Page 1 |
„Jeśli nie znasz się na mapie, nie idź w złym kierunku,
Tylko wracaj, skąd przyszedłeś i wołaj: - RATUNKU!”
Kubuś Puchatek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH nr 1
z cyklu „Spotkania z Kubusiem Puchatkiem” -
Program Profilaktyki Logopedycznej
Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu ewentualnych zaburzeń
mowy dziecka, korygowanie istniejących oraz stymulowanie jego rozwoju w taki sposób, by
dziecko rozpoczynające w przyszłości naukę szkolną prawidłowo porozumiewało się z
otoczeniem.
Cele szczegółowe całego cyklu spotkań:
- wykształcenie i utrwalanie umiejętności dojrzałego sposobu połykania,
- nauczenie i utrwalenie właściwego toru oddechowego,
- usprawnianie motoryki narządów mowy(warg, języka, podniebienia)
- podnoszenie sprawności w zakresie motorki du ej i małej,
- rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wra liwości
słuchowej, ró nicowania dźwięków z otoczenia,
- wyrabianie poczucia rytmu,
- bogacenie słownictwa związanego z najbli szym otoczeniem dziecka,
- rozwijanie mowy zdaniowej i opowieściowej,
- kształcenie umiejętności słuchania,
- rozwijanie i doskonalenie artykulacji.
Temat1 -
„
W sklepie z zabawkami".
Pomoce: miś-pacynka, piłka, pajacyk, samochód, dzwonek, inne zabawki, magnetofon,
nagrania z rytmiczną muzyką, karta: Mądrości Kubusia Puchatka, ksią ka pt. ,,Lekcje ze
Stumilowego Lasu”.
Page 2 |
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie i przywitanie dzieci z Kubusiem Puchatkiem:
dzieci kolejno witają się z misiem i przedstawiają się imieniem;
zabawa „Do kogo toczysz piłkę?"- dziecko trzymające piłkę odpowiada na
pytanie i toczy je w kierunku osoby, którą nazwało. Wszystkie dzieci powinny
wziąć udział w zabawie; nazywanie części ciała u misia i u siebie;
zabawa „Co to jest?"- logopeda nazywa i wskazuje poszczególne części ciała.
Potem wskazuje niewłaściwie nazywane części, na co dzieci reagują
sprzeciwem, prawidłowo wskazując wymienioną część -NIE- RUCH JĘZYKA
PRAWO- LEWO, TAK - ruch języka nos- broda, bijemy brawo językiem- konik.
Cel: nabycie umiejętności przedstawiania się, utrwalanie imion kolegów, reagowanie na
sygnał wzrokowy i słuchowy, utrwalenie nazw części ciała, rozwijanie
umiejętności przyporządkowywania, ćwiczenia języka.
2. Skąd przyszedł do nas miś?
Czytanie przez prowadzącą treści fragmentu WSTĘP WOLNY, s.8-9 wspólne odtwarzanie
treści opowiadania połączone z ćwiczeniami motorycznymi narządów mowy (podnoszenie
języka w kierunku nosa i brody, dotykanie językiem zębów na górze i na dole,
wysuwanie języka na zewnątrz, podnoszenie go do podniebienia, dotykanie do kątów
ust, kląskanie, rozciąganie warg w uśmiechu, cmokanie, mina smutna, naśladowanie
odgłosów zwierząt)
Cel: skupianie uwagi na bodźcach słuchowych, kształcenie umiejętności słuchania
opowiadań, ćwiczenie mięśni warg i języka oraz wykonywania celowych ruchów narządami
mowy.
3. Ćwiczenia oddechowe:
dzieci naśladują misia, który zmarzł na spacerze - dmuchanie na dłonie- hu- hu-
hu (zwrócenie uwagi na to, by dzieci nabierały powietrze nosem, a ustami
wypuszczały) naśladowanie mruczenia misia - mmmmm (wdech nosem -
długi wydech z mruczeniem), podnosimy misia- wdech, opuszczamy - wydech.
Cel: uświadomienie występowania fazy wdechowej i wydechowej podczas oddychania,
wydłu anie fazy wydechowej, właściwe ustawienie głosu.
4. Ćwiczenia słuchowe:
zabawa „Kupujemy zabawki"- prowadząca pokazuje dzieciom zabawki:
pajaca, misia, samochód, dzwonek; naśladuje ich głosy i dźwięki
Page 3 |
wspólnie z dziećmi. Następnie wskazane dzieci naśladują dźwięk zabawki,
którą chcą kupić. Pozostałe dzieci odgadują, jaka to zabawka.
Cel: rozpoznawanie i ró nicowanie poznanych odgłosów zabawek, prawidłowe
wymawianie połączeń głoskowych.
5. Ćwiczenia ruchowe i logorytmiczne:
zabawa „Misie schodzą z wystawy"- dzieci stoją blisko siebie, plecami
dotykając ściany. Na hasło „misie schodzą z wystawy" dzieci zaczynają
biegać swobodnie po sali. Na hasło „misie wracają na półkę" dzieci ustawiają
się pod ścianą; zabawa „miś na spacerze" - dzieci chodzą w rytm muzyki,
zatrzymują się, gdy muzyka przestaje grać.
Cel: ćwiczenie orientacji, reagowanie na sygnał dźwiękowy, poruszanie się w
gromadzie, wyrabianie poczucia rytmu, ćwiczenie mięśni całego ciała.
6. Zakończenie zajęć: po egnanie dzieci z misiem i osobą prowadzącą.
Rozdanie kart „Mądrości Kubusia Puchatka” do uzupełniania po ka dym
spotkaniu.
Opracowała: Aleksandra Monika Kuczyńska