Monika Katulska
Scenariusz opracowano w oparciu o program: ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku.
Obszar edukacji zdrowotnej.
Rozwijanie pamięci wzrokowej.
Kształcenie mowy dziecka dzięki stwarzaniu sytuacji do dłuższych wypowiedzi.
Kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie u dzieci postawy zaufania do policjanta i jego pracy.
Kształtowanie nawyku właściwego zachowania się w stosunku do zaproszonego gościa.
Poznawanie podstawowych zasad ruchu drogowego, w celu bezpiecznego poruszania się po ulicach.
Wdrażanie dzieci do zachowania ostrożności podczas zabaw na dworze w różnych porach roku.
Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z kontaktu z „Obcym”.
Cele operacyjne:
Wie jak wygląda mundur policjanta galowy i operacyjny.
Zna zasady bezpiecznej zabawy w okresie zimy na sankach, łyżwach, nartach.
Wie jak zachować się przy kontakcie z „ Obcym”.
Zna niektóre znaki zakazu i informacyjne, ostrzegawcze i zakazu.
Potrafi wypowiadać się na temat historyjki obrazkowej.
Potrafi opowiadać o pracy policjanta, zna jego rolę w życiu społeczeństwa.
Wie jak zachować się podczas zagubienia w tłumie.
Zna numery telefonu: policji 997, straży pożarnej 998, pogotowia ratunkowego 999.
Metody (wg M. Kwiatowskiej):
Czynna: Zadań stawianych dzieciom do wykonania.
Słowna: Rozmowa, opowiadanie, wiersz, środki społecznego porozumiewania się, umowy, tłumaczenia.
Oglądowa: Pokaz, obserwacja.
Forma:
Praca z grupą.
Praca indywidua.
Środki dydaktyczne:
Wiersz, kolorowe plansze, zdjęcia, płyta CD,
Uwaga: Słowo Milicjant w recytacji zamieniono na Policjant, w związku ze zmianą nazwy Milicja na Policja.
Wiersz
Cz. Janczarskiego „ Milicjant”.
Milicjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.
Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.
Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.
Z daleka już widzimy ,
jego czapkę białą.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie gościa piosenkami poznanymi wcześniej.
2. Przedstawienie gościa, wyjaśnienie gdzie pracuje, dzieci zastanawiają się i odpowiadają, czym zaproszony gość może się zajmować.
3. Prezentacja munduru galowego przez zaproszonego gościa, rozmowa z dziećmi na temat jego wyglądu,
- wyłonienie charakterystycznych cech różniących mundur policjanta od munduru policjanta drogówki (biała czapka).
4. Pokaz maskotki policji w Inowrocławiu – Polfin, zaproszony gość wyjaśnia pochodzenie maskotki i pozwala dzieciom przywitać się osobiście.
5. Zabawa ruchowa z elementem tańca „ Dwóm tańczyć się zachciało ” (w tańcu uczestniczy zaproszony gość).
6. Prezentacja munduru operacyjnego, rozmowa na temat jego wyglądu i funkcji.
7. Wręczenie przez policjanta, każdemu dziecku dyplomu.
8. Wykonanie wspólnej fotografii do kroniki przedszkolnej.
9. Pożegnanie gościa.
Zagadki
Stoją przy drodze na jednej nodze
Każdemu kierowcy ku przestrodze
Obrazki na nich rozmaite
Czyta kierowca zamiast liter.(znak drogowy)
Z ramionami otwartymi
Stoi na rozstaju,
Podróżnikom, wędrownikom dobre rady daje.(drogowskaz)
Co to takiego zgadnijcie proszę
Miewa na sobie wozy, kalosze?
Choć mówią o niej, że biegnie, skręca
Ona się wcale nie rusza z miejsca. (droga)
Lampa mruga jedna, druga, trzecia,
Raz zielona, raz czerwona, to znów żółta.
Tym mruganiem mówi do nas. (sygnalizator świetlny)
Dobrym okiem, bystrym słuchem
Kieruje ulicznym ruchem. (policjant)
Czym zamknąć przejazd, gdy pociąg jedzie? (zapora na torach)
Kierownica, dzwonek, koła z oponami jedzie na nim człowiek
i rusza nogamin (rowe)
Czy to upał, czy to mróz metalowy pędzi wóz. Choć to nie wóz bez koni, koń go nie dogoni. (samochód)
Ogólne zasady poruszania się po drodze
Odpowiedz na pytanie „tak” lub „nie”
Czy chodzimy lewą stroną drogi?
Czy przez jezdnię można przechodzić w miejscu gdzie są namalowane białe pasy?
Czy przez skrzyżowanie dróg przechodzimy na ukos?
Czy można przebiec przez jezdnię, aby zdążyć przed nadjeżdżającym pojazdem?
Czy przechodzimy przez jezdnię, gdy pali się czerwone światło?
Czy można bawić się lub grać w piłkę przy drodze?
Czy przy plecakach powinny być światełka odblaskowe?
Czy można jeździć po drodze rowerem jeśli nie ma się karty rowerowej?
Zasady ostrożności
1. Gdy obcy człowiek próbuje zatrzymać cię na ulicy:
a) idziesz posłusznie za nim
b) biegniesz w kierunku ludzi i głośno wzywasz pomocy
2. Ktoś kogo nie znasz zatrzymuje się samochodem i proponuje ci, że podwiezie cię do domu. Co robisz?
a) mówisz „Chętnie pojadę” i wsiadasz do samochodu
b) nie podejmujesz z nim rozmowy i idziesz w swoją stronę
3. Co zrobisz, gdy obca osoba namawia cię abyś poczęstował się cukierkami?
a) częstujesz się i namawiasz kolegów
b) mówisz „Nie dziękuję” i odchodzisz, a następnie powiadamiasz o tym rodziców.
