KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka poruszania się po boisku w ataku i obronie.
Data: 13.03.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: VI SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się sposobu poruszania w ataku i obronie
Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, zręczność, szybkość, zwinność
Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : szarfy, pachołki, piłki do piłki ręcznej, plastrony
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia | Czas | Uwagi organizacyjnio-metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. „Lawina” Jedno z dzieci otrzymuje szarfe i stara się dotknać inne dzieci. Po dotknięciu kolejne dziecko otrzymuje szarfe i pomoga łapać pozostałe dzieci. W truchcie: -uginanie głowy do przodu do tyłu -głowa na boki -krążenie ramion naprzemienne w przód -krążenie ramion naprzemienne w tył -krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem -wymachy ramion w tył w poziomie -krok odstawno-dostawny najpierw twarzą do środka pozniej na zewnątrz -krok skrzyżny „przeplatanka” jak wyżej -skip A (kolana wysoko) -skip C (piety o pośladki) -naprzemienne wyskoki (lewa reka prawa noga w gore) - wyskoki ze skretem bioder (kolano ugięte) W miejscu: - Pajacyki - skretosklony -klaskanie pod kolanem -rozgrzanie kolan -rozgrzanie stawu skokowego |
15min 1min 5min 9min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Koniecznie wyznaczyc linie pola po którym można się poruszac. Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrotem w drugim Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N __________________________ Uczniowie twarzą do nauczyciela, który demonstruje ćwiczenie : N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x |
Część główna. 1.Realizacja tematu głównego. 2. Zabawa (jeżeli czas pozwoli) 3.Gra przygotowująca do piłki ręcznej Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające i uspokojenie. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Przedstawienie zadania lekcji. Pokazanie prawidłowej postawy, doskoku i odskoku. Dzieci w truchcie po obwodzie : -na sygnał nauczyciela zmiana tempa biegu (staramy się złapać osobę przed sobą, złapany robi 5 przysiadów) -na sygnał zmiana kierunku biegu -na sygnał obrót wokół własnej osi w prawo lub w lewo - na sygnał przysiad wyskok -Kolejna runda pierwsza prosta trucht kolejna przyspieszenie do sprintu, trucht, przyspieszenie -Kolejna runda bieg tyłem - bieg tyłem-przyspieszeni-bieg tyłem-przyspieszenie -bieg przodem-bieg-tyłem-bieg przodem-bieg tyłem -krok odstawno-dostawny z rękoma uniesionymi w góre (pierwsza prosta twarzą na zewnątrz, druga twarz do srodka itd.) - pierwsza prosta trucht-doskok do pachołka (prawa z przodu)-trucht-doskok (lewa z przodu) Wyścig rzędów do pachołka z doskokiem i okrążeniem pachołka Do 10 podań, punkt otrzymuje się również gdy przerwie się podanie przeciwników. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Rozciąganie nog: Stojąc na jednej nodze przyciagnięcie pięty do pośladków Skłon w przód z próbą chwycenia się za palce (nogi proste w stawie kolanowym) Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
25 min 1min 6min 6min 2min 10 min 5 min 4min 1min |
Nauczyciel w trakcie biegu ustawia pachołki. Rundę zaczynamy od ustawienia dzieci w szeregu za pachołkiem. Kolejny zaczyna gdy dziecko przed nim jest przy drugim pachołku: P P N P P X X X Jeżeli są nie ćwiczący mogą zastąpić pachołek jako atakujący. Nauczyciel liczy na głos podania. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |
---|