KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka zwodu pojedynczego.
Data:17.04.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: VI SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących :16
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się zwodu pojedynczego.
2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność, zwinność, dynamika.
3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy, bramki
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia | Czas | Uwagi organizacyjnio-metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 3. Rozgrzewka 2.Zabawa ozywiająca. Część główna. 1.Realizacja tematu głównego 2.Ćwiczenia w formie ścisłej. 3.Gra przygotowująca do piłki ręcznej Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające i uspokojenie. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. Z piłkami w truchcie: -Krążenie LR w przód, powrotem w tył -krązenie PR w przod, powrotem w tył - krażenie RR w przód z przeskokiem, podajemy piłkę w górze z LR do PR - wymachy RR w przod i w tył z przełożeniem piłki. -w marszu krążenie piłki wokół : Kolan,bioder,głowy – powtórzyć -wykroki z przekładaniem piłki pod kolanami - skip A (kolana wysoko) -Skip C (piety o pośladki) - wyrzut piłki zza pleców chwyt z przodu - co 3 krok skłon do nogi zakrocznej - naprzemienne wyskoki -naprzemienne wyskoki ze skrętem bioder W miejscu : -Pajacyk - krążenie bioder - skłon i wyprost -rozgrzanie stawu skokowego - kilka przysiadów „Natarcie” dwa zespoły ustawione na linii końcowej boiska. Na sygnał każdy zespół kozłując piłkę biegnie z okrzykiem „hurra” na pozycję przeciwnika. Po dobiegnięciu do linii przeciwnika, odwraca się twarzą do środka boiska i przyjmuje pozycję zasadniczą trzymając piłkę w RR. Wygrywa zespół, który najszybciej się ustawi. Pokaz i omówienie zwodu Wykonanie zwodu w lewo i minięcie obrońcy w prawo. Atakujący robi ruch w lewo, mały krok w lewo w przód skłaniając równocześnie tułów w stronę nogi wykrocznej. Piłkę trzymamy blisko ciała. Przy zwodzie odpychasz się lewo nogą od podłoża. A następnie stawia ją skrzyżnie przed prawą skos. Mija obrońcę plecami. Odbija się z nogi lewej i wykonuje rzut z wyskoku lub kozłuje. Podczas zwodu stopa prawa cały czas spoczywa na podłożu. 1. Ustawienie w dwójkach naprzeciwko siebie, odległość ok. 6m. Ćwiczący w marszu zbliżają się do siebie i w odległości 1,5m odsiewie jednocześnie przenoszą ciężar ciała na nogi lewe, pochylając również tułów w tym kierunku – powracają do postawy i wycofują się. 2. Jw. Tylko przeniesienie ciężaru ciała na drugą nogę. 3. Jw. Ćwiczący po przeniesieniu ciężaru ciała i pochyleniu tułowia odbijają się nogami pochylonymi wymijając się. 4. Jak wyżej wykonanie w truchcie przed partnerem niski naskok na obydwie stopy – dalej, jak wyżej. 5. Jw. Wykonanie w biegu . 6. Ustawienie w rzędzie – każdy ćwiczący z piłką wykonuje podanie piłki do stałego współćwiczącego po otrzymaniu piłki współćwiczący wykonuje zwód przed chorągiewką, po wyjściu ze zwodu kozioł i rzut do bramki. 7. Ustawienie jw. Ćwiczący wykonuje szereg zwodów pojedynczych przed chorągiewkami po wyjściu z ostatniego zwodu rzut bieżny. Gra z normalnymi zasadami piłki ręcznej na jedną bramkę. Jedna drużyna atakuje, druga broni, na sygnał następuje zmiana ról Marsz dookoła sali wdech ręce kierują się ku górze wydech ręce opuszczone. - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Rozciąganie nog: Stojąc na jednej nodze przyciagnięcie pięty do pośladków Skłon w przód z próbą chwycenia się za palce (nogi proste w stawie kolanowym) Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 9min 5min 25 min 1min 14min 10 min 5 min 1min 4 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrót w drugim Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N __________________________ Uczniowie twarzą do nauczyciela, który demonstruje ćwiczenie : N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x X X X P P P P Dzielimy dzieci na 3 drużyny. Chwalimy dzieci, którym uda się prawidłowo wykonać zwód. Należy wyznaczyć jednego bramkarza. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |