SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH Z ELEMENTAMI LOGORYTMIKI
Diagnoza logopedyczna: dziecko z dyslalią (pararotacyzmem r→l)
Etap terapii: Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski „r” (ćwiczenia pionizacji języka,
różnicowanie głosek: „r, l, j
Temat: „Wycieczka”
Cele operacyjne:
Dziecko usprawniania narządy mowy,
ćwiczy słuch fonemowego,
realizuje ruchem określony rytm,
rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, pamięć słowną, koncentrację uwagi, spostrzegawczość,
wypowiada tekst lub śpiewa w połączeniu z prawidłowym oddechem i dobranym ruchem
Metody: zabawowa, zadań stawianych do wykonania, naśladowcza, Pedagogika Zabawy
Pomoce dydaktyczne: ryż preparowany w płytkiej misce, zabawka miś, obrazki pojazdów, obrazki na których jest: róża, radio, rogal, lody, lalka, laska, jagody, jarzyny, jajka (I grupa)
ryba, robot, ryba, lusterko, lizak, lampa, jaskinia, jeleń, jabłko (II)
rakieta, ręka, lampa, rak, latawiec, jeżyny (III), wykropkowany obrazek grzyba , krasnoludek z papieru, słomka, piosenki: „Tańczymy labada”, M. Bogdanowicz z „Ruch i piosenka dla najmłodszych”; „Gimnastyka”,„My jesteśmy krasnoludki”, M.Bogdanowicz, D. Szlagowskiej z „Piosenki do rysowania”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rodzaje ćwiczeń |
I część wstępna |
dzieckiem (zabawy ruchowe, rytmiczne, logorytmiczne)
usprawniające narządy artykulacyjne (język, wargi, podniebienie) |
Zabawy: „Powitanie” ( z Ped.Zabawy) Witają się części ciała (dziecka i logopedy): dłonie, łokcie, kolana, stopy, plecy, brzuchy itp.
„Przedstawiam się” Logopeda mówi „jestem Jo-la” i rytmicznie wyklaskuje, wytupuje, uderza o kolana itp. swoje imię, a potem dziecko przedstawia siebie w podobny sposób, dzieląc swoje imię na sylaby
„Gimnastyka”- dziecko dotyka wymienianych w tekście części ciała próbując nadążyć za tempem Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos
Zabawy - naśladowanie logopedy ( Logopeda mówi tajemniczo, że czeka nas na niby wycieczka ale przed wyjazdem powinno coś się zjeść itd) „jak pachnie- wciąganie zapachu nosem jak najdłużej, a potem wydmuchiwanie powietrza ustami (ćwiczenie oddechowe) „śniadanie”- chwytanie ziarenek preparowanego ryżu językiem, „ale dobre”- mlaskanie czubkiem i środkiem języka oraz oblizywanie warg górnej i dolnej „myjemy zęby”: - oblizywanie zębów, - dotykanie językiem zębów górnych i dolnych, - liczenie językiem zębów (usta szeroko otwarte), - przeciskanie języka między zębami, -masowanie czubkiem języka wałka dziąsłowego i podniebienia -płukanie buzi i gardła tzw. gulgotanie |
II zasadnicza część zajęć |
|
usprawniające artykulację
różnicowanie głosek [r],[l],[j]
|
(Prowadzący mówi do dziecka, że już jesteśmy gotowi do wyjazdu na który weźmiemy twojego ulubionego misia i bardzo się cieszymy z tej wycieczki) Zabawa pt.„cieszymy się, że jedziemy na wycieczkę i zaśpiewamy sobie” -wymawianie sylab (poruszanie jedynie językiem, nie brodą, usta szeroko otwarte) la, la, la lo, lo, lo le, le, le lu, lu, lu li, li, li
