KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Ćwiczenia oswajające (ukierunkowane) z piłką.
Data: 13.03.2013r
Miejsce : Sala gimnastyczna
Klasa: V SP
Płeć ćwiczących: Mieszana
Liczba Ćwiczących : 18
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń uczy się prawidłowo chwytać i podawać piłkę
Motoryczność: uczeń rozwija cechy motoryczne poprzez ćwiczenia specjalistyczne, zręczność, siłe, koordynacje.
Wiadomości: uczeń posiada podstawowe informacje o przepisach gry
Przybory i przyrządy : piłki do piłki ręcznej, szarfy, plastrony
Tok lekcji | Nazwa i opis ćwiczenia | Czas | Uwagi organizacyjnio-metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna 1. Ćwiczenia porządkowo- dyscyplinujące 2.Zabawa ozywiająca. 3. Rozgrzewka Część główna. 1.Realizacja tematu głównego 2.Gra przygotowująca do piłki ręcznej Część końcowa 1.Ćwiczenia korekcyjno- rozciągające i uspokojenie. 3. Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze |
Zbiórka w dwuszeregu, podanie tematy lekcji, policzenie cwiczących i nie ćwiczących. "Dzień- noc" - ćw. są ustawieni w dwóch szeregach tyłem do siebie. Jeden szereg jest "nocą" drugi "dniem". Na sygnał "noc" - szereg zwany nocą łapie uciekający "dzień". I odwrotnie. W truchcie : -Krążenie ramion naprzemienne w przod i w tył -krążenie ramion oburącz w przód i w tył z przeskokiem -wymachy ramion w tył poziome -krok odstawno dostawny najpierw twarzą do srodka kola następnie na zewnatrz. -krok skrzyżny (przeplatanka) jak wyżej. -skip A (kolana wysoko) -skip C (pięty o pośladki) W miejscu : -Pajacyk - krążenie bioder - skłon i wyprost -rozgrzanie stawu skokowego - kilka przysiadów Ćwiczenia w marszu i w biegu. 1.Ugniatanie piłki palcami i całą dłonią na różnych wysokościach tułowia i w różnych płaszczyznach(na wysokości głowy, ponad głową, na wysokości bioder, w skłonach) 2.Podbijanie piłki palcami (jak w siatkówce) ponad głową i na wysokości głowy. 3.Piłka trzymana w palcach od góry – puszczona w dół i szybko dochwytywana palcami. 4.Piłka trzymana w ręku- krążenie ręki z piłką w przód bez skrętu tułowia. 5. Jw. Ze skrętem tułowia 6.Odmach piłki z ręką ponad głową w momencie stawiania nogi w przód. 7.Jw lewa reka i lewa noga. 8.Piłka trzymana w obu dłoniach – ręce prawie proste na wysokości bioder podrzut piłki palcami i ruchem nadgarstka i chwyt w obie dłonie na wysokości bioder. 9. JW. Chwyt poniżej kolan 10.Jw chwyt piłki odbitej od podłoża z lewej i prawej strony. 11.Toczenie piłki- dobieg chwyt marsz i to samo. 12.Podrzut piłki oburącz w górę i chwyt z wyskoku ponad głową (palce skierowane w tył) 13.Jw. odbicie z nogi prawej 14.Piłka trzymana w prawym ręku, ręce przed tułowiem przedramię skierowane do ramienia pod kątem prostym, palce skierowane w górę – przerzut piłki palcami i nadgarstkiem z ręki do reki. (przedramię nie pracuję). 15. Jw. Ponad głową 16. jw. Odmach obszerny po chwycie ręka do tyłu – skręt tułowia. 17.Jw. z wypadami 18.Piłka trzymana w prawym ręku, ręce opuszczone w dół- podania piłki z ręki do reki poniżej bioder samą pracą nadgarstka. 19.jw. podania z przodu i z tyłu tułowia 20.Podania piłki z reki do ręki pod wyprostowaną nogą (wymach w kolanie) Ćwiczymy co każdy krok. Ćwiczenia w miejscu: 1. Skłon tułowia w przód- przerzucanie piłki pomiędzy nogami z przodu i z tyłu. 2.Piłka trzymana w skłonie pomiędzy nogami z przodu i z tyłu- piłka zatacza ósemkę. 