KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Doskonalenie podań i chwytów.
Data: 27.03.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: VI SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń doskonali podania i chwyty.
2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność.
3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy, materace.
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia. | Czas. | Uwagi organizacyjno- metodyczne. |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego. .Gra drużynowa. Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające. 2. Zabawa porządkowa. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. "Dzień- noc" - ćw. są ustawieni w dwóch szeregach tyłem do siebie. Jeden szereg jest "nocą" drugi "dniem". Na sygnał "noc" - szereg zwany nocą łapie uciekający "dzień". I odwrotnie. W truchcie : -Krążenie ramion naprzemienne w przod i w tył -krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem -wymachy ramion w tył poziome -krok odstawno dostawny najpierw twarzą do srodka kola następnie na zewnatrz. -krok skrzyżny (przeplatanka) jak wyżej. -skip A (kolana wysoko) -skip C (pięty o pośladki) Ćwiczący dobierają się w pary, stoją w rozkroku tyłem do siebie, poprzez skręt tułowia następuje przekazanie piłki do partnera. Ćwiczący stoją w postawie rozkrocznej tyłem do siebie, jeden z pary trzyma piłkę. Wykonuje on skłon tułowia w przód (drugi jednocześnie wykonuje skłon tułowia w przód) następuje przekazanie piłki między nogami. Następnie wykonują wyprost i przez skłon tułowia w tył ma miejsce przekazanie piłki nad głową. Ćwiczący stoją naprzeciw siebie w odległości 2-3 metrów w pozycji wykroczno- rozkrocznej wykonują naprzemianstronne podskoki (zmiana nogi zakrocznej i wykrocznej) z jednoczesnymi podaniami oburącz sprzed klatki piersiowej. Ćwiczący stoją j.w. w pozycji rozkrocznej wykonują podania jednorącz do partnera raz pod prawym raz pod lewym kolanem. Ćwiczący stoją j.w. piłka trzymana oburącz za plecami, przez skłon tułowia w przód wyrzut piłki do partnera. Ćwiczący wykonują siad prosty naprzeciw siebie stopy znajdują się na wysokości kolan. Jeden trzyma piłkę stopami(między kostkami) przenosi ją nad nogami partnera raz na prawą raz na lewą stronę. Ćwiczący wykonują leżenie przodem naprzeciw siebie w odległości około 2-3 metrów.Jeden trzyma piłkę wykonuje skłon tułowia w tył z jednoczesnym podaniem do partnera. Przedstawienie zadania lekcji i pokaz prawidłowo wykonywanego rzutu i chwytu. Ćwiczący w parach naprzeciwko siebie, w odległości ok. 3 – 4 metrów: -Podania półgórne do partnera -podania półgórne do partnera ale w szybszym tępie. -podanie po koźle - podania w ruchu (trucht w przód – podanie; trucht w tył –chwyt piłki) - podania w rucha ale w szybszym tępie - podania do partnera z większej odległości 5 -7 m -podania do partnera z większej odległości ale osoba nie posiadająca piłki robi szybki przysiad. Ćwiczący ustawiają się w dwóch rzędach i wykonują ćwiczenia w truchcie do wyznaczonych pachołków. -podania półgórne -podania po koźle -dowolne podania, a osoba bez piłki wykonuje obrót wokół własnej osi. Ćwiczący ustawieni są w dwóch rzędach naprzeciw siebie. Z boku znajdują się dwaj zawodnicy stali. Pierwsi z obu rzędów podają piłki do stałych, biegną w kierunku rzędu przeciwnego, otrzymują piłki od stałych, podają je do rzędów przeciwnych i biegną na ich koniec. Z kolei następni podają piłki do stałych, biegną itd. Ćwiczący ustawieni w rzędzie naprzeciw jednego zawodnika ( w odległości około 15 m). Z boku, mniej więcej w połowie drogi , stoi drugi zawodnik, który posiada piłkę. Pierwszy z rzędu biegnie na wprost, otrzymuje piłkę z boku, podaje ją do zawodnika stojącego na wprost i biegnie na jego miejsce. Ten kozłuje piłkę do zawodnika stojącego z boku i zajmuje jego miejsce podając piłkę następnemu ćwiczącemu z rzędu. Zawodnik stojący z boku, po podaniu, biegnie na koniec rzędu. Gra z ogólnymi zasadami piłki ręcznej, kładziemy dwa materace po obu stronach sali, aby zdobyć pkt. Należy położyć piłkę na materacu przeciwnika. Pkt. Można zdobyć jedynie po wykonaniu 8 podań . Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Koci grzbiet Rozciąganie nóg: -w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym. -w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu. „Minutka” dzieci maszerują w ciszy po wpływie minuty dzieci wykonują siad skrzyżny, wygrywa dziecko, które było najbliżej wyznaczonej minuty. Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 3min 11min 25 min 1min 14min 10min 5 min 2 min 2 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Uczniowie w truchcie na obwodzie kola: N xxxxxxxx x x x x x x xxxxxxxx Rozdajemy ćwiczącym jedną piłkę na parę. Zwrócić uwagę aby podczas rzutu łokiec był nad linia barków, oraz na prace nadgarstka. Ustawienie: x x x x x x x x x x x x N x x x x x x x x x x x x Nauczyciel cały czas koryguje błędy popełniane przy rzutach i podaniach. x x x x x x x x p p N Dzieci wracają zewnętrzna stroną pachołków. x x x S S x x x Dzielimy grupe na 3, szescio osobowe drużyny. Nauczyciel głośno liczy podania. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty. N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |