normalne zasady. |
2 min.
2 min.
2 min.
3 min.
3 min.
1 min.
4 min.
5 min.
5 min.
10 min. |
-pokaz wykonywany jest z piłką, nauczyciel zwraca uwagę na błędy -ustawienie w dwójkach, piłka na dwójkę,
-następnie wykonujemy to ćwiczenie lewą ręką, zmiana na sygnał gwizdka - chwyt piłki oburącz
- po pewnym czasie następuje zmiana ręki i klęku(prawa noga z przodu, lewa z tyłu)
- zmiana ręki na sygnał
- poruszają się do linii bocznej boiska, zmiana ręki na sygnał(najpierw wykonujemy podania prawą ręką)
- jedna piłka na trójkę, zmiana pozycji ćwiczących na sygnał - ćwiczący poruszają się w jedna stronę, po przebiegnięciu na druga stronę następuje zmianę między ćwiczących i tak, aż do początkowego ustawienia.
|
5.Uspo.organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|