321


Scenariusz zajęć plastycznych

Prowadzący:

Data : 22.11.2014

Temat zajęć: „Wiosenne motyle”

Czas trwania: 20minut

Grupa wiekowa : 6latki

Cel ogólny:
Rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej. Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem.

Cele operacyjne:

a) Dziecko naśladuje zachowanie mieszkańców łąki w zabawie integracyjnej „Na łące”.

b) Kojarzy opis słowny zagadki z elementem ilustracji łąki.

c) Potrafi uważnie wysłuchać treści utworu literackiego.

d) Za treść opowiadania

e) Potrafi ozdobić szablon motyla elementami z papieru, cekinami, herbatą, krepą, kredkami, pisakami, guzikami.

f) Dba o estetykę pracy plastycznej.

Metody :

a) podająca - rozmowa, objaśnienie, prezentacja

b) waloryzująca - ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna.

c) operacyjna - praktyczne działanie, zagadki


Forma pracy:

a) indywidualna

b)zbiorowa

10.Środki dydaktyczne:

opowiadanie, tamburyn, emblematy owadów, słońca, kwiatów, deszczu, szablon motyla, cekiny, klej, kredki ołówkowe, kredki świecowe, cekiny, herbata, guziki, krepa, papier kolorowy, pisaki.


Przebieg zajęcia:

1.Nauczyciel wita się z dziećmi, dzieci witają się z nauczycielką piosenką „Witam Was”.

2.Zaproszenie dzieci na dywan, przedstawienie tematu dzisiejszych zajęć

3.Zabawa integracyjna „Na łące”. Nauczycielka przedstawia rysunki, dzieci naśladują bzyczenie pszczół, bąków, pokazują jak rozwijają się kwiaty, promyki słońca itp.Dzieci biegają po łące w rytm tambutyna.

4.Zaproszenie dzieci ponownie na dywan.Opowiadanie W.Badalskiej „Cztery motylki” - rozmowa na temat treści utworu literackiego.

5.Zaproszenie dzieci do stoliczków, objaśnienie pracy plastycznej pt”Wiosenne motyle”

6.Dzieci wykonują model motyla, na gotowym szablonie motyla przyklejają guziki, cekini, herbatę bądź kolorują kredkami - technika dowolna wg wyobraźni dziecka.

7.Inówienie walorów estetycznych prac dzieci, przywieszenie prac dzieci, wykonanych motyli na wystawie w Przedszkolu.