4. Jesteś sam w domu, a ktoś kogo nie znasz puka do drzwi. Co robisz?
a) otworzysz drzwi i zapytasz o co chodzi
b) powiesz, że jesteś sam i nie możesz nikogo wpuszczać
5. Idziesz sam chodnikiem i nagle widzisz, że podbiega do ciebie pies. Co robisz?
a) uciekasz robiąc przy tym ruchy, które rozdrażniają psa
b) zatrzymujesz się i nie robisz gwałtownych ruchów
6. Obca osoba pyta gdzie mieszkasz, co robisz?
a) bez wahania podajesz mu swój adres
b) nie reagujesz na zaczepki i odchodzisz
7. Co robisz, gdy idziesz chodnikiem i widzisz blisko ogrodzenia psa, który szczeka na ciebie.
a) zatrzymujesz się, wyciągasz do niego rękę chcąc go pogłaskać
b) przechodzisz nie zwracając na niego uwagi
8. Wybierz z zestawu trzy pojazdy uprzywilejowane i dopasuj do nich numery telefonów: 997, 998, 999
TEMAT: Bezpieczne i niebezpieczne sytuacje w życiu codziennym.
CEL GŁÓWNY: Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka
CELE SZCZEGÓŁOWE, DZIECKO:
- wie, co należy zrobić gdy zgubi się jego mama w dużym sklepie,
- wie, kto to jest „obca osoba”,
- rozumie konieczność znajomości własnego imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania,
- rozróżnia uczestników ruchu drogowego (piesi, kierowcy),
- wie, do czego służą pasy i sygnalizacja świetlna,
- potrafi powiązać kolory sygnalizacji świetlnej ze sposobem poruszania się pieszych i pojazdów,
- zna wybrane znaki drogowe.
- potrafi odpowiedzieć na pytania quizu,
- śpiewa piosenki wspólnie z innymi dziećmi,
METODY:
- czynna (działań stawianych do wykonania);
- słowna (zagadki);
- obrazkowa (znaki drogowe).
FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca indywidualna;
- praca z całą grupą.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kolorowe ilustracje
PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘCIA
I POWITANIE
Przedstawienie dzieciom gościa.
Powitanie policjanta piosenką „Dziś policjant”
Dziś policjant x2
Z nami jest x2
To jest nasz przyjaciel x2
Dobrze wiesz x2
II Pogadanka na temat bezpieczeństwa dzieci dotycząca:
- sytuacji w dużym sklepie – co zrobimy kiedy zgubi nam się mama?
- pogadanka na temat znajomości własnego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania.
- kto to jest „obca osoba?” – wypowiedzi dzieci.
III Poznanie wybranych znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej
- zapoznanie dzieci ze znakiem „Przejście dla pieszych”
- „Droga dla rowerów”,
- „Agatka” – wytłumaczenie znaczenia znaków oraz miejsc, w których mogą się znajdować.
- Zapoznanie dzieci ze sygnalizatorem świetlnym – rozpoznawanie kolorów.
IV Quiz podsumowujący:
ZAGADKI SŁOWNE Z OBSZARU EDUKACJI KOMUNIKACYJNEJ
1. Przez jezdnię można przechodzić gdy pali się
a. zielone światło
b. czerwone światło
2. Piłką można się bawić
a. na boisku
b. na jezdni
3. Gdy zobaczysz po drugiej stronie ulicy ukochaną babcię to:
a. jak najszybciej przebiegasz na drugą stronę ulicy, żeby ją ucałować
b. czekasz, aż zapali się zielone światło i dopiero wtedy przechodzisz przez jezdnię
Co to jest?:
4. "Stoją przy drodze, na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite czyta kierowca zamiast liter".
5. "Oko zwrócone w twoją stronę: czerwone, żółte lub zielone".
6. "Zwierzę to ma coś wspólnego z porządkiem ruchu ulicznego".
7. "Gdy one na ulicy swój kolor zmieniają, wtedy wszyscy idą albo w miejscu stają".
8. "Szarą szosą 4 koła go niosą, czerwone światło zatrzyma go łatwo".
9. "Choć nóg nie posiada – szybko pędzi szosą, bo nie nogi, ale koła, po szosie go niosą".
10. "Jest przy jezdni po to, by chodzić po nim piechotą".
11. "Stoją przy drogach na długich nogach, ale nie maki. Nauczyć mogą jak chodzić i jeździć, to są ....................".
12. "W białej czapce na ulicy – ważną jest osobą. Wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem".
13. "Mogą być cztery, mogą być dwa. Ma je samochód i rower je ma".
14. Jak nazywają się miejsca, po których jeżdżą samochody?
15. Jak nazywają się miejsca, w których można bezpiecznie przejść przez ulicę?
16. Jak nazywają się miejsca, po których bezpiecznie mogą poruszać się piesi?
ZAGADKI Z OBSZARU BEZPIECZEŃSTWA
1. Gdy w ogrodzie przedszkolnym ktoś woła cię zza płotu to:
a. podbiegasz zaraz do niego
b. idziesz powiedzieć pani, że ktoś cię woła
2. Gdy ktoś nieznajomy częstuje cię gumą do żucia lub słodyczami to:
a. bierzesz i zjadasz
b. odchodzisz
3. gdy ktoś proponuje, że przewiezie cię samochodem to:
a. pytasz mamę, czy pozwoli ci pojechać
b. wsiadasz