KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka podań i chwytów w formie ścisłej.
Data: 06.03.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: V SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się podań i chwytów.
2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność.
3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy pachołki.
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia. | Czas. | Uwagi organizacyjno- metodyczne. |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego. 2.Gra drużynowa. Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające. 2. Zabawa porządkowa. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. „Lawina” Jedno z dzieci otrzymuje szarfe i stara się dotknać inne dzieci. Po dotknięciu kolejne dziecko otrzymuje szarfe i pomoga łapać pozostałe dzieci. W truchcie : -Krążenie ramion naprzemienne w przod i w tył -krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem -wymachy ramion w tył poziome -krok odstawno dostawny najpierw twarzą do srodka kola następnie na zewnatrz. -krok skrzyżny (przeplatanka) jak wyżej. -skip A (kolana wysoko) -skip C (pięty o pośladki) Dalej w truchcie, każdy bierze piłke: - podrzut piłki w górę i chwyt - przekladanie piłki wokół bioder z jednej do drugiej ręki -wyrzut piłki zza pleców i chwyt oburącz z przodu. - skłon z piłką do nagi zakrocznej -sklon z piłką do nogi wykrocznej Uczniowie w rozsypce twarzą do nauczyciela z piłkami w ręce. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej: - skłon tułowia w przód z pogłębieniem Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej: -skłon tułowia w bok z pogłębieniem. Ćwiczenia nóg : Przysiady z piłką chwycona przed sobą na wyprostowanych rękach. Przedstawienie zadania lekcji i pokaz prawidłowo wykonywanego rzutu i chwytu. Dzieci w parach naprzeciwko siebie, w odległości ok. 3 – 4 metrów: -Podania półgórne do partnera -podania półgórne do partnera ale w szybszym tępie. -podanie po koźle - podania w ruchu (trucht w przód – podanie; trucht w tył –chwyt piłki) - podania w rucha ale w szybszym tępie - podania do partnera z większej odległości 5 -7 m -podania do partnera z większej odległości ale osoba nie posiadająca piłki robi szybki przysiad. Dzieci ustawiaja się w dwóch rzędach i wykonują ćwiczenia w truchcie do wyznaczonych pachołków. -podania półgórne -podania po kożle -dowolne podania, a osoba bez piłki wykonuje obrót wokół własnej osi. Gra z ogólnymi zasadami rozgrywki, ale po chwycie piłki można zrobić jednynie 3 kroki i należy podać piłkę. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Koci grzbiet Rozciąganie nóg: -w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym. -w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu. „Minutka” dzieci maszerują w ciszy po wpływie minuty dzieci wykonują siad skrzyżny, wygrywa dziecko, które było najbliżej wyznaczonej minuty. Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 5min 9min 25 min 2min 13min 10min 5 min 2 min 2 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Koniecznie wyznaczyc linie pola po którym można się poruszac. Uczniowie w truchcie na obwodzie kola: N xxxxxxxx x x x x x x xxxxxxxx N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Jedna R na biodrze druga R z piłka w łuk nad głową Zwrócić uwagę aby podczas rzutu łokiec był nad linia barków, oraz na prace nadgarstka. Ustawienie: x x x x x x x x x x x x N x x x x x x x x x x x x Nauczyciel cały czas koryguje błędy popełniane przy rzutach i podaniach. x x x x x x x x p p N Dzieci wracają zewnętrzna stroną pachołków. Dzielimy grupe na 3, szescio osobowe drużyny. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty. N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |