KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI
WG TOKU LEKCYJNEGO Z GRĄ DRUŻYNOWĄ.
TEMAT LEKCJI: Doskonalenie kozłowania, rzutów z miejsca i z biegu.
Zwody koszykarskie
klasa: IV LH - dziewczęta
CELE LEKCJI:
Poznawczy: - Przypomnienie niektórych zasad gry w piłkę koszykową, przepisów oraz zasad poruszania się z piłką ze szczególnym uwzględnieniem na połączenie poszczególnych elementów gry z elementami zwodów. Pojęcie zwodu.
Kształcący: - Kształtowanie szybkości, skoczności, zręczności, siły, zwinności, kształtowanie koordynacji ruchowej. Nauczanie/doskonalenie elementów technicznych gry w koszykówkę: podania, kozłowanie, rzut, zwody.
Wychowawczy: - Współdziałanie w zespole podczas rywalizacji. Troska o sprawność.
METODY:
Realizacja zadań ruchowych: - naśladowcza - ścisła,
zadaniowa - ścisła,
zabawowa - klasyczna,
bezpośredniej celowości ruchu.
Przekazywania wiedzy: - pokaz,
objaśnienie,
pogadanka.
Wychowawcze: - wysuwanie sugestii,
wyrażanie aprobaty i dezaprobaty,
nagradzanie /ocena/.
Przybory: - piłki do koszykówki, tyczki, szarfy, piłeczki do tenisa stołowego, piłki koszykowe. Długopis i kartka.
Miejsce ćwiczeń: - sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Liczba ćw: 20.
ZWÓD - element techniczny umożliwiający uwolnienie się zawodnika atakującego od obrońcy w celu uzyskania dogodnej pozycji do oddania rzutu.
Lp. |
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Uwagi |
Część I wstępna 4 min. |
Organizacja lekcji |
Sprawdzenie gotowości do zajęć - zbiórka, raport, powitanie. Podanie głównych zadań lekcji. Przygotowanie sprzętu i przyborów do zajęć. |
3 min |
|
Ćwiczenie orient.-porządkowe |
Utworzenie szeregu przez ćwiczących, odliczenie kolejno do 4; utworzenie 4 drużyn. |
1 min. |
Część II główna 36 min. |
Ćwiczenia kondycyjno-sprawnościowe |
Każda z drużyn prezentuje po co najmniej 3 ćwiczenia, przy czym: Drużyna 1 i 2 - ćwiczenia RR Drużyna 3 i 4 - ćwiczenia T |
3 min. |
|
Gry przygotowujące do nauczania techniki gry |
1. W 4 rzędach - bieg z dołączaniem (pierwszy z rzędu biegnie do tyczki, obiega ją, wraca do swego rzędu, dołącza do niego kolejny zawodnik, biegną obaj. Zakończenie gry - gdy przebiegną wszyscy zawodnicy. Zwycięzca otrzymuje 4 pkt, kolejna drużyna - 3, nast. - 2, ost - 1 pkt. 2. W 4 rzędach - bieg przodem do tyczki, obiegnięcie, powrót tyłem. Punktacja jw. 3. Bieg z toczeniem piłki 4. Bieg z kozłowaniem 5. jw. slalomem między tyczkami 6. Podania piłki w rzędzie górą 7. Podania piłki w rzędzie dołem - NN w rozkroku.
Niećwiczący przynoszą piłki i układają za ławeczką. |
Niećwiczący zapisują składy poszczególn. drużyn i punktację
10 min.
|
|
Ćw. techn. Rzuty. |
Ustawienie w czterech rzędach. 1 i 2 Rzut z biegu (dwutakt) 3 i 4 Rzuty wolne / zmiana |
5 min. |
|
Ćw. techn. Zwody. |
1. Ćwiczenia bez piłek - w parach z przebieganiem na drugą stronę 2. Jw. - z piłkami |
Pojęcie zwodu 5 min. |
|
Ćw. techn. we fragmentach gry (zwody). |
Ćwiczenie zwodów w rozegraniu sytuacji 1 x 1 z atakiem na kosz |
4 min. |
|
Gra właściwa. |
9 min. |
|
Część III końcowa |
Ćwiczenia korektywne. Organizacja i uspokojenie organizmu po zajęciach. |
Wyjaśnienie roli współpracy drużyny w grze zespołowej. Ćwiczenia oddechowe i korektywne. - w leżeniu przodem - żabka do przodu
- noga sięga do przeciwnej ręki - RR pod brodą, NN - ruch kraulowy - dmuchanie piłeczek tenisowych w kole Ocena w postaci plusów poszczególnych drużyn. Pożegnanie. |
5 min. |