KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Nauka kozłowania
Data: 17.04.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: V SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się prawidłowo kozłować piłkę.
Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, zręczność, siłe ramion, koordynacje.
Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : pachołki, piłki do piłki ręcznej, plastrony, hula hop, bramka, materace
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia | Czas | Uwagi organizacyjnio-metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego 2.Gra przygotowująca do piłki ręcznej Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające i uspokojenie. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. „Berek z obręczą”. Podział na trójki. Dwie osoby z trójki otrzymują hula – hop i starają się uciec od trzeciego współćwiczącego, którego zadaniem jest celne trafienie w światło obręczy. Ćwiczący z hula – hop na sygnał prowadzącego zmieniają położenie obręczy w dowolnej płaszczyźnie. Po 3 strzałach zmiana w ustawieniu. Z piłkami w truchcie: -Krążenie LR w przód, powrotem w tył -krązenie PR w przod, powrotem w tył - krażenie RR w przód z przeskokiem, podajemy piłkę w górze z LR do PR - wymachy RR w przod i w tył z przełożeniem piłki. -w marszu krążenie piłki wokół : Kolan,bioder,głowy – powtórzyć -wykroki z przekładaniem piłki pod kolanami - skip A (kolana wysoko) -Skip C (piety o pośladki) - wyrzut piłki zza pleców chwyt z przodu - co 3 krok skłon do nogi zakrocznej - naprzemienne wyskoki -naprzemienne wyskoki ze skrętem bioder W miejscu : -Pajacyk - krążenie bioder - skłon i wyprost -rozgrzanie stawu skokowego Przedstawienie zadania lekcji. Pokazanie prawidłowo wykonanego kozłowania. -Kozłowanie piłki prawą ręką w miejscu, na sygnał podanie półgórne do partnera. - jeden z dwójki prowadzi piłkę kozłowaniem w kierunku bramki, równocześnie z nim startuje współćwiczący, który wykonuje slalom między palikami; w momencie zaatakowania prowadzącego piłkę przez obrońcę, następuje podanie do współpartnera, który kozłuje piłę do pola bramkowego i kończy ćwiczenie rzutem do bramki w wyskoku -podania jednorącz półgórne i chwyty oburącz półgórne w trójkach w biegu z jednego końca sali na drugi; po minięciu linii środkowej jeden z trójki prowadzi piłkę kozłowaniem i kończy ćwiczenie rzutem w wyskoku (rozegranie ataku szybkiego). -j/w, ale z obrońcą ustawionym przed polem bramkowym i starającym się przeszkodzić w oddaniu rzutu Gra „Piłka na materac” Zadaniem drużyny atakującej jest położenie piłki na materac drużyny przeciwnej. Zawodnicy atakujący przemieszczają się po boisku wykonując między sobą podania. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Rozciąganie nog: Stojąc na jednej nodze przyciagnięcie pięty do pośladków Skłon w przód z próbą chwycenia się za palce (nogi proste w stawie kolanowym) Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 5min 9min 25 min 1min 14min 10min 5 min 4 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Koniecznie wyznaczyć obszar po którym można się poruszać. Uczniowie w truchcie ustawieni w szeregu do konca sali w jednym kierunku powrót w drugim Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx N __________________________ Uczniowie twarzą do nauczyciela, który demonstruje ćwiczenie : N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Pamiętać aby podczas kozłowania, uczeń starał się „Wciskać” piłkę w podłoge. Ustawienie: x x x x x x x x x x x x N x x x x x x x x x x x x ćwiczący ustawieni są w dwóch rzędach przed jedną z bramek, twarzą w kie- runku drugiej bramki, odległość między rzędami wynosi ok. 9m.; obrońcą jest nauczyciel ćwiczący ustawieni są w trzech rzędach przed jedną z bramek, twarzą w kie- runku drugiej bramki, odległość między rzędami wynosi ok. 3m. Dzielimy dzieci na 3 drużyny, mecz po 3 minuty. Nauczyciel liczy głośno podania Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |