KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka rzutu z biegu
Data: 27.03.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: VI SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 20
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się rzutu z biegu
2. Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość, zręczność.
3.Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki ręczne, plastrony, materace. bramki
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia. | Czas. | Uwagi organizacyjno- metodyczne. |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego. .Gra drużynowa. Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające. 2. Zabawa porządkowa. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. „Berek zaczarowany” Wyznaczona osoba próbuje schwytać pozostałych. Schwytany kuca i można go jedynie uratować przeskakując nad nim. Po złapaniu wszystkich następuje zmiana. W truchcie : -Krążenie ramion naprzemienne w przod i w tył -krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem -wymachy ramion w tył poziome -krok odstawno dostawny najpierw twarzą do srodka kola następnie na zewnatrz. -krok skrzyżny (przeplatanka) jak wyżej. -skip A (kolana wysoko) -skip C (pięty o pośladki) Ćwiczący dobierają się w pary, stoją w rozkroku tyłem do siebie, poprzez skręt tułowia następuje przekazanie piłki do partnera. Ćwiczący stoją w postawie rozkrocznej tyłem do siebie, jeden z pary trzyma piłkę. Wykonuje on skłon tułowia w przód (drugi jednocześnie wykonuje skłon tułowia w przód) następuje przekazanie piłki między nogami. Następnie wykonują wyprost i przez skłon tułowia w tył ma miejsce przekazanie piłki nad głową. Ćwiczący stoją naprzeciw siebie w odległości 2-3 metrów w pozycji wykroczno- rozkrocznej wykonują naprzemianstronne podskoki (zmiana nogi zakrocznej i wykrocznej) z jednoczesnymi podaniami oburącz sprzed klatki piersiowej. Ćwiczący stoją j.w. w pozycji rozkrocznej wykonują podania jednorącz do partnera raz pod prawym raz pod lewym kolanem. Ćwiczący stoją j.w. piłka trzymana oburącz za plecami, przez skłon tułowia w przód wyrzut piłki do partnera. Ćwiczący wykonują siad prosty naprzeciw siebie stopy znajdują się na wysokości kolan. Jeden trzyma piłkę stopami(między kostkami) przenosi ją nad nogami partnera raz na prawą raz na lewą stronę. Ćwiczący wykonują leżenie przodem naprzeciw siebie w odległości około 2-3 metrów.Jeden trzyma piłkę wykonuje skłon tułowia w tył z jednoczesnym podaniem do partnera. Pokaz i objaśnienie dotyczące rzutu z biegu. Rzut z biegu stosuje się najczęściej przy zakończeniu ataku szybkiego. Ułożenie ciała zawodnika nie wskazuje na oddanie rzutu na bramkę, ponieważ rzucający prawą ręką podczas rzutu opiera prawą nogę na podłożu skracając krok. Wyrzut następuje w chwili gdy noga całkowicie wyprostowana w stawie biodrowym i kolanowym dotyka podłoża przednia częścią stopy a ruch ramienia jest poparty skłonem tułowia w przód. Uczniowie w parach naprzeciwko siebie stoją lewą nogą w wykroku (praworęczni), prawa ręka uniesiona w górze, ćwiczący Stawiają nogę zakroczna skracając krok wprzód z jednoczesnym pochyleniem tułowia w przód i podają do partnera. J.w. tylko poruszają się w marszu lub w biegu do siebie. Uczniowie ustawiają się w dwóch szeregach w dwóch końcach Sali . Jeden uczeń kozłuje piłkę i gdy jest w połowie odległości wykonuje rzut z biegu do partnera i następuje zmiana, pierwszy uczęn wraca tyłem, a gdy wróci na swoje miejsce otrzymuje podanie. Ustawiamy uczniów w dwóch szeregach, przodem do bramki. Uczniowie wykonują dowolne podania w biegu zakończone rzutem na bramkę. Po rzucie uczniowie wracają na koniec rzędu. Jak wyżej, ale uczniowie wykonują rzut w wyznaczone przez nauczyciela miejsce. Podania w parach jeden biegnie przodem drugi tyłem do kierunku ruchu. W momencie, gdy ten tyłem znajdzie się na lini pola bramkowego ten przodem oddaje rzut z biegu do bramki nad nim. Ustawiamy cwiczących w dwóch rzędach przodem do bramki w odległości ok. 17m. Wyznaczamy dwóch podających ustawionych na przed linią pola bramkowego. Pierwszy z rzędu biegnie podając piłkę do ucznia ustawionego przed linią, ten odgrywa mu ją a następnie wykonuję rzut z biegu. Po wykonaniu rzutu uczen rzucajacy zamienia się miejscami z podającym, kolejny z rzędu zaczyna, gdy nastąpi zmiana. Jak wyżej, ale uczniowie wykonują rzut w wyznaczone przez nauczyciela miejsce. Gra z normalnymi zasadami piłki ręcznej, bramka zdobyta rzutem z biegu liczy się za 2pkt. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Koci grzbiet Rozciąganie nóg: -w leżeniu na plecach nogi oderwane od ziemi zgięte w kolanach pod katem prostym. Wyprost nóg w stawie kolanowym. -w leżeniu na plecach nogi proste w kolanach skierowane ku górze, przyciąganie palców stóp to spodu. „Pisanie literek” Dzieci rysują na plecach drugiej osoby z pary, litery lub tez cyfry pokazane przez nauczyciela. Zadaniem drugiej osoby jest jej odgadniecie. Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 3min 11min 25 min 1min 14min 10min 5 min 2 min 2 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Uczniowie w truchcie na obwodzie kola: N xxxxxxxx x x x x x x xxxxxxxx Rozdajemy ćwiczącym jedną piłkę na parę. Zwracamy uwagę na : - pochylenie tułowia - skrócenie ostatniego kroku - rzut ta samom ręką i taką samą nogą( prawa ręka, prawa noga) Błędy: -akcentowanie ostatniego kroku - różna ręka rzucająca od nogi Jeżeli jest liczba uczniów jest nie parzysta ćwiczenie można wykonywać rzucając o ściane. Podczas rzutu łokieć jest nad linią barku. Można powiedzieć dziecią aby podczas rzutu wykonywały „ukłon” Xxxxxxxxxx N Xxxxxxxxxxx x x x x x x x x ( ) Ustawiamy ćwiczących w jednym szeregu. Dzielimy grupę na 3 drużyny. Rozdajemy im plastrony. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Należy wyznaczyć pole do poruszania i odliczać dokładnie czas jednej minuty. N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |