moi przyjaciele

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

 

Temat:  Moi przyjaciele.

   

Cele:

         Uczniowie uświadamiają sobie, co znaczy słowo „przyjaźń”;

         Kształtowanie indywidualnej refleksji jak traktować przyjaźń;

         Uczniowie będą odróżniać różnego rodzaju przyjaźnie i dowiedzą się jak być dobrym przyjacielem.

 

Cele szczegółowe:

Po zajęciach każdy uczeń będzie wiedział i rozumiał, że:

         Istnieje relacja z różnymi osobami ze swojego otoczenia;

         Co to znaczy być dla drugiej osoby przyjacielem;

         Istnieją szczególne wymagania wobec tego, kto jest przyjacielem;

         Posługując się kłamstwem i oszustwem możemy stracić przyjaciela;

         Prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna;

         Przyjacielem może być koleżanka, kolega, rodzice, nauczyciele, pies czy inne zwierzątko;

         Przyjaciel może na przyjaciela zawsze i w każdym wypadku liczyć.

 

Środki dydaktyczne:

         Opowiadanie Ludwika Wiszniewskiego „ przyjaciele zajączka”;

         Arkusze papieru;

         Flamastry, pisaki, kredki, kreda kolorowa, farby, mazaki.

 

Metody:

         Pogadanka;

         Swobodna ekspresja słowna;

         Ekspresja plastyczna;

 

Przebieg zajęć:

 

1.       dzieci przybierają wygodną pozycję na wykładzinie przed nauczycielem.

2.       wychowawca czyta dzieciom bajkę o przyjaźni zajączka z innymi zwierzętami.

3.       luźne wypowiedzi dzieci na temat postaw i zachowania przyjaciół zajączka.

4.       dzieci przedstawiają obraz przyjaźni zwierząt.

5.       w swych wypowiedziach dzieci prezentują jak według nich powinna wyglądać przyjaźń, i jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel.

6.       opowiadają na pytania czy przyjacielem człowieka może być również jakiś zwierzak, czy tylko kolega bądź koleżanka.

7.       przedstawiają propozycję co zrobić aby ich przyjaciele byli szczęśliwi.

8.       nauczyciel rozdaje dzieciom arkusze papieru, flamastry, kredki, kredę i prosi aby dzieci narysowały swoich przyjaciół – co w nich najbardziej lubią (na rysunku może być kolega, koleżanka ale także np. ulubiony zwierzak).

9.       po wykonaniu rysunków dzieci robią wystawę swoich prac zawieszają je na ścianie w świetlicy.

10.   na zakończenie zajęć wszyscy razem śpiewają piosenkę „Kundel bury”.

Przyjaciele zajączka-Ludwik Wiszniewski

Chorował zajączek.

Bolało go w boku.

Nie mógł się poruszać ani zrobić kroku.

Więc do swych przyjaciół wysłał listy krótkie:

"Jestem bardzo chory, donoszę ze smutkiem - Zajączek".

Najpierw przyleciały dwie lekarki-sowy;

- Nie martw się, zajączku, wkrótce będziesz zdrowy!

A potem przybiegła wiewióreczka z zielem:

- Zanim je naparzę, łóżko ci pościelę!

Przyleciały również kuropatwy zacne,

przyniosły choremu oziminki smacznej.

Jedynie płochliwy bieluśki króliczek telegram nadesłał:

"Wyzdrowienia życzę - Króliczek"

Zając poweselał i wyrzekł te słowa:

- Wśród tylu przyjaciół przyjemnie chorować!

„Kundel bury” Fasolki

Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku
I wyglądał jak czterdzieści osiem smutków:
Taki mały, taki chudy, nie miał pana ani budy,
Więc, go wziąłem, przygarnąłem, no i jest.

Razem ze mną kundel bury
penetruje wszystkie dziury.
Kundel bury, kundel bury,
kundel bury fajny pies.

Gdy jest obiad to o kundlu najpierw myślę,
Gdy jest brudny to go latem kąpię w Wiśle.
Ma numerek na obroży i wygląda nie najgorzej,
Chociaż czasem ktoś zapyta: "co to jest?!"

Razem ze mną kundel bury
penetruje wszystkie dziury.
Kundel bury, kundel bury,
kundel bury fajny pies.

Ludzie mają różne pudle i jamniki,
Ale ja tam nie zamienię się z nikim,
Tylko mam troszeczkę żalu, że nie dadzą mu medalu,
Bo mój kundel to na medal przecież pies.

Razem ze mną kundel bury
penetruje wszystkie dziury.
Kundel bury, kundel bury,
kundel bury fajny pies.
Kundel bury, kundel bury,
kundel bury fajny pies.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-,6-LETNICH

Temat: W krainie dzikich zwierząt.

Cel ogólny:
-Zapoznanie dzieci z różnorodnością życia na Ziemi- zwierzętami żyjącymi w różnych środowiskach przyrodniczych
-Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych

cele operacyjne (dziecko):
- zna wybrane gatunki zwierząt,
- rozumie, że należy chronić przyrodę,
- potrafi naśladować ciałem sposób poruszania się zwierząt,
- rozwiązuje zagadki słowne i muzyczne,
- składa obrazki z kilku części,
- zgodnie i chętnie pracuje w małych zespołach.

Metody:
- m. aktywizująca
- m. zadaniowa
- m. poszukująca

Formy:
- zbiorowa
- zespołowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
karteczki z nazwami lub symbolami zwierząt, obrazki zwierząt „Zgadnij o jakim zwierzątku myślę?”, napis ZOO, rekwizyty do zabawy tematycznej, aparaty fotograficzne wykonane poprzedniego dnia, koperty ze zdjęciami zwierząt porozcinanymi na kilka części. magnetofon z nagraniem, karteczki: słoneczka i chmurki, obrazek: kosz i walizka do ewaluacji zajęcia.

