KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Doskonalenie już poznanych elementów.
Data: 24.04.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: VI SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń doskonali poznane wcześniej elementy gry w piłkę ręczną.
2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność, celność, orientacja przestrzenna.
3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki ręczne, szarfy, pachołki, bramki, plastrony.
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia. | Czas. | Uwagi organizacyjno- metodyczne. |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego. 2.Gra drużynowa. Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające. 2. Zabawa porządkowa. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. „Lawina” Jedno z dzieci otrzymuje szarfe i stara się dotknać inne dzieci. Po dotknięciu kolejne dziecko otrzymuje szarfe i pomoga łapać pozostałe dzieci. Z piłkami w truchcie: -Krążenie LR w przód, powrotem w tył -krązenie PR w przod, powrotem w tył - krażenie RR w przód z przeskokiem, podajemy piłkę w górze z LR do PR - wymachy RR w przod i w tył z przełożeniem piłki. -w marszu krążenie piłki wokół : Kolan,bioder,głowy – powtórzyć -wykroki z przekładaniem piłki pod kolanami - skip A (kolana wysoko) -Skip C (piety o pośladki) - wyrzut piłki zza pleców chwyt z przodu - co 3 krok skłon do nogi zakrocznej - naprzemienne wyskoki -naprzemienne wyskoki ze skrętem bioder W miejscu : -Pajacyk - krążenie bioder - skłon i wyprost -rozgrzanie stawu skokowego - kilka przysiadów Uczniowie w rozsypce twarzą do nauczyciela z piłkami w ręce. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej: - skłon tułowia w przód z pogłębieniem Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej: -skłon tułowia w bok z pogłębieniem. Ćwiczenia nóg : Przysiady z piłką chwycona przed sobą na wyprostowanych rękach. 1.Ćwiczący ustawiają się w rzędzie naprzeciwko bramki, każdy ma piłkę. Wyznaczamy jednego „podającego” , który stoi na wysokości linii bramkowej. Pierwszy z rzędu podaje podaniem półgórnym do „podającego” biegnie kierunku bramki, otrzymuje podanie powrotem i wykonuje rzut z biegu na bramkę. 2. Jw. Tylko kończymy rzutem z wyskoku 3. Jw. Tylko kończymy rzutem z przeskoku. 4. Jw. tylko ustawiamy pachołek obok „podającego” i po otrzymaniu podania ćwiczący wykonuje naskok przed pachołkiem zwód pojedynczy w lewą stronę i dowolny rzut na bramkę 5. Jw. tylko, że wykonujemy zwód w prawą stronę. Następnie dobieramy uczniów w pary. 1.Pary stoją w dwóch rzędach biegnąc w stronę bramki wykonują podanie półgórne do siebie, bieg zakończony jest rzutem bieżnym 2. Jw. bieg zakończony rzutem z wyskoku 3.jw. bieg zakończony rzutem z przeskoku 4. Jw. ale dodajemy przed linią bramkową dwa pachołki po jednej stronie i po drugiej, przed pachołkiem ćwiczący wykonuję naskok i zwód w dowolnym kierunku , a następnie dowolny rzut na bramkę. 5. Jw. ale zwód w przeciwno niż wcześniej stronę. 6.Ćwiczący ustawiają się parami w rzędzie jedna para za drugą. Uczniowie biegną w kierunku bramki jeden przodem, drugi tyłem wymieniając podania półgórne, gdy pierwszy dotrze do linii bramkowej zatrzymuje się, a a drugi ćwiczący wykonuję nad nim rzut z wyskoku. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana kolejności. 7. Jw. tylko przed rzutem ćwiczący wykonuje naskok i zwód pojedynczy przed współćwiczącym i kończy dowolnym rzutem na bramkę. Gra z ogólnymi zasadami rozgrywki. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Koci grzbiet Rozciąganie nóg: -w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym. -w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu. „Minutka” dzieci maszerują w ciszy po wpływie minuty dzieci wykonują siad skrzyżny, wygrywa dziecko, które było najbliżej wyznaczonej minuty. Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 5min 9min 25 min 15min 10min 5 min 2 min 2 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Koniecznie wyznaczyc linie pola po którym można się poruszac. Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrót w drugim Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N ____________________ N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Jedna R na biodrze druga R z piłka w łuk nad głową Uczniowie w rzędzie: X X X X X X P ! ! !_________! Nauczyciel aby utrwalić kontakt wzrokowy ucznia z bramką musi wyznaczyć miejsce w bramce, w które uczniowie mają celować poprzez np. ustawienie pachołków. Każdy z pary musi wykonać jeden raz każdy z rzutów. Ćwiczenie można urozmaicić np. podaniami po koźle, lub „krzyżówką” w połowie długości. Nauczyciel pilnuje, aby nie popełniono błędu „kroków” Nauczyciel musi wyznaczyć czas zbierania piłki z bramki aby nie dopuścić do uderzeń piłką. Dzielimy grupę na 2-3 drużyny. Rozdajemy zawodnikom plastrony. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty. N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |