Scenariusz zajęć logopedycznych
Prowadzący: Magdalena Mrozek
Wiek: 6 lat
Temat: „Zabawy na łące”
Cele:
- ustalanie prawidłowego toru oddechowego
- zwrócenie uwagi na wyraźną wymowę samogłosek
- usprawnienie narządów artykulacyjnych
- rozwijanie słuchu fonemowego
Przebieg zajęć:
1. Rozmowy na temat łąki na podstawie wiersza „Łąka” I. Salach
„Łąka” - I. Salach
Łąka tylu ma mieszkańców,
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka,
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.
Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.
Prowadząca zadaje pytania na temat łąki. Zwraca uwagę na to, aby dzieci wypowiadały się całymi zdaniami. Jeśli wypowiedź dziecka nie jest pełnym zdaniem, uzupełnia ją i powtarza. Każde dziecko posiada kilka kwiatów. Dziecko mówi jedno zdanie na temat łąki. Następnie układa tyle kwiatów ile jest wyrazów w zdaniu.
2.Zagadki bez fonii- jakie zwierzątko naśladuje?
Osoba prowadząca rozkłada na stoliku lub dywanie obrazki przedstawiające zwierzęta. Nie używając głosu, dziecko pokazuje za pomocą ułożenia warg, zębów i języka układ narządów mowy odpowiadający dźwiękom wydawanym przez różne zwierzęta. Zwraca uwagę na wyraźny układ artykulatorów. Prosi o przyglądanie się ruchom warg języka i zębów oraz wskazanie obrazka, na którym znajduje się zwierzątko, które odgłosy naśladuje. Po chwili proponuje, aby dzieci nawzajem zadawały sobie zagadki. Przypomina o właściwym układzie mowy.
3.Zabawy słuchowo- ruchowe- „Czyj to głos?”
Zagadki słuchowe- dzieci odgadują odgłosy wydawane przez zwierzęta. Dziecko które zna odpowiedź zgłasza się i naśladuje ruchem oraz głosem dane zwierzę. Dźwięki są puszczone z głośników.
4. Zabawa artykulacyjna- samogłoskowa kostka
Osoba prowadząca zabawę pokazuje dzieciom kostkę. Na jej bokach znajdują się litery: a, o, e,u,i. Każde dziecko rzuca nią i wymyśla słowo rozpoczynające lub kończące się wskazaną samogłoską.
5. Zabawa ortofoniczna- „Osiołek”
Dzieci udają pasące się na łące osiołki. Naśladują głos zwierzęcia, powtarzając zestawienie samogłosek i-a. Na podany sygnał stają w miejscu, poruszają buzią, imitując żucie trawy. Po obfitym posiłku dzieci-osiołki stają się senne, ziewają ( wymawiają aaaa). Kładą się i odpoczywają (wdychają powietrze nosem, wydychają ustami, jednocześnie wybrzmiewając samogłoski iiooo).
6. Zabawa oddechowa- „Rozgrywki meczowe”
Dwoje dzieci rozgrywa mecz. Dzieci siedzą naprzeciw siebie przy stoliku. Na środku leży piłka pingpongowa. Dzieci mają za zadanie kierować piłkę do bramki za pomocą wydechu. Nie wolno używać rąk. Kierunek piłki nadaje tylko wydmuchiwane powietrze. Celem jest strzelenie gola przeciwnikowi ( piłka spada ze stołu na polu przeciwnika) przy pomocy najsilniejszego strumienia powietrza. Uczestnicy nie mogą pozwolić, aby piłka spadła ze stołu na ich polu gry. Za każde przewinienie grozi punkt karny. Przegrywa ten, kto zdobędzie ich najwięcej.
7. Ćwiczenia oddechowe- „ Kwiaty na łące”
Każde dziecko otrzymuje kwiat, który wisi na sznurku. Dzieci trzymają je za sznurek. Następnie wykonują wdech nosem i silny wydech powietrza ustami tak, aby kwiat ruszał się przy mocnym wietrze. Kolejno wykonują wdech nosem i starają się delikatnie wydmuchiwać powietrze ustami, aby kwiatek lekko się poruszał. Zabawę należy powtórzyć trzy razy.
8. Prowadząca zajęcia dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Pomoce:
- obrazki zwierząt
- magnetofon
- nagranie dźwięków zwierząt
- kostka z samogłoskami
- piłki pingpongowe
- kwiatki na sznurku