3.Piłka trzymana w skłonie pomiędzy nogami. Prawa reka z przodu lewa z tyłu lekki podrzut piłki i chwyt ze zmianą układu rąk. 4. Ramiona w bok, piłka trzymana w prawym ręku- przerzut piłki nad głową do lewej ręki (praca nadgarstka) 5.Jw. dodać po chwycie piłki skłon w płaszczyźnie czołowej w bok do nogi – a potem ruchem ciągłym przerzucić do drugiej ręki. 6. Przerzut piłki z ręki do ręki na wysokości twarzy (praca nadgarstka) w czasie przerzutu dodać dwa kroki dostawne w lewo i w prawo. 7. Piłka trzymana w dłonie palce skierowane do tyłu (na wysokości biodra) przerzut piłki nadgarstkiem i ruchem przedramienia nad prawym barkiem i chwyt z przodu. 8.Jw. lewą ręką 9.Piłka trzymana w prawym ręku przerzut piłki poza plecami do reki lewej i odwrotnie. 10.Piłka trzymana oburącz z tyłu przerzut piłki ruchem przedramion i nadgarstka nad głową i chwyt z przodu. Następnie rzut z przodu i chwyt z tyłu. 11. Piłka trzymana oburącz ponad głową, skłon tułowia w tył w rzut piłki pomiędzy nogami w przód i chwyt oburącz z przodu. 12. Przerzut piłki oburącz lub jednorącz w góre, przysiad podparty, powrót do postawy i chwyt w powietrzu. Ćwiczenia w siadzie i leżeniu. 1. W siadzie płaskim toczenie piłki poza plecami i dookoła wyprostowanych nóg w kolanach z lewej i prawej strony. 2.W siadzie płaskim trzymając piłkę oburącz ponad głową skrętoskłony z dotknięciem piłki o podłoże poza nogami. 3.Leżenie tyłem piłka między stopami krążenia nogami (małe i duże koło) 4. Siad płaski rozkroczny – uderzyć oburącz znad głowy piłką o podłogę (między nogami), szybkie powstanie i chwyt piłki w powietrzu. Jedna drużyna atakuje, druga drużyna broni. Na sygnał prowadzącego następuje zmiana ról. Rozciąganie barków z pogłębieniem: - R ugięta w łokciu pionowo do góry, druga ręka popycha łokieć w dół - R skierowana poziomo do przeciwnego barku, druga R oplata pierwsza poniżej łokcia i chwytając się za głowe dociągamy ręke do KP. Rozciąganie pleców : -W leżeniu na brzuchu RR na karku na sygnał wznos głowy razem z rękoma w góre, przytrzymac i na sygnał opuścić. - Rozciąganie nog: Stojąc na jednej nodze przyciagnięcie pięty do pośladków Skłon w przód z próbą chwycenia się za palce (nogi proste w stawie kolanowym) Zbiórka w dwuszeregu, omówienie i ocena lekcji, wyróżnienie uczniów, pożegnanie klasy |
15min 1min 5min 9min 25 min 10min 5 min 4 min 1 min |
N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX Koniecznie wyznaczyć obszar po którym można się poruszać. Uczniowie w truchcie na obwodzie kola: N xxxxxxxx x x x x x x xxxxxxxx Uczniowie twarzą do nauczyciela, który demonstruje ćwiczenie : N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x Ćwiczenie można urozmaicić np. dodając do tego podbijanie w przysiadzie. W przysiadzie raz na lewą raz na prawą stronę. Ćwiczący stoją w małym rozkroku nie ruszając się z miejsca . Każde ćwiczenie powtórzyć 5-10 razy. Dzielimy dzieci na 2 lub 3 drużyny. Wyznacza jednego bramkarza. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela. N Xx x x x xx xx x X x x x x X x x xx x N XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX „czołem klasa” uczniowie odpowiadają „czołem!” |