1. Zabawa integracyjna „Zwierzątka „
Należy przygotować wcześniej karteczki z nazwami lub symbolami zwierząt. Wybieramy zwierzęta powszechnie znane, które wydają charakterystyczne odgłosy. Karteczki losujemy wśród uczestników, prosząc ażeby nie pokazywali sobie wzajemnie jakie zwierzę otrzymali. Prosimy, żeby rozeszli się po sali, zamknęli oczy i na dany przez prowadzącego znak zaczęli wydawać odgłosy wylosowanego zwierzęcia. Uczestnicy mają za zadanie dobrać się w swoje “stadka”.
Kiedy już wszyscy odnajdą swoje grupy zwierzątek, prosimy aby otworzyli oczy i kolejno każda grupa wydaje zbiorowy odgłos.

2. „Zgadnij o jakim zwierzątku myślę?” -ćwiczenia pamięci wzrokowej.
- N. zawiesza na tabli¬cy obrazki zwierząt (lwa, krokodyla, słonia, hipopotama, wielbłąda, strusia, małpy, hieny, żyrafy, zebry). Dzieci nazywają wszystkie zwierzęta.
-N. odwraca obrazki na drugą stronę. Wymawia pierwszą sylabę nazwy zwierzęcia,
np. „wiel - (błąd)". Dzieci kończą wyraz i wskazują odpowiedni obrazek na tablicy (odwracają).

3.”ZOO”- rozmowa kierowana w oparciu o wiersze Jana Brzechwy z cyklu „Zoo"..
N. Zawiesza na tablicy, nad obrazkami zwierząt duży napis „ZOO".
* Czy widzieliście kiedyś taki napis?
*Co on oznacza?
*Jakie zwierzęta mieszkają w zoo?
* Gdzie te zwierzęta żyją na wolności?

4. Jedziemy na safari- zabawa tematyczna- zaproszenie dzieci na fotograficzne safari. Dzieci biorą aparaty fotograficzne wykonane poprzedniego dnia.
N. wyznacza rolę kierowcy autobusu. Dzieci w kasie biletowej kupują bilety, które kosztują 9zł.(ćwiczenia w liczeniu monet), zapamiętują numer miejsca, zapisany na bilecie .Podczas wsiadania dzieci oddają bilet kierowcy, zajmują miejsca , które wskazane na bilecie

Przystanek 1.
Zagadka muzyczna. Dzieci słuchają fragmentu Słoń Cammille'a Saint-Saensa z utworu Karnawał zwierząt.
*Jak myślicie, o jakim zwierzęciu opowiada muzyka? Zróbmy mu zdjęcie.
*Potańczmy razem ze stadem słoni.
Powtórka utworu. Dzieci naśladują sposób poruszania się słoni.
*Co wiecie o życiu słoni? Jak wyglądają, gdzie żyją czym się odżywiają?

Przystanek 2.
Dzieci słuchają kolejnego fragmentu utworu Karnawał zwierząt.
*Jakie zwierzęta wyobrażał sobie kompozytor?
W odpowiedzi pomoże wam zagadka.
Chociaż ma torbę,
nie jest listonoszem.
W swej torbie na brzuchu
własne dzieci nosi.
(kangur)
(kangury)
-Zabawa ruchowa ”Kangurki”
*Dobierzcie się parami. Jedno z was będzie mamą, drugie dzieckiem--kangurkiem. Skaczcie w rytm muzyki.

Przystanek 3.
Dzieci dzielą się na czteroosobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje kopertę ze zdjęciem zwierzęcia porozcinanym na kilka części.
*Żeby dowiedzieć się, jakie zwierzę jest na zdjęciu, musicie złożyć zdjęcie w całość.
*Posłuchajcie zagadek. Jeżeli usłyszycie zagadkę pasującą do waszego zdjęcia, podnieście rękę do góry.

Choć mam bardzo długą szyję,
to wygodnie sobie żyję.
Widzę dookoła wszystko,
sięgam ku najwyższym listkom.
I choć patrzę na was z góry,
nie brakuje mi kultury.
(żyrafa)
Jest wielki, garbaty,
lecz może jak tragarz
dźwigać na plecach
bardzo ciężki bagaż.
(wielbłąd)
Jest królem,
lecz nie w koronie,
ma grzywę,
choć nie jest koniem.
(lew)
(lew)
Ile ma pasków,
kto to policzy?
Spotkasz ją w Afryce
i zobaczysz na ulicy.
(zebra)
Chociaż zawsze trąbę nosi,
nikt o go koncert nie prosi.
(słoń)

5. "Niebezpieczna dżungla"-zabawa muzyczno-ruchowa .
Dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie bębenka - wybierają się do dżungli, w której czyha wiele niebezpieczeństw. Na hasło wykonują wcześniej otrzymane instrukcje:
• Śpiący lew - dzieci chodzą cicho na palcach (nie mogą obudzić lwa).
• Zwisający wąż - dzieci schylają się i idą pochylone blisko podłogi.
• Rwący strumień - ostrożnie przeskakują po kamieniach.

6. Powrót do przedszkola.
-W autobusie dzieci śpiewają piosenkę ”Dżungla”, naśladując ruchem jej treść.
-Oddanie filmów do wywołania- rysowanie dowolnego zwierzęcia i stworzenie wystawki zdjęć wykonanych podczas safari.
-Dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami- wybór najciekawszego zdjęcia

7. Ewaluacja zajęcia
Dzieci, którym wyjazd na safari się podobał i chcą jeszcze w przyszłości pojechać na prawdziwe safari, wrzucają słoneczko do walizki.
Dzieci, którym safari się nie udało, wrzucają chmurkę do kosza.

