KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ nr 8 nauka rzutu z przeskoku

KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ

Temat: Nauka rzutu z przeskoku

Data:10.04.2013r

Miejsce : Sala gimnastyczna

Klasa: VI SP

Płeć ćwiczących: Mieszana

Liczba Ćwiczących :22

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń uczy się rzutu z przeskoku

2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność, zwinność, dynamika.

3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry

Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy, bramki

Tok lekcji Nazwa i opis ćwiczenia Czas Uwagi organizacyjnio-metodyczne

Część wstępna

1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące

3. Rozgrzewka

2.Zabawa ozywiająca.

Część główna.

1.Realizacja tematu głównego

2.Ćwiczenia w formie ścisłej.

3.Gra przygotowująca do piłki ręcznej

Część końcowa

1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające i uspokojenie.

3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących.

Z piłkami w truchcie:

-Krążenie LR w przód, powrotem w tył

-krązenie PR w przod, powrotem w tył

- krażenie RR w przód z przeskokiem, podajemy piłkę w górze z LR do PR

- wymachy RR w przod i w tył z przełożeniem piłki.

-w marszu krążenie piłki wokół : Kolan,bioder,głowy – powtórzyć

-wykroki z przekładaniem piłki pod kolanami

- skip A (kolana wysoko)

-Skip C (piety o pośladki)

- wyrzut piłki zza pleców chwyt z przodu

- co 3 krok skłon do nogi zakrocznej

- naprzemienne wyskoki

-naprzemienne wyskoki ze skrętem bioder

W miejscu :

-Pajacyk

- krążenie bioder

- skłon i wyprost

-rozgrzanie stawu skokowego

- kilka przysiadów

„Natarcie” dwa zespoły ustawione na linii końcowej boiska. Na sygnał każdy zespół kozłując piłkę biegnie z okrzykiem „hurra” na pozycję przeciwnika. Po dobiegnięciu do linii przeciwnika, odwraca się twarzą do środka boiska i przyjmuje pozycję zasadniczą trzymając piłkę w RR. Wygrywa zespół, który najszybciej się ustawi.

Pokaz i objaśnienie dotyczące rzutu z przeskoku.

Technika wykonania:

Podczas wykonywania przeskoku, zawodnik (praworęczny) wykonuje krok lewą noga w przód, następnie wykonuje przeskok, przenosząc tuż nad podłożem prawa nogę w przód, stawiając ją przed lewą jednocześnie przenosząc ciężar ciała na nogę zakroczną do zatrzymania.. Stopa prawa ułożona jest w prawo w skos. Tułów jest zwrócony lewym barkiem do bramki, rozpoczyna się od wypchnięcia prawego biodra w przód aż do wyprostu nogi zakrocznej, następnie skrętoskłon w lewo tułowia. Piłka przenoszona jest na wysokości głowy. Wyrzut piłki następuje, gdy linia barków znajduje się prostopadle do kierunku rzutu.

1. Z postawy wykrocznej dla praworęcznych noga lewa w przodzie i odwrotnie dla leworęczny wykonujemy przeskoku lub dostawienie nogi tak by ciężar ciała spoczywał na nodze zakrocznej. W miejscu, w truchcie, w biegu wykonanie tego ćwiczenia co jakiś czas.

2. J.w. tylko podnosimy nogę wykroczną po przeskoku sprawdzając czy ciężar ciała jest na nodze zakrocznej

3. W trakcie przeskoku wykonujemy skręt tułowia, łokieć powyżej barku do zatrzymania. Następnie wypychamy prawe biodro w przód aż do wyprostu nogi zakrocznej z jednoczesnym zamachem ręki w przód zakończonym nadgarstkiem i pochyleniem tułowia w przód.

1.W parach naprzeciwko siebie lub ściany z miejsca z postawy wykroczno- zakrocznej, piłka uniesiona w górze łokieć powyżej barku i wykonanie rzutu z przeskoku do partnera kozłem lub o ścianę.

2. J.w. tylko podrzut piłki w górę chwyt i wykonanie rzutu z przeskokiem.

3. J.w. po kozłowaniu chwyt i wykonanie rzutu z przeskoku.

4. Podanie z boku do partnera i rzut z przeskoku na bramkę

5. J.w. tylko nauczyciel pokazuje miejsce rzutu lub jest bramkarz.

6. Podania w parach bokiem w truchcie, w biegu zakończone rzutem z przeskoku na bramkę

7. Podania w parach ze zmiana pozycji tzw. „krzyżówką” i zakończony rzutem z przeskoku na bramkę

8. Podania w parach jeden biegnie przodem drugi tyłem do kierunku ruchu. W momencie, gdy ten tyłem będzie na wysokości 9 metra ten przodem oddaje rzut z przeskoku na bramkę.

9. Ćwiczący ustawieni na boisku naprzeciw bramki. Z boku, w odległości 12 m od bramki stoi zawodnik podający piłkę, a naprzeciwko ćwiczących dwóch obrońców na linii rzutów wolnych. Każdy z ćwiczących podaje piłkę do stojącego z boku, biegnie w kierunku bramki, otrzymuje piłkę, wykonuje przeskok i rzuca pomiędzy dwóch obrońców, którzy nie przeszkadzają w rzucie.

10. To samo, tylko obrońcy starają się zablokować.

Gra z normalnymi zasadami piłki ręcznej, bramka zdobyta rzutem z przeskoku liczy się za 2pkt.

Marsz dookoła sali wdech ręce kierują się ku górze wydech ręce opuszczone.

- R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół

- R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP.

Rozciąganie pleców :

-W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić.

- Rozciąganie nog:

Stojąc na jednej nodze przyciagnięcie pięty do pośladków

Skłon w przód z próbą chwycenia się za palce (nogi proste w stawie kolanowym)

Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy

15min

1min

9min

5min

25 min

1min

14min

10 min

5 min

1min

4 min

1 min

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrót w drugim

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N

__________________________

Uczniowie twarzą do nauczyciela, który demonstruje ćwiczenie :

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

Przy nauce rzutu z przeskoku trzeba zwrócić szczególną uwagę na:

- ciężar ciała po przeskoku lub doskoku powinien być na nodze zakrocznej

- przed rzutem występuje moment zatrzymania

- skręt tułowia

- rotacja barku

- zakończony pracą nadgarstka

Błędy:

- brak momentu zatrzymania

- ciężar ciała po przeskoku rozłożony na dwie stopy równomiernie, bądź na stopie z przodu

- za szybkie oddanie rzutu

Ćwiczenia bez piłki

Ćwiczenia z piłką.

Uczniowie ustawiają się w rzędzie naprzeciwko bramki. Wyznaczamy jednego „podającego”.

Uczniowie w dwóch rzędach naprzeciwko bramki.

Dzielimy dzieci na 3 drużyny.

Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela.

N

Xx x x x xx xx x

X x x x x

X x x xx x

N

XXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXX

„czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!”