Zabawa „wsiadamy do”: autobusu- parskanie wargami, samochodu- wymawianie dddd tramwaju- wymawianie ttttt na motor- parskanie językiem między wargami pociąg-tdtdtdtd
(L- Jesteśmy już na miejscu i powąchajmy jak pachnie las itd.) Zabawa „jak pachnie las” -wciąganie powietrza i wypuszczanie z otwartymi ustami i ćwiczenie oddychania przeponowego pt. „huśtamy misia” -dziecko leżąc na plecach, kładzie zabawkę na brzuchu i wykonuje rytmiczne wdechy i wydechy tak by miś się poruszał
(Zmęczyliśmy się długą podróżą, to teraz się zabawimy) Zabawa z piosenką „Tańczymy labada” 4/5 razy, a na następnych zajęciach można powracać do zabawy (Labada wymawiamy z akcentem na pierwszej sylabie)
Tańczymy la-ba-da, la-ba-da, la-ba-da Tańczymy la-ba-da małego walczyka hej
Prowadzący z dzieckiem chodzą w kole, trzymając się za ręce, a gdy skończą śpiewać, zatrzymują się i logopeda zadaje pytanie- „rączki były”, a dziecko mówi „tak”, prowadzący -„a brzuszki”, dziecko odpowiada „nie” i bawią się dalej ale teraz trzymając się za brzuch towarzysza zabawy Potem za kolana, plecy, głowę
(L-po drodze, na wycieczce widzieliśmy różne rzeczy i spróbujemy je podzielić na trzy części dla Ciebie, dla mnie i twojego misia) I ćwiczenie- grupowanie obrazków, których nazwy zaczynają się na daną głoskę (logopeda mówi nazwy, a dziecko wybiera i segreguje obrazki na trzy grupy)
II- dziecko kończy słowo (prowadzący podaje pierwszą sylabę ra- , a dziecko dodaje - kieta /rakieta/
Dziecko „ocenia” wypowiedzi prowadzącego, który wymawia nazwy przedmiotów dobrze i źle (w zmiennej kolejności) np. rakieta- lakieta, jęka -ręka, lampa-jampa, rak-lak Kiedy logopeda mówi właściwie dziecko klaszcze w dłonie. (Na stole są obrazki wyrazami, które są poprawnie wymawiane) |
III część końcowa |
|
1. Ćwiczenie graficzne i oddechowe
dziecka i zadanie do domu oraz zabawa z piosenką na pożegnanie
|
( L opowiada b. tajemniczo- w lesie jest dużo grzybów....i czasami możemy spotkać pod nimi krasnoludki itp. ) Zabawa pt. „Muchomor”- narysowanie przez dziecko po śladzie grzyba i za pomocą słomki umieszczenie na kapeluszu rozsypanych kropek, tak by powstał muchomor, a potem naklejenie ich
Logopeda przygotował małego krasnoludka z kolorowego papieru i proponuje aby dziecko dokleiło go do obrazka, a w domu dorysowało kolegów krasnoludka i pokolorowało obrazek, a ramkę ozdobiło („pod okiem rodzica”) szlaczkami litero-podobnymi, wymawiając przy tym różne dźwięki .....ttt, /// ddd, ^^^ dda, * ddo, ||| teda, \\\ tedo
Zabawa do piosenki „My jesteśmy krasnoludki” Dziecko próbuje za prowadzącym śpiewać elementy powtarzające się w piosence np. hopsa-sa, oj tak tak .oraz pokazuje wraz z nim treść za pomocą opowieści ruchowej.
My jesteśmy krasnoludki hopsa-sa, hopsa-sa Pod grzybkami nasze budki, hopsa-sa, hopsa-sa Jemy mrówki, żabie łapki, oj tak tak, oj tak tak A na głowach krasne czapki, to nasz znak, to nasz znak Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy, tru -tu -tu, tru- tu- tu Gdy ktoś senny to uśpimy lu- lu- lu, lu- lu- lu Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka ojo -joj,ojo -joj To zapłacze niezabudka aja-jaj, aja-jaj |